10 skandalingiausių apkaltų pasaulio vadovams

JAV prezidentas Donaldas Trumpas
JAV prezidentas Donaldas Trumpas
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-10-09 17:55

Apkalta yra procesas, kurio metu aukšto rango valstybės tarnautojas dėl neleistinos veiklos netenka savo posto. Šiuo metu kalbama apie apkaltą JAV prezidentui Donaldui Trumpui dėl galimų bandymų įvelti užsienio valstybes į JAV rinkimų procesą, taip siekiant asmeninės naudos. Tačiau D. Trumpas nėra vienintelis Jungtinių Valstijų, o tuo labiau ­­­– pasaulio vadovas, kuriam kada nors grėsė pašalinimas iš pareigų ir teismas.

Taigi, kokie pasaulio galingieji neteko savo galių dėl apkaltos?

Park Geun-hye


Buvusi Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye

Buvusi Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye© SCANPIX

Pirmoji demokratiškai išrinkta Pietų Korėjos prezidentė moteris Park Geun-hye šaliai vadovavo nuo 2013 iki 2017 m. Tačiau 2016 m. jai buvo suorganizuota apkalta, nes paaiškėjo, kad jos artima draugė ir neoficiali patarėja Choi Soon-sil iš didžiųjų Pietų Korėjos įmonių, tokių kaip „Samsung“, bandė gauti finansinės naudos ir reikalavo kyšių. Taip pat Park Geun-hye buvo kaltinama slaptų dokumentų nutekinimu savo draugei. Atstatydinus prezidentę, ji buvo patraukta baudžiamojon atsakomybėn, o 2018 m. galiausiai nuteista 24 metų kalėjimo bausme.

Dilma Rousseff


Buvusi Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff

Buvusi Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff© SCANPIX

Pirmoji Brazilijos moteris prezidentė buvo atšaukta iš šio posto 2015 m. rugpjūtį, kai šalies senatas beveik vienbalsiai nubalsavo dėl kaltinimų valstybės biudžeto švaistymu. Nors prezidentė ir jos sąjungininkai šią apkaltą vadino oponentų suorganizuotu politiniu perversmu, politikos apžvalgininkai tiki, kad po ilgus metus trukusių kaltinimų korupcija visuomenei nusigręžus nuo šalies vadovės tokia atomazga buvo neišvengiama.

Otto Perezas Molina


Buvęs Gvatemalos prezidentas Otto Perezas Molina

Buvęs Gvatemalos prezidentas Otto Perezas Molina© SCANPIX

Gvatemalos prezidentas Otto Perezas Molina buvo apkaltintas suorganizavus įmantrią korupcinę schemą, kuri leido verslo atstovams papirkti šalies pareigūnus, siekiant gauti palengvintas importo į šalį sąlygas. Galiausiai po ne vieną mėnesį trukusių masinių protestų iš šalies vadovo 2015 m. rugsėjį buvo atimta teisinė neliečiamybė ir jis buvo pristatytas į teismą, kaltinant sukčiavimu, reketu ir kyšininkavimu. Jis iki šiol sėdi kalėjime laukdamas bausmės.

Moshe Katsavas


Buvęs Izraelio prezidentas Moshė Katsavas

Buvęs Izraelio prezidentas Moshė Katsavas© SCANPIX

Irane gimusio Izraelio prezidento Moshe Katsavo skundas dėl galimo šantažo iš vienos darbuotojos atsisuko prieš jį patį, kai ji apkaltino jį prievartavimu ir lytiniu priekabiavimu. Galiausiai, gavus daugiau panašių skundų iš kitų darbuotojų moterų, teisėsauga ėmėsi tirti galimus neleistinus šalies vadovo veiksmus. Jam buvo pasiūlyta atsistatydinti iš posto, taip atleidžiant jį nuo atsakomybės, tačiau jis tokio pasiūlymo atsisakė ir pasiryžo gintis teisme. 2010 m. M. Katsavas buvo nuteistas dėl dviejų išprievartavimo atvejų ir septyneriems metams pasiųstas į kalėjimą. Po šešerių metų jis buvo paleistas lygtinai.

Rolandas Paksas


Rolandas Paksas

Rolandas Paksas© Kęstutis Vanagas / Fotobankas

Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas yra laikomas pirmuoju Europos valstybės vadovu, kuriam buvo surengta apkalta. Kai paaiškėjo, kad jis suteikė Lietuvos pilietybę savo prezidentinės kampanijos donorui Jurijui Borisovui, Seimas pradėjo apkaltos procedūrą. Tuometinis šalies vadovas buvo kaltinamas pažeidęs Konstituciją ir prezidentinę priesaiką. Galiausiai, po šiek tiek daugiau nei metų prezidentavimo, R. Paksas 2004 m. balandį buvo nušalintas.

Abdurrahmanas Wahidas


Buvęs Indonezijos prezidentas Abdurrahmanas Wahidas

Buvęs Indonezijos prezidentas Abdurrahmanas Wahidas© SCANPIX

Abdurrahmanas Wahidas buvo vienas iš lyderių, į Indoneziją po 32 metų diktatūros grąžinusių demokratiją. Jis buvo laikomas vienu didžiausių žmogaus teisių ir tautinių mažumų gynėjų šalyje, tačiau dėl savo ekscentriškumo, dažnų ministrų kaitaliojimų ir chaotiško valdymo stiliaus nusibodo savo bendražygiams. 2001 m. jis buvo pašalintas iš prezidento posto dėl daugybės kaltinimų korupcija, kuriuos, spėjama, sufabrikavo politiniai oponentai.

Alberto Fujimoris


Buvęs Peru prezidentas Alberto Fujimoris

Buvęs Peru prezidentas Alberto Fujimoris© SCANPIX

Imigrantų iš Japonijos sūnus Alberto Fujimoris buvo Peru prezidentas nuo 1990 iki 2000 m. Apkaltintas korupcija, žmogaus teisių pažeidimais ir kitomis nusikalstamomis veikomis, A. Fujimoris pabėgo į Japoniją, kur ir paskelbė apie savo atsistatydinimą. Kadangi jis turėjo dvigubą pilietybę, Japonijos valdžia neišdavė savo piliečio Peru pareigūnams, tačiau galiausiai jis buvo suimtas besilankydamas Čilėje ir po ilgų teisinių procesų 2007 m. buvo išduotas Peru, kur šiuo metu yra kalinamas už padarytus nusikaltimus. 

Billas Clintonas


Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas© SCANPIX

1998 m., po Monicos Lewinsky skandalo, Bendruomenių Rūmai Billui Clintonui surengė apkaltą, kaltindami politiką melagingais parodymais ir trukdymu teisingumui. Melagingais parodymais jis buvo kaltinamas dėl bandymų nuslėpti savo lytinius santykius su buvusia Baltųjų rūmų praktikante M. Lewinsky. Tačiau apkaltos iniciatyva galiausiai nepavyko, nes Senate pritrūko palaikymo balsų iki reikalingos dviejų trečdalių rūmų daugumos. Galiausiai B. Clintonas buvo išteisintas ir iki galo užbaigė savo kadenciją.

Carlosas Andresas Perezas


Buvęs Venesuelos prezidentas C. A. Perezas

Buvęs Venesuelos prezidentas C. A. Perezas© SCANPIX

Carlosas Andresas Perezas Venesuelos prezidentu buvo išrinktas dukart. Pirmoji jo kadencija buvo pažymėta ekonominiu pakilimu ir gerėjančiu gyvenimu, tačiau antroji buvo visiška nesėkmė – jos metu įvyko socialinė ir finansinė krizė, Karakaso sukilimas, dukart bandyta surengti perversmą. 1993 m. C. A. Perezas tapo pirmuoju Venesuelos vadovu, kuriam buvo suorganizuota apkalta dėl galimai iš prezidentinių fondų iššvaistytų 250 mln. bolivarų.

Viktoras Janukovyčius


Viktoras Janukovyčius

Viktoras Janukovyčius© Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, ilgą laiką kaltintas milžiniška korupcija ir nepotizmu, šalies vadovo postą turėjo palikti dėl savo sprendimo 2013 m. pabaigoje nepasirašyti asociacijos su ES sutarties. Tai paskatino protestus Kijeve, galiausiai išaugusius iki Maidano revoliucijos.

Nenorėdamas paklusti protestuotojų reikalavimams, jis prieš juos panaudojo smurtą. Tai sukėlė dar didesnį gyventojų pyktį ir nepasitenkinimą. Nesugebėdamas suvaldyti situacijos, V. Janukovyčius paliko Kijevą ir pabėgo į Rusiją, kur iki šiol slapstosi.

Kadangi V. Janukovyčius pats atsistatydinti nesutiko, Ukrainos parlamentas 2014 m. vasarį nubalsavo, kad prezidentas nebegali atlikti savo pareigų, todėl jį atstatydino ir paskelbė naujus šalies vadovo rinkimus. 2015 m. V. Janukovyčiui buvo panaikintas Ukrainos prezidento titulas, o 2019 m. Ukrainos teismas jį nubaudė 13 metų kalėjimo už tėvynės išdavystę.