Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus

Kilęs konfliktas NBA gali kainuoti milijardus dolerių
Kilęs konfliktas NBA gali kainuoti milijardus dolerių
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-10-08 18:35

Viskas prasidėjo nuo nekalto pasidalinimo žinute socialiniame tinkle. Galiausiai tai peraugo į sužlugusią beveik du dešimtmečius trukusią sėkmingą Hjustono „Rockets“ ir Kinijos sąjungą bei grėsmę milijardų JAV dolerių netekti ir visai NBA lygai.

Hjustono „Rockets“ generalinis vadybininkas Darylas Morey veikiausiai negalėjo nė susapnuoti to, ką iššauks jo praėjusią savaitę „Twitter“ socialiniame tinkle paskelbta žinutė.

„Kovokite už laisvę. Palaikykite Honkongą“, – parašė šiuo metu su komanda Tokijuje esantis amerikietis, apeliuodamas į jau kelis mėnesius besitęsiančius ir praėjusį penktadienį savo piką pasiekusius protestus, kuriuos Honkongo gyventojai pradėjo dėl Kinijos valdžios noro priimti prieštaringai vertintą ekstradicijos įstatymą, o vėliau tęsė dėl esminių demokratijos laisvių pažeidimų.


Russellas Westbrookas ir Darylas Morey

Russellas Westbrookas ir Darylas Morey© SCANPIX

Nors „Twitter“ Kinijoje yra blokuojamas, D. Morey žinutė netruko išplisti didžiausioje pasaulio valstybėje. „Rockets“ vadovą ėmė atakuoti tūkstančiai kinų, o pats ilgai šios šalies krepšinio sirgalių garbintas Hjustono klubas, kuriame visą savo NBA karjerą praleido legendinis šalies krepšininkas Yao Mingas, imtas maišyti su žemėmis.

Į situaciją greitai sureagavo „Rockets“ savininkas milijardierius Tilmanas Fertitta, pareiškęs, kad pasidalintoje žinutėje išsakyta pozicija yra tik D. Morey, o ne viso Teksaso valstijos klubo nuomonė. Kaipmat padaręs klaidą suvokė ir D. Morey, kuris išsyk ištrynė žinutę iš „Twitter“ ir patikino nenorėjęs įžeisti „Rockets“ sirgalių iš Kinijos.

„Savo žinute nenorėjau įžeisti komandos aistruolių ir savo draugų Kinijoje, – praėjus parai po neapdairios žinutės paskelbimo sakė D. Morey. – Paprasčiausiai pasidalinau mintimi, susijusia su komplikuoto įvykio interpretacija. Po to, kai paviešinau tą mintį, turėjau daug laiko ir galimybių apgalvoti visas tų įvykių (protestų Honkonge – Alfa.lt) perspektyvas. Visada vertinau Kinijos žmonių ir rėmėjų palaikymą, tad tikiuosi, kad tie, kuriuos nuvyliau, supras, kad juos įžeidžiau dėl nesusipratimo. Mano žinutė niekaip nebuvo susijusi su „Rockets“ arba NBA pozicija.“

Visgi žala jau buvo padaryta. Nepraėjus nė 48 valandoms nuo D. Morey žinutės, nuo „Rockets“ atsiribojo kone visi su klubu susiję kinai – šalies krepšinio federacija, valdoma Yao Mingo, pagrindiniai rėmėjai ir net nacionalinė Kinijos televizija CCTV, pareiškusi, jog nebetransliuos „raketų“ rungtynių.

Hjustono klubui tai turėtų būti didžiulis smūgis. Dar nuo pat tada, kai raudonus šios komandos marškinėlius vilkėjo Yao Mingas, „Rockets“ buvo bene mėgstamiausia NBA komanda Kinijoje.

Savo didžiulės gerbėjų bazės Azijos šalyje garbei „raketos“ bent kelerias rungtynes per sezoną žaisdavo su Kinijos rinkai pritaikytais marškinėliais su hieroglifais, o Hjustono klubo vedlio Jameso Hardeno marškinėliai Kinijoje eilę metų puikuojasi arti perkamiausių sąrašo viršūnės. Dar prieš mažiau nei savaitę „Rockets“ rungtyniavo ir prieš Kinijos klubą, kai namie didžiuliu skirtumu (141:70) sutriuškino Šanchajaus „Sharks“ ekipą su Donatu Motiejūnu priešakyje.


Hieroglifais pažymėti Rockets marškinėliai

Hieroglifais pažymėti Rockets marškinėliai© SCANPIX


Nutrūkę ryšiai su Kinija skaudžiai smogs ir pačiam T. Fertittai, mat šis amerikietis verslininkas prieš dvejus metus už „Rockets“ suplojo tuo metu rekordinę 2,2 mlrd. JAV dolerių sumą. Viena iš tokios didelės sumos priežasčių buvo ir „raketų“ populiarumas Kinijoje, nešęs šiai komandai šimtus milijonų dolerių kasmet.

Daugelis tikėjosi, jog įsiplieskusį konfliktą padės numalšinti įtakingų asmenybių – NBA komisaro Adamo Silverio ir pirmojo NBA komandos savininko iš Kinijos – Joe Tsai – įsikišimas. Vis dėlto jų komentarai tik dar labiau įprasmino skirtis, kuriomis pasižymi JAV ir Kinija.

A. Silveris pirmąjį savo pranešimą šia tema išplatino dar sekmadienį, tačiau jį sukritikavo ne tik krepšinio gerbėjai, bet ir JAV prezidento rinkimų kandidatai ir JAV Senato nariai.

Ištikimas „Rockets“ sirgalius, senatorius Tedas Cruzas tikino, jog Kinijos veiksmų nepasmerkęs A. Silveris elgiasi gėdingai.

„Kaip ilgalaikis „Rockets“ aistruolis, didžiavausi tuo, jog Darylas Morey atkreipė dėmesį į Kinijos komunistų partijos veiksmus Honkonge. Dabar, vaikydamasi pinigų, NBA gėdingai atsitraukia“, – rašė 2016-aisiais nesėkmingai JAV prezidento posto siekęs politikas.

Sulaukęs dar ir tokių JAV politikos įžymybių, kaip Elizabeth Warren ir Marco Rubio, kritikos, A. Silveris antradienį pakoregavo ir papildė savo pranešimą, kuriame pareiškė, jog vertina D. Morey ir kitų krepšinio pasaulio atstovų teisę laisvai pasisakyti sau norima tema.

„NBA nežada užsiimti žaidėjų, komandų darbuotojų ar savininkų pasisakymų reguliavimu, – teigiama NBA komisaro pranešime. – Mes tiesiog negalime taip elgtis. Neišvengiama, kad žmonės – tarp jų ir amerikiečiai bei kinai – turės skirtingas nuomones skirtingais klausimais. Vis dėlto ne NBA lygai spręsti, kuri nuomonė yra teisinga, o kuri – ne. Lygybės, pagarbos ir laisvės vertybės ilgus metus apibrėžė NBA lygą ir toliau tą darys.“


Adamo Silverio pranešimas

Adamo Silverio pranešimasNors NBA komisaro antrasis pasisakymas pasižymėjo diplomatiškumu ir laviravimu tarp skirtingų pozicijų, toks A. Silverio atsakymas kinų nesužavėjo ir pyktis ant „Rockets“ peraugo į konfliktą su visa NBA lyga. CCTV netruko pranešti, jog atšaukia visų NBA ikisezoninių rungtynių transliacijas, tačiau manoma, kad jeigu A. Silveris nepakeis tono ir nenubaus D. Morey, Kinijoje greičiausiai nebus rodomi ir reguliariojo sezono susitikimai.

NBA mačų transliacijos didžiausioje pasaulio valstybėje kasmet sulaukia bemaž 800 mln. žiūrovų. Skaičiuojama, kad per metus stipriausia planetos krepšinio lyga ir jos komandos iš Kinijos atsiriekia apie 4 mlrd. dolerių kąsnį.

Situacijos nesušvelnino ir J. Tsai, kontrolinį Bruklino „Nets“ akcijų paketą iš ruso Michailo Prochorovo įsigijęs dar 2017 m. rudenį, o sandorį baigęs šį rugsėjį, kai galutinai perėmė viename iš Niujorko rajonų reziduojantį klubą.

Vienas iš „Alibaba“ kompanijos įkūrėjų, patenkantis tarp 150 turtingiausių pasaulio žmonių, pirmadienį pasisakė „Rockets“ konflikto su kinais klausimu, stodamas į pastarųjų pusę.

„Kai rugsėjį baigiau „Nets“ įsigijimo sandorį, nesitikėjau, kad pirmas mano viešas pareiškimas sirgaliams bus komentuojant politinį pareiškimą, kuriuo pademonstruotas šiurkštus nesupratingumas – taip šią situaciją suvokia šimtai milijonų NBA sirgalių iš Kinijos, – tikino Taivane gimęs ir Kanados pilietybę vėliau įgijęs J. Tsai. – Kai kurios temos kitose šalyse yra kontraversiškos, o būtent taip galima pavadinti NBA komandos generalinio vadybininko išreikštą paramą separatistiniam judėjimui Kinijos teritorijoje.

Vakarų žiniasklaida ir Kinijos kritikai ignoruoja faktą, kad 1,4 mlrd. šalies piliečių vieningai palaiko Kinijos teritorinį vientisumą. Ši tema net neturėtų būti situacijos nežinančių žmonių diskusijų objektu.“

Pasak žymaus kinų tinklaraštininko Kai Qu, ši A. Silverio ir J. Tsai pozicijų skirtis tik parodo, jog už „Rockets“, NBA ir Kinijos konflikto slypi tikra kultūrinė sandūra.

„Amerikiečiai tviteryje kritikuoja NBA už tai, kad ši ne iš karto palaikė žodžio laisvę. Tuo tarpu kinai „Weibo“ tinkle, kuris yra „Twitter“ atitikmuo Kinijoje, kritikuoja NBA dėl D. Morey nepasmerkimo ir nenubaudimo.

Tai – tikras kultūrinis susikirtimas. Visi, kurie pateko į jo sūkurį – tarp jų ir „Rockets“ bei A. Silveris, – neturi šansų iš šios situacijos išlipti sausi“, – tikina Kai Qu.

Akivaizdu, kad iš pažiūros nekalta žinutė įplieskė tokį konfliktą, kuris išryškino didžiąją dilemą tarp racionalaus išskaičiavimo ir vertybinio pamato gynimo. Laimėtojų šioje situacijoje, veikiausiai, nebus, o „sniego gniūžtės“ efektą įgavęs konfliktas gali sugriauti kelis dešimtmečius kurtą stipriausios pasaulio lygos vienos galingiausių pasaulio valstybių bendradarbiavimą.