Š. Jasikevičiaus pagyrų sulaukęs NKA direktorius: darželinukų čempionatas nebėra tik vaikų pabėgiojimas

NBA auklėtiniai (NKA.lt nuotr.)
NBA auklėtiniai (NKA.lt nuotr.)
NKA.lt | Alfa.lt
2019-10-05 18:07

Nacionalinės krepšinio akademijos (NKA) direktorius Audronis Jančiauskas pasidalino mintimis apie prasidėjusį 7-ąjį akademijos sezoną.

NKA vadovas išsamiame interviu pasidžiaugė, jog akademija šiuo metu treniruotes vykdo net 14-oje Lietuvos miestų ir pagal auklėtinių skaičių yra viena iš didžiausių Lietuvos krepšinio mokyklų. 2019–2020 m. Lietuvos moksleivių lygoje („LIDL–MKL“) NKA garbę gins 4 komandos, o Kauno krepšinio mėgėjų lygoje (KKML) medalių sieks dar 8 ekipos.

Vis tik A. Jančiauskas čia pat priduria, kad akademijai svarbus ne tik profesionalumo siekis, bet ir sveikatinimo kultūra.

„Visiems savo auklėtiniams stengiamės suteikti kuo daugiau galimybių parodyti save ir savo sugebėjimus įvairiausių čempionatų metu. Siekiame vaikus išmokyti darbštumo ir meilės sportui, kad užaugę jie norėtų aktyviai judėti“, – pabrėžia NKA vadovas.

Šį sezoną 3 komandos grumsis Vaikų lygoje (Marijampolės krepšinio mėgėjų lygoje), dar 3 ekipos žais Pietvakarių lygoje, daugiau nei 25 komandos išmėgins jėgas vidiniame NKA čempionate. Be to, visi akademijos darželinukai visoje šalyje jau pradėjo pasiruošimą kasmet vis didesnį susidomėjimą keliančiam „Mantinga–Lietuvos darželinukų čempionatui“.

A. Jančiauskas pasidžiaugė 2019 m. darželinukų čempionatu, kurį, pasak, pašnekovo, drąsiai galima vadinti kol kas sėkmingiausiu istorijoje.

„Tai – puiki iniciatyva, kurią reikia tęsti“, – finalinio etapo metu kalbėjo Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.

„Tai yra įspūdingas dalykas, kuris pasako apie mūsų valstybės krepšinio didybę. Žaidžia darželinukai, tėvas, negalėdamas būti arenoje, per „Facebook“ gali žiūrėti rungtynes. Darželinukų varžybos transliuojamos „live“. Tu tai pasakytum žmogui Amerikoje ar kažkur kitur, jis sakytų, kad taip negali būti (šypsosi). Labai smagu. Didžiuojamės“, – Lietuvos darželinukų čempionato finišą ir sūnaus Luko komandos triumfą (treneris Dovydas Petraitis) kalbėjo vienas geriausių Eurolygos trenerių, Kauno „Žalgirio“ strategas Šarūnas Jasikevičius.

NKA direktorius A. Jančiauskas atskleidė, jog akademija kartu su LKF intensyviai strateguoja 2020 m. „Mantinga–Lietuvos darželinukų čempionatą“ ir turi konkrečių planų, kaip dar labiau pagerinti šių pirmenybių organizavimą.

Alytus – džiugina, Klaipėdoje trūksta trenerių

– Su kokiomis mintimis ir planais krepšinio akademija pasitinka 7-ąjį savo sezoną? – NKA.LT pradėjo pokalbį su A. Jančiausku.

– NKA pasitinka sezoną nusiteikę pozityviai. Šį sezoną sieksime, kad treneriai ir toliau dirbtų teisinga linkme, ruoštų atėjusius naujus bei jau ne pirmus metus komandose esančius vaikus pergalėms ir įvairiausiems iššūkiams. Be abejo, tikimės ir toliau išlikti viena iš didžiausių krepšinio mokyklų Lietuvoje, toliau plėstis bei džiuginti mažuosius krepšininkus ir jų tėvelius.

– Kokiuose miestuose šiuo metu vykdote treniruotes?

– Kaip ir praėjusį sezoną, treniruotes vykdome tuose pačiuose 14-oje miestų. Plėtros galimybės šiek tiek ribojamos dėl trenerių trūkumo naujuose regionuose. Šiuo metu siekiame pritraukti kuo daugiau trenerių į regionus ir taip toliau plėsti savo geografiją. Šio tikslo padės siekti bendradarbiavimas su Lietuvos sporto universitetu (LSU). Bandysime plėtoti šią partnerystę.

– Trumpai apžvelkime kiekvieną akademijos regioną. Kas juose džiugina labiausiai?

– Sunkiausia šiuo metu yra Klaipėdoje, ten susiduriame su trenerių stygiumi. Tai jaučiame ne tik mes, bet ir Vlado Knašiaus krepšinio mokykla. Alytaus regionas, kaip visada, mus džiugina, kadangi ten treneriai įdeda daug darbo bei pastangų, regiono vadovas Arijus Kanovalovas daro gerą darbą, vis didėja auklėtinių skaičius. Suvalkijos regionas, atstovaujamas Justo Bagurskio po truputį plečiasi. Malonu, kad Marijampolės darželiai pasirinko mūsų akademiją ir būtent čia mato perspektyvą tolimesniam sėkmingam bendradarbiavimui. Labai smagu, kad Vilkaviškio „Perlo“ komanda nusprendė bendradarbiauti su mūsų sporto mokykla, tai suteikia vaikams ir treneriams perspektyvų tolimesniam vystymuisi. Utenos regionas taip pat labai džiugina. Su miesto pagrindine komanda palaikome gerus santykius, jie nori mums padėti ir mato naudą tiek jų komandai, tiek Utenos miestui.

– Praėjusiame sezone jūsų komandos debiutavo MKL ir „NBA League“ čempionatuose. Šiemet tokių komandų turbūt bus tik dar daugiau?

– Taip, be abejo. Šiemet jau keturios komandos dalyvaus MKL čempionate, taip pat turėsime 8 atstovus ir KKML lygoje.

Vienas iš tikslų – visų auklėtinių įtraukimas į rungtynes

– Kaip akademijoje sekasi palaikyti balansą tarp profesionalumo ir masiškumo? Ar šios sritys NKA yra vienodai svarbios?

– Aš manau, kad jos visur ir visiems turi būti svarbios. Kuo bus didesnis masiškumas, kuo daugiau vaikų sportuos, iš jų galima bus lengviau atrasti galinčius siekti profesionalumo. Šiais metais pozityviai nuteikia Kauno miestas. Malonu, kad vis daugiau pirmokėlių pasirenka mūsų akademiją. Regionuose mes turime riboti priėmimus į komandas, nes nepajėgiame jų tiek priimti, kiek yra norinčių. Klaipėdoje visus norinčius vaikus mes kreipiame į V. Knašiaus krepšinio mokyklą, kadangi esame pasirašę bendradarbiavimo sutartį.

– Įsivaizduokime tipinę situaciją. Jaunasis krepšininkas nepatenka į stipriausias akademijos komandas. Ką jam daryti? Ar NKA gali pasiūlyti sąlygas savo auklėtiniams ne tik treniruotis, bet ir dalyvauti įvairiuose čempionatuose, turnyruose užsienyje?

– Be abejo. Mūsų mokykloje to paties amžiaus grupių yra ne viena, todėl nutikus tokiai situacijai, vaikas galės pereiti į kitą komandą, kuri taip pat dalyvaus įvairiausiuose čempionatuose. Vaikai tikrai visą laiką nesitreniruos, o stengsimės kuo dažniau suteikti galimybes jiems parodyti, ko išmoko treniruotėse ir pritaikyti tai aikštelėje.

– Sporto sistema ir bendradarbiavimas su partneriais – svarbi akademijos veiklos sritis. Kokiais laimėjimais galime pasidžiaugti?

– Ryškiausiais mūsų partneriais įvardinčiau Vilkaviškio „Perlą“, su kuria vyksta labai malonus bendradarbiavimas. Jie žiūri į ateitį, kad atėjus laikui turėtume tinkamą pasirinkimą Lietuvoje užaugusių krepšininkų. Labai džiugu, kad tai supranta ir Utenos „Juventus“ komanda, taip pat palaikome gerus ryšius su Sostinės krepšinio mokykla (SKM).

Galvoja, kaip vėl nustebinti pasaulį

– Turbūt nesuklysime pasakę, kad didžiausia konkurencija jaučiama Kauno regione – daug mokyklų, daug krepšinį mylinčių šeimų. Kaip sekasi vystyti savo veiklą šioje konkurencinėje aplinkoje?

– Mes visuomet pasisakome už bendradarbiavimą, o ne konkuravimą. Esame atviri dialogui. Mūsų treneriai dirbdami su vaikais ir jų šeimomis įdeda daug širdies, energijos ir pastangų. Manyčiau, mūsų šeimos tai jaučia ir įvertina. Vienos iš didžiausių krepšinio mokyklos vardas tai tik patvirtina. Visų pirma, mes galvojame, kaip savo auklėtiniams suteikti dar geresnes sąlygas ir užtikrinti teisingą jų ugdymo perspektyvą. Šių tikslų siekiame konkrečiais darbais krepšinio aikštėje ir nesiveliame į užkulisinius žaidimus.

– NKA vizitinė kortelė – nuolat besiplečiantis Lietuvos darželinukų čempionatas. Praėjusį sezoną itin konkurencingose pirmenybėse triumfavo Š. Jasikevičiaus sūnus. Gerų žodžių kalbėdamas apie renginį negailėjo ir LKF generalinis sekretorius M. Špokas, kiti žymūs krepšinio žmonės. Kokius prisiminimus jums kelia praėjusių metų čempionatas?

– Manau, kad drąsiai galime teigti, kad praėjęs čempionatas kol kas buvo tikrai sėkmingiausias. Labai pozityviai nuteikia tai, kad darželinukų čempionatas nebėra tiesiog mažų vaikų pabėgiojimas ir kamuolio pasvaidymas į krepšį, o evoliucionuoja į tikrą krepšinį, kur vaikai žaidžia rimtai, kur taisyklės yra traktuojamos normaliai. Nuo mažų dienų vaikai pradeda rimtai žiūrėti į sportą ir tai padės jiems ateityje.

– Ar jau galvojama apie artėjančių metų darželinukų čempionatą? Galbūt galite užsiminti apie naujoves?

– Apie artėjantį darželinukų čempionatą jau kalbėjome su LKF. Bandysime kalbinti sporto mokyklas, turinčias darželinukų komandas, prisijungti prie mūsų čempionato. Viena iš būsimų naujovių – čempionate atsiras tritaškio linija, kas turėtų pridėti dar daugiau intrigos (šypsosi).

– Galbūt yra naujienų trenerių ir administracijos gretose? Ar jaučiate, kad trenerių ir administracijos kolektyvas kasmet tobulėja ir juda tinkama linkme?

– Administracija išlieka nepasikeitus, o dėl trenerių mums labai smagu. Jie yra užsidegę ne tik išmokyti vaikus, tačiau ir patys siekia žinių. Baigę bakalauro studijas jas tęsia magistrantūroje, o tai labai džiugina. Treneriai taip pat neapsiriboja vien noru treniruoti darželius, o nori priimti didžiausius iššūkius. Mūsų komandos tiek MKL tiek KKML visada siekia ne tik pažaisti, bet ir iškovoti medalius, tikslai visada tik aukščiausi.

– Kokios esminės vertybės, kuriomis yra paremta NKA veikla?

– Pagrindinė vertybė – tai, kad mes suprantame, kad gal ir nenulipdysime iš visų savo auklėtinių – profesionalų žaidėjų, bet išmokysime vaikus darbštumo ir meilės sportui, kad užaugę jie norėtų aktyviai judėti, o ne tik sėdėti namuose ir žaisti kompiuterinius žaidimus.

– Sakoma, jog 7 yra laimingas skaičius. Kaip turi klostytis įvykiai, kad 2019–2020 m. sezoną būtų galima įvardinti kaip sėkmingą?

– Sėkmingiausia būtų, jeigu visi pagaliau suprastume, jog siekiame tų pačių tikslų – išugdyti dorus, aktyvius ir sportiškus Lietuvos piliečius. Mūsų tikslas nėra užgožti kitas mokyklas. Norime su jomis varžytis tik krepšinio aikštelėse, kurios yra skirtos visiems vaikams. Visiems turi būti suteiktos vienodos sąlygos ir kiekvienas turi teisę pasirinkti, kokią krepšinio mokyklą lankyti. Visiems 2019–2020 m. sezone norėčiau palinkėti daugiau galimybių matyti didesnį paveikslą ir siekti prasmingų tikslų.

Š. Jasikevičiaus pagyrų sulaukęs NKA direktorius: darželinukų čempionatas nebėra tik vaikų pabėgiojimas

NBA auklėtiniai (NKA.lt nuotr.)