Menininkas R. Bartkus pristatė šviečiančią „dvylikos apaštalų“ instaliaciją

„12 RAMių“
„12 RAMių“
  © Paulius Peleckis / Fotobankas
Alfa.lt
2019-09-20 18:16

Penktadienio vakarą Vilniaus Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje vyko išskirtinis renginys – čia menininkas Ray Bartkus pristatė šviečiančią „dvylikos apaštalų“ instaliaciją.

R. Bartkaus tinklalapyje galima pamatyti pirmykštį šio sumanymo pavidalą – kūrinį „Šventasis/Žmogus“. Šviesos instaliacija žiūrovui vienu metu parodo arba žmogaus veido kontūrus, arba šventojo aureolę. 2009 m. šį darbą sukūrusiam menininkui nuo tada ir kirbėjo noras ta pačia technika imtis šventųjų temos.

 „Man labai įdomus klausimas, kas yra šventumas, kaip žmogus tampa šventas, kas yra žmogiška ir t. t. Tas dualizmas viename portrete, kurį ir perteikiau savo kūrinyje. Pagalvojau, kad būtų labai įdomu taip sukurti ir apaštalų portretus: juk iš pradžių jie buvo žmonės, o vėliau tapo šventaisiais.“

Vilniaus senamiesčio bažnyčioje ši idėja savo namus rado po dešimtmečio (tačiau, anot R. Bartkaus, jis niekur neskubėjo ir nelaukė sudėjęs rankų, nes nuolat dirba prie vis skirtingų projektų). Prikelti apleistą Ramintojos bažnyčią ėmęsis kunigas Algirdas Toliatas su R. Bartkumi sutarė tamsiojoje šventovės dalyje apgyvendinti dvylika šviesos instaliacijų.

„Man džiugu, kad atsirado bažnyčia, kuriai patiko ši moderni idėja. Juk bažnyčiose paprastai tikiesi pamatyti klasikinio meno kūrinių. Bet aš manau, kad svarbu rodyti ir šiuolaikišką“, – sakė menininkas.

R. Bartkaus kūriniuose nėra akcentuojamas apaštalų biografiškumas – pasak menininko, jo pasirinkta technika aiškaus charakterio neišgausi. „Niujorko Metropoliteno meno muziejus turi didžiulę viduramžių meno kolekciją. Joje, žinoma, daug kūrinių religine tematika. Neseniai lankydamasis ten domėjausi, kaip tų laikų menininkai vaizduodavo šventuosius. Paaiškėjo, kad didelio individualizmo nėra net ir tapytuose paveiksluose – visur šventieji beveik vienodi“, – pasakojo jis.


„12 RAMių“

„12 RAMių“© Paulius Peleckis / Fotobankas

R. Bartkaus kūrinio pagrindinis elementas yra šviesa. Ji visada buvo viena įtaigiausių poveikio priemonių bažnyčiose (ir ne tik bažnyčiose, bet ir mečetėse, ar sinagogose). Žvakių, vitražų, ažūrų, šešėlių žaismų magija įmanoma tik šviesos dėka.

Autorius naudojo modernias technologijas: LED lemputes, elektroniką, laiko patikrintam efektui išgauti. Dviejų skirtingų vaizdų (šventojo ir žmogaus) dinamika vienoje plokštumoje, portretų pikseliavimas lempučių pagalba – tai šiuolaikine menine forma gvildenami amžini klausimai: kas yra žmogus, žmogiškumas; kas yra šventasis, šventumas?

12 apaštalų liudija šias dilemas. Ar apaštalai yra tik nepasiekiamos ikonos plazdenančios abstrakčiuose toliuose, ar juose atpažįstame ir labai žmogiškas charakteristikas?

Esminiai būties klausimai perteikti šviesos pagalba, skatins žiūrovus nužvelgti savas žmogiškas gelmes ir pakelti žvilgsnius į idealą.

Ray Bartkaus dovanota 12 apaštalų instaliacija „12 RAMių“ taps nuolatine Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios šiuolaikinio sakralinio meno ekspozicija.

Menininkas R. Bartkus pristatė šviečiančią „dvylikos apaštalų“ instaliaciją

„12 RAMių“
+43