„Brexit“ scenarijai: kaip gali baigtis Jungtinės Karalystės išstojimas iš ES?

"Brexit" protestas
"Brexit" protestas
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-09-18 20:00

Jungtinės Karalystės parlamentui sustabdžius darbą, o šalies išstojimo iš ES procesui, panašu, pasiekus aklavietę, sekantis didesnis žingsnis šiame politiniame chaose laukia už mėnesio vyksiančiame ES viršūnių susitikime Briuselyje. Jo metu mes sužinosime ar britų premjerui Borisui Johnsonui vis dėl to pavyko susitarti ir užsitikrinti naują išstojimo susitarimą. 

Pagal portalo „The Independent“ žurnalisto Johno Rentoulo parengtą analizę, visus galimus baigties scenarijus galima sudėlioti į vieną ilgą grafiką, parodantį kokie tolimesni žingsniai nuo to lemiamo viršūnių susitikimo gali laukti.


Pats paprasčiausias ir greičiausias, tačiau ir mažiausiai tikėtinas scenarijus būtų naujojo išstojimo susitarimo pasiekimas ir jo patvirtinimas parlamente, kas reikštų įvykstantį „Brexitą“ iki spalio 31 d.

O pats ilgiausias ir painiausias kelias būtų nepasiekti naujo susitarimo, premjerui B. Johnsonui nesutikti prašyti ES išstojimo termino pratęsimo ir dėl to atsistatydinti. Tai lemtų, kad Jungtinės Karalystės karalienė pavestų formuoti vyriausybę leiboristų lyderiui Jeremy Corbinui, kuriam dėl kokių nors priežasčių nepavyktų užsitikrinti palaikymo parlamente. Tada ministrų kabineto formavimas pagal šalies parlamentinę tradiciją atitektų ilgiausiai Bendruomenių Rūmuose veikiančiam politikui Kenui Clarke‘ui, kuris pratęstų išstojimo datą, suorganizuotų naujus išankstinius rinkimus ir, labai tikėtina, antrą „Brexit“ referendumą 2020 m.

Deja, bet beveik visi galimi scenarijai yra gan nepalankūs pačiam B. Johnsonui. Jis teigia, kad derybos su ES vyksta, nors ir kolegos Briuselyje tai neigia.

Taigi, galima priimti prielaidą, kad naujas susitarimas nebus pasiektas, suteikiant politikui dvi išeitis: nusižeminti ir paprašyti jo taip nenorimos išstojimo datos nukėlimo arba netekti savo posto, visą procesą perduodant savo politiniams oponentams leiboristams.

Tačiau net nepaisant to, kuris iš šių variantų bus pasirinktas, išankstiniai rinkimai vis tiek įvyks, o galiausiai atsirastų didelė tikimybė ir antrajam „Brexit“ referendumui, kuris, pagal dabartines gyventojų apklausas, jau nebepalaikytų šalies noro palikti ES.