Išpuoliai prieš Saudo Arabiją: vis dar kyla daugybė klausimų

Deganti naftos perdirbimo įmonė
Deganti naftos perdirbimo įmonė
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-09-18 23:31

Išpuoliai prieš „Aramco“ naftos telkinius rytinėje Saudo Arabijos dalyvje yra neabejotinai reikšmingiausia karinė operacija, įvykdyta prieš šios JAV sąjungininkės infrastruktūrą. Savaitgalio išpuolis perpus sumažino šalies naftos gavybą. Didelio masto aviacijos puolimai gali dar labiau padidinti įtampą tarp Irano, palaikomo sąjungininkų regione vienoje pusėje ir JAV bei jos artimų partnerių – Saudo Arabijos ir Izraelio, – kitoje.

Pasekmes pajuto ne tik Rijadas – po išpuolio buvo prarasta per penkis proc. pasaulinio naftos tiekimo, dėl to, analitikų teigimu, greičiausiai artimoje ateityje kils tarptautinės naftos kainos, rašė „Al Jazeera“.

Tiesa, trečiadienį naftos kainos stabilizavosi, nes Saudo Arabija pareiškė atstasysianti žaliavos eksportą iki rugsėjo mėnesio pabaigos.

Saudo Arabijos energetikos ministras princas Abdulazizas bin Salmanas antradienį sakė, kad karalystė atkurs prarastą naftos gavybą mėnesio pabaigoje ir pažado tiekti klientams tiek žaliavos, kiek buvo prieš savaitgalio išpuolius, pranešė „Reuters“.

Ar išpuolis – karo pradžia?

JAV įtaria, kad dėl puolimų yra kaltas Iranas. Valstybės sekretorius Mike'as Pompeo apkaltino Teheraną surengus precedento neturintį išpuolį ir pažeidus pasaulio energijos tiekimą, o prezidentas Donaldas Trumpas vėliau teigė, kad JAV yra pasiruošusi apginti Saudo Arabiją. Iranas savo ruožtu paneigė kaltinimus.

Eskalacija greičiausiai sumažins Vašingtono ir Teherano derybų šansus dėl jau žlugdančio branduolinio susitarimo, 2015 m. pasirašyto tarp Irano ir kitų pasaulio valstybių. Vašingtonas pernai vienašališkai ir jo pasitraukė, o Iranui nevykdant sąlygas, pritaikė „maksimalaus spaudimo“ programą – šalies naftos eksportas pagal sankcijas turėtų būti reikšmingai mažinamas.

„Operacija atitinka Irano standartinį pasipriešinimo JAV modelį. Panašūs veiksmai kartojasi nuo to laiko, kai Teheranas pradėjo nepaisyti branduolinio susitarimo įsipareigojimų“, – „Al Jazeera“ sakė Ervinas van Veenas, Nyderlandų „Clingendael“ konfliktų tyrimų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas.

Kai kurie analitikai spėja, kad situacijos paaiškinimas yra paprastas – juk Irano prezidentas Hassanas Rouhani jau perspėjo, kad, jei JAV „maksimalaus spaudimo“ kampanijai pavyks sumažinti Irano naftos eksportą iki nulio, „ši žaliava išvis nebus eksportuojama iš Persijos įlankos“.

H. Rouhani vyriausybė ne kartą pabrėžė, kad derybos su Vašingtonu priklauso nuo JAV sankcijų panaikinimo.

Atsakomybę prisiėmė ne Iranas

„Reuters“ pranešė, kad Saudo Arabija žada pristatyti „įrodymų“, jog tai Iranas įvykdė išpuolius. Įrodymai turėtų būti paviešinti šiandien, trečiadienį.

Persijos įlankoje tuo metu turėtų svečiuotis ir M. Pompeo. Jis darys sustojimus Saudo Arabijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Netikėta kelionė, kaip rašė „Washington Post“, rodo pavojų – įtampa su Iranu gali peraugti į karą.

„Mes nenorime konflikto regione. Kas pradėjo šį konfliktą?“ – trečiadienį klausė Irano prezidentas H. Rouhani, kaltindamas Vašingtoną ir Rijadą dėl karo Jemene.

Jemeno „Houthi“ grupė, Irano sąjungininkė, prisiėmė atsakomybę už užpuolius ir teigė, kad jie naudojo dronus tikslingai tam, kad užpultų Saudo Arabijos valstybinę naftos kompaniją „Aramco“.

Vis dėlto daugelis klausimų apie išpuolius dar liko neatsakyti.

Iš naujo dalijamos kortos

Prezidentas D. Trumpas teigė, kad dėl išpuolio Saudo Arabijoje greičiausiai yra kaltas Iranas, tačiau jis norėtų „išvengti“ karo, o sekretorius M. Pompeo buvo tiesmukesnis, kalbėdamas apie kaltininkus.

Išpuoliai greičiausiai palaidojo viltį, kad Irano lyderis galėtų atvykti į Niujorką kitą savaitę. Derybų nenori ir pats Teheranas. „Visi Islamo Respublikos pareigūnai vieningai tiki, kad jokių derybų su JAV nebus“, – paskelbė aukščiausias Irano dvasinis lyderis ajatola Ali Khamenei savo tinklalapyje.

Dar daugiau neaiškumo Vidurio Rytuose iškyla po balsavusių rinkėjų apklausų Izraelyje pasirodymo. Rezultatai žada premjerui Benjaminui Netanyahu sunkumų – jam gali tekti kovoti dėl politinio išlikimo.

Išpuoliai prieš Saudo Arabiją: vis dar kyla daugybė klausimų

Deganti naftos perdirbimo įmonė