Lietuviška festivalių kultūra: be narkotikų – nė žingsnio

Praūžė antroji festivalio „Karklė Live Music Beach 2018“ diena, nuotr. Fotobankas, Teodoras Biliūnas
Praūžė antroji festivalio „Karklė Live Music Beach 2018“ diena, nuotr. Fotobankas, Teodoras Biliūnas

Pasibaigus vasarai praūžė ir visi sezoniniai muzikos festivaliai, kasmet pritraukiantys tūkstančius lankytojų. Jaunuoliai pripažįsta – dažniausiai į tokius renginius važiuoja ne pasiklausyti mėgstamos muzikos, o atsipalaiduoti vartojant įvairius svaigalus. Anonimu likti panoręs kalbintas vaikinas pasakoja, kad dažnai festivaliuose dominuoja ne legalus alkoholis ir cigaretės, o kur kas stipresni narkotikai.

Į festivalį – apsipirkti

Jokūbas (vardas netikras) pasakoja, kad vieno muzikinio festivalio savaitgaliui ėmė ruoštis maždaug mėnesį prieš – dirbantis studentas visiškai atsisakė narkotikų, ėmė sportuoti, kad paruoštų kūną fiziniam krūviui. „Ruošiau širdį, nes LSD, kiti psichodelikai labai per ją kerta“, –pasirengimo planus vardijo vaikinas.

Pasak Jokūbo, besišlaistantys ir prie visų besikabinėjantys apsvaigę asmenys tėra mitas. „Visi įsivaizduoja, kad ten visi apsitorčinę būna, vos ne orgijas kelia, bet taip nėra. Šeimos su vaikais atvažiuoja, tai kur dar Lietuvoje yra toks festivalis? Į renginius, kur dominuoja alkoholis, vaikų niekas nesiveža“, – teigė jis.

Vaikino teigimu, visai nebūtina svaigalais pasirūpinti iš anksto. Visko galima įsigyti vietoje, ir dar perpus pigiau nei įprasta rinkos kaina. Paklaustas, kaip į nelegalių medžiagų prekybą reaguoja festivalyje dirbantys apsauginiai, jaunuolis šypteli: „Prie jų nors ir kaseką gali sukti, jie nieko nesakys“.

Jokūbas neprisimena, kad viso savaitgalio metu būtų matęs bent vieną agresyvų asmenį ar susistumdymą. Anot jo, tarp blaivių ar apsvaigusių dalyvių nebuvo kilęs joks konfliktas. „Dažnai žmonės demonizuoja narkotikus, bet nemato, kad lengvuosius narkotikus vartojantys asmenys kaip tik yra kultūringesni už geriančius alkoholį“, – sakė jis.

Narkotikų tendencijos ryškiai nesikeičia

Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis sakė, kad, nors ir reikėtų pasitikslinti oficialia statistika, bet ryškaus narkotikų vartojimo nematyti – jis išlieka maždaug toks kaip ir pastaraisiais metais. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) 2016 m. duomenimis, 12 proc. 15–64 m. Lietuvos gyventojų teigia bent kartą gyvenime vartoję kokių nors narkotinių medžiagų.

Festivalius dažniausiai prižiūri privačios saugos įmonės, pareigūnai neturi teisės savavališkai veržtis į privačią renginių teritoriją, nebent sulauktų pranešimo arba turėtų informacijos apie vykdomas galimai neteisėtas veikas. Visgi, R. Matonio teigimu, policija atlieka savo pareigą ir užtikrina viešąją tvarką festivalių prieigose. Be to, atsižvelgiant į dalyvių kiekį ir renginio pobūdį, pareigūnai tokiuose susibūrimuose dažniausiai dirba civiliais drabužiais.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro „Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitoje“ teigiama, kad dažniausiai Lietuvoje konfiskuojamas stimuliantas – metamfetaminas. Europos žemėlapyje matoma aiški takoskyra tarp narkotikų vartojimo kultūrų, pavyzdžiui, Vakarų ir Pietų Europoje dažniausiai konfiskuojamas kokainas, o Vokietijoje, Vengrijoje ir Skandinavijos šalyse dažniausiai sulaikoma amfetamino. 

Kaip pažymi centras, regioniniams rinkos skirtumams įtaką daro „patekimo punktų, kontrabandos kelių, didžiųjų gamybos centrų ir didelių vartotojų rinkų“ vietos.