Prasidėjo Europos judumo savaitė

Dviratininkas
Dviratininkas

Šiandien šalyje prasideda kasmetinė Europos judumo savaitė. Sostinės ir kitų miestų gyventojų laukia sporto renginiai, judriausių įmonių, mokymo įstaigų ir savivaldybių, taip pat ir judriausio piliečio apdovanojimai.

Lietuviai, kaip ir kiti Europos piliečiai, kviečiami šią savaitę atsisakyti važiavimo nuosavu automobiliu ir dažniau minti dviračio pedalus, keliauti pėsčiomis ar važiuoti viešuoju transportu. Automobilių vairuotojai, neturintys galimybės savo transporto „išleisti atostogų“, skatinami bent jau pasiimti pakeleivių.

Šia kampanija siekiama skatinti šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti tvarias transporto priemones bei paskatinti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas, teigiama savaitės renginių aprašyme socialiniuose tinkluose.

Judumo savaitės tikslas – atlaisvinti miesto gatves, prisidėti prie geresnės miestų oro kokybės, pamąstyti apie aplinką ir judumo naudą sveikatai.

Patys judriausi bus apdovanoti – daugiausia iki sekmadienio, rugsėjo 22 d., kilometrų nuėjęs ar numynęs dviračiu gaus judriausio Lietuvos piliečio prizą. Užsiregistruoti žaidimui galima parsisiuntus programėlę „Endmondo“. Taip pat Aplinkos ministerija turėtų apdovanoti įmones ir valstybės bei mokslo įstaigas, kurios labiausiai propaguoja tvarų judėjimą savo mieste.

Šiemet judumo šventė Lietuvoje yra didžiausia per visą laiką – joje pirmą kartą dalyvauja net 60 savivaldybių.

Nemokami sporto renginiai

Pirmas Judumo savaitės renginys prasidėjo dar vakar. Šimtai žmonių dalyvavo žygyje Vilniaus gatvėmis, kurio šūkis – „Atleisk, automobili“. Gatvėmis judėjo pėstieji, dviratininkai, paspirtukininkai, riedlentininkai, tėvai su vaikų vežimėliais ir net viešasis transportas.

Kitą savaitgalį vyks panašaus pobūdžio renginys – naktinis superherojų riedėjimas „Night skating Vilnius“. Pavadinimas kalba pats už save – dalyviai rengsis mėgstamiausiais filmuko, knygos ar komiksų herojais ir su visa šeima išbandys darnų judėjimo būdą miesto gatvėmis. Po finišo bus apdovanoti apsirengę įspūdingiausiais kostiumais. Riedėjimo maršruto ilgis – net 15 km, startas bus duotas Gedimino prospekte, prie V. Kudirkos aikštės.

Be šių renginių, miesto gyventojų ir svečių laukia šiaurietiško ėjimo užsiėmimai, o Lukiškių aikštėje bus galima šeštadienį ir sekmadienį užsirašyti į įvairiausias sporto ir šokių treniruotes.

Atlaisvintų gatvių privalumai

Judumo savaitės pasaulyje organizatoriai teigė, kad kuo labiau yra atsisakoma nuosavų automobilių, tuo daugiau naudos sukuriama vietos bendruomenėms. Tvaraus judėjimo mieste privalumai yra aprašyti savaitės vadove.

Pirmiausia yra minima teikiama socialinė nauda. Kuo mažiau miesto vietovėse yra motorinių transporto priemonių ir kuo plačiau yra naudojamos aktyviosios judumo rūšys, tuo geresni gali būti žmonių socialiniai ryšiai ir kaimynų sąveika, rašoma renginio vadove.

Antra, mažiau automobilių duotų naudos saugumui ir sveikatai – incidento rizika einant pėsčiomis bendruomenėse, kur vaikščiojama dvigubai daugiau nei kitur, sumažėja 66 proc. Ekspertai teigia, kad kasdien žingsniuojant sveikata pagerėja, o nueinant 10 tūkst. žingsnių galima atsikratyti svorio.

Be to, piliečiams aktyviau atsisakant automobilių, vietinė ekonomika turėtų augti. Kai daugiau žmonių keliauja pėsčiomis, ekonominę naudą pajaučia vietinės parduotuvės, restoranai, kavinės. Ši tendencija buvo pastebėta Jungtinėje Karalystėje: atliktas tyrimas parodė, kad Londono rajone įdiegus naują pėsčiųjų infrastruktūrą, 66 proc. žmonių pareiškė, kad jie praleido daugiau laiko apsipirkdami, o 9 iš 10 vietos įmonių patvirtino, bendras apsipirkimo lygis padidėjo.

Taip pat automobilių atsisakymas padėtų gyventojams sutaupyti. Belgijoje atliktas tyrimas parodė, kad Briuselio gyventojas, vietoj automobilio besirinkdamas dviratį, kasmet sutaupytų 2853 eurus.

Rugsėjo 16–22d. miestai bei savivaldybės yra skatinamos diegti ir populiarinti „žaliąsiasׅ“ transporto priemones, kviesti gyventojus jomis naudotis ir atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai.

Iš viso prie šios didžiausios tvaraus judėjimo kampanijos pasaulyje yra prisijungę, šios dienos 9 val. duomenimis, 2793 miestai iš 48 Europos, Afrikos, Šiaurės Amerikos ir Azijos valstybių, teigiama Aplinkos ministerijos pranešime.