Daiktų dalijimosi stotelės Lietuvoje įgauna pagreitį, tačiau atsiranda nesuprantančių šios idėjos

„Dėk'ui“ stotelė
„Dėk'ui“ stotelė
  © Vilniaus miesto savivaldybė

Šiandien Trakų savivaldybėje, Lentvaryje, atidaroma antroji Lietuvoje dalijimosi daiktais stotelė „Dėk‘ui“. Šiose stotelėse vis dar naudojimui tinkami daiktai atranda naujus šeimininkus.

Pirmoji tokia stotelė buvo įrengta vasaros pradžioje sostinės Pašilaičių rajone (Pumpėnų g. 10) ir susilaukė didelio gyventojų susidomėjimo.

„Dėk‘ui“ stotelių priežiūra ir plėtra užsiimančio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vadovas Tomas Vaitkevičius portalui Alfa.lt pasakojo, jog prieš atidarant pirmąją daiktų dalijimosi stotelę nerimo netrūko.

„Buvo rizikų, ar tikrai žmonės veš daiktus, ar norės juos pasiimti, ar nebus daug konfliktų, ar nebus piktnaudžiavimo – pavyzdžiui, gal ims juos ir pardavinės. Kai kurios rizikos pasireiškė, bet minimaliai. Pirmoji aikštelė Vilniuje viršijo mūsų lūkesčius.

Mes taupome visų pinigus – reikia mažiau mokėti už atliekų sutvarkymą – ir matome socialinę reikšmę – bendruomeniškumo ugdymą. Šiuolaikiniame pasaulyje tai didelė vertybė. Idėja palaikoma aktyviai, žmonės vieni per kitus skatina dalytis daiktais.

Stotelė labai populiari, daiktai greitai rezervuojami. Žmonės kartais netgi skundžiasi ir klausia, kodėl nėra laisvų daiktų rezervacijai. Tačiau reikia būti kantriam. Deja, nesame parduotuvė ir negalime užtikrinti tų srautų.

Projekto koncepcija pasiteisino ir ji yra priimtina žmonėms. Tai gali būti pavyzdys tiems, kurie netiki, kad žmonės yra geri, sąmoningi ir solidarūs“, – kalbėjo T. Vaitkevičius.

Vyro teigimu, pasitaiko atvejų, kai gyventojai atvažiuoja su daiktų priekaba, tačiau nusivilia sužinoję, kad jie nėra tinkami palikti „Dėk‘ui“ stotelėje. Taip pat pasitaiko dalijimosi daiktais idėjos nesuvokiančių asmenų.

Aikštelėse pasitaiko ir tokių žmonių, kurie iki galo nesupranta idėjos. Kai kurie įsivaizduoja, kad jiems priklauso tie daiktai ir kad jie gali dėl jų pakelti balsą.
– T. Vaitkevičius


„Dėk'ui“ stotelė

„Dėk'ui“ stotelė© Vilniaus miesto savivaldybė

„Yra pasitaikę atvejų, kai stotelės operatoriai atsisakė priimti žmonių atvežtus daiktus dėl to, kad šie reikalauja papildomo remonto. Turime vertinti daikto kokybę ir paklausą. Tuomet žmogų nukreipiame į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Vežant daiktus reikia įsitikinti, ar jie dar gali praversti kitam žmogui.

Aikštelėse pasitaiko ir tokių žmonių, kurie iki galo nesupranta idėjos. Kai kurie įsivaizduoja, kad jiems priklauso tie daiktai ir kad jie gali dėl jų pakelti balsą. Tačiau tai nėra parduotuvė, tai gerų darbų vieta. Retai, bet girdime, jog mes daiktus dalijame pagal pažintis, tačiau taip tikrai nėra“, – patikino T. Vaitkevičius.

Jo teigimu, plečiant šių stotelių tinklą ateityje numatoma užsiimti sugedusių daiktų remontu. Tuo, pasak T. Vaitkevičiaus, galėtų užsiimti savanoriai, kurie jau dabar noriai kreipiasi dėl pagalbos.

„Atsiranda žmonių, kurie patys pasisiūlo padirbėti stotelėse – nuvalyti dulkes nuo daiktų, juos sudėlioti, bendrauti su atvykusiais žmonėmis ir pan.

Projektas gyvas ir esame pasirengę atliepti žmonių poreikius. Jis priklauso ne VAATC, o žmonėms. Kai tik turėsime daugiau aikštelių, galvojame apie remontuojamų daiktų priėmimą. Pasitelkę savanorius, prikeltume tuos daiktus antram gyvenimui“, – pasakojo T. Vaitkevičius.


„Dėk'ui“ stotelė

„Dėk'ui“ stotelė© Vilniaus miesto savivaldybė

Netrukus Vilniuje veiks šešios „Dėk‘ui“ stotelės. Taip pat įrengiamos stotelės Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose. Anot VAATC vadovo, projektui plečiantis į mažesnes savivaldybes, tai bus dar vienas iššūkis.

„Su nerimu laukiame stotelių atidarymo už didžiųjų miestų ribų – rajonuose ir mažesnėse savivaldybėse. Kiekvienoje savivaldybėje yra sava bendruomenė ir kultūra, ten bus kitaip nei Vilniuje. Bet, pavyzdžiui, jau paskelbus, kad Lentvaryje atidarysime stotelę, atsirado daug bendruomenių Trakų rajone, kurios išreiškė susidomėjimą ir ruošiasi prisidėti. Tikimės, kad taip bus ir kitur“, – vylėsi T. Vaitkevičius.

„Dėk‘ui“ stotelių veikimo principas itin paprastas. Kiekvieną ketvirtadienį į šias aikšteles galima atvykti pasiimti interneto puslapyje www.stoteledekui.lt rezervuotų daiktų, o kitomis dienomis čia galima atvežti nereikalingų, tačiau dar naudojimui tinkamų daiktų. Vidutiniškai pirmojoje stotelėje kiekvieną ketvirtadienį žmonės pasiima apie šimtą daiktų.


Daiktų dalijimosi stotelės Lietuvoje įgauna pagreitį, tačiau atsiranda nesuprantančių šios idėjos

„Dėk'ui“ stotelė
+6