„Tartle“ pristato antrąją privačios kolekcijos parodą: proga žvilgtelėti į romantizmo epochą

Naujos TARTLE parodos pristatymas
Naujos TARTLE parodos pristatymas
  © Irmantas Gelūnas / Fotobankas
Alfa.lt
2019-09-11 12:34

Lietuvos meno pažinimo centras TARTLE pristato antrąją privačios kolekcijos parodą ir šį kartą kviečia lankytojus per dailės istoriją pažinti XIX a. Daugiau nei 100 parodoje „Romantizmo amžius“ eksponuojamų darbų puikiai atskleidžia šiam laikotarpiui būdingas pastangas išsaugoti istorinę atmintį, tradicijų puoselėjimą, primena pasipriešinimo kovų aktualumą, atspindi tautos herojų ir dvasios lyderių kultą.

Parodoje pristatomi Lietuvos tapytojų, grafikų, skulptorių kūriniai, taip pat kai kurie lituanistinės temos užsienio dailininkų darbai. Ypač daug dėmesio skirta grafikai ir knygų iliustracijoms, parodančioms neatsiejamą dailės ir literatūros ryšį, kai meno kūriniai pradėjo plisti per spaudą ir tapo pasiekiami įvairiems visuomenės sluoksniams.

R. Valiūno teigimu, XIX a. istorija yra labai gausi, nors ir dažnai atrodo atstumianti, nes tai buvo okupacijos metai. Su šiuo istoriniu laikotarpiu bus galima susipažinti parodoje, įvykiai atspindimi daugybės meninkų darbuose.


Naujos TARTLE parodos pristatymas

Naujos TARTLE parodos pristatymas© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Pasak parodos kuratorės Rūtos Janonienės, parodoje bandyta atskleisti skirtingus romantizmo aspektus, pagal juos suskirstyti eksponatai. Vienas tokių – dėmesys Lietuvos mitologijai, istorijai. „Dauguma XIX a. suformuotų ir išplatintų mitų gyvuoja iki mūsų dienų. Kai kurie buvo paveldėti iš ankstesnių laikų, pavyzdžiui, lietuvių kilmės iš Palemono mitas“, – sakė kuratorė. Taip pat dominuoja ir Perkūno, vaidilutės Birutės mitologiniai motyvai.

Parodos kuratorė R. Janionienė pastebėjo, kad romantizmo epochai taip pat būdingas karinių didvyrių, herojų kultas. Viena parodos salė yra skirta Adomui Mickevičiui, kuris turėjo reikšmingos įtakos romantizmo susiformavimui tiek literatūroje, tiek mene, pora salių skirta sukilimams ir asmenims, kurie buvo su jais susiję. Taip pat daug dėmesio skirta Lietuvos kraštovaizdžiui, peizažams bei mokslo ir meno, literatūros ryšiui.

Lietuvos meno pažinimo centro TARTLE direktorės Jurgitos Semenauskienės teigimu, antroji paroda ypatinga ir tuo, jog joje pirmą karta pristatomas platus spektras šioje privačioje kolekcijoje surinktų iliustruotų leidinių, atspindinčių XIX a. pasaulėžiūrą ir ypatingą dailininko vaidmenį įvaizdinant tiek mokslinius, tiek grožinės literatūros tekstus.


Naujos TARTLE parodos pristatymas

Naujos TARTLE parodos pristatymas© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Su ekspozicija lankytojai supažindinami tik mažomis grupėmis, lydimi patyrusių menotyrininkių pasakojimo, todėl per savaitę TARTLE gali priimti ribotą svečių skaičių. „Skatiname meną pažinti giliau, todėl skiriame daug asmeninio dėmesio kiekvienam čia ateinančiam. Tokioje jaukioje ir meno istorijos pasakojimų įkvėptoje erdvėje užsimezga diskusija, atsiranda nepaviršutiniškas ryšys su menu. Iš lankytojų dažnai atsisveikindami išgirstame, jog šios pažinties vertėjo laukti, todėl labai džiaugiuosi, jog vos per metus tapome terpe, formuojančia brandų požiūrį į mūsų dailės istoriją ir paveldą“, – sako J. Semenauskienė.

Ekskursijai į parodą „Romantizmo amžius“ Lietuvos meno pažinimo centre TARTLE galima registruotis jau dabar interneto svetainėje. TARTLE ir toliau siekia supažindinti plačiąją visuomenę su jos istorija ir kultūriniu palikimu, todėl iki metų pabaigos lankytojai turės galimybę išvysti naująją ekspoziciją nemokamai. R. Valiūnas akcentavo, kad sieks, jog šią parodą aplankytų kiek galima daugiau mokinių ekskursijų.

„Tartle“ pristato antrąją privačios kolekcijos parodą: proga žvilgtelėti į romantizmo epochą

Naujos TARTLE parodos pristatymas
+7