Socialinis organų donorystės projektas „2gyvenimai“ netradiciškai beldžiasi į žmonių širdis

Projektas „2gyvenimai“
Projektas „2gyvenimai“
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2019-09-11 11:37

Gyvenimas sunkiai sergantiems žmonėms, kurių organai ima nebefunkcionuoti, tampa viltimi sulaukti donoro organo, kuris tampa vienintele galimybe visavertiškai gyventi, o kartais – vienintele galimybe išgyventi! Tad šiems žmonėms gyvenimas reiškia plakanti širdis, įkvėpti leidžiantys plaučiai, organizmą valantys inkstai, virškinimą atliekančios kepenys ar gyvenimo spalvą leidžiančios išvysti ragenos.

2gyvenimai siekia atskleisti donorystės grožį

2gyvenimai  socialinis organų donorystės projektas, skatinantis visuomenės narius atkreipti dėmesį į donorystės idėją, raginantis pasikalbėti su artimaisiais bei pamatyti, koks trapus ir artimas yra donoro ir recipiento ryšys bei kaip dviejų kūnų bendrystė ir neįkainojama dovana  dovanotas organas – sukuria visavertį gyvenimą.

„Vis daugiau jaunų žmonių pritaria organų donorystei, tačiau artimųjų prieštaravimas padovanoti mirusio artimojo organus išlieka toks pat aukštas kaip ir prieš 10 metų (~28 proc.). Apmaudu tai, kad, visuomenės nariams lyg ir sąmoningėjant, prieštaravimas donorystės idėjai išlieka didžiulis, tad artėjant Pasaulinei organų donorystės dienai, kuri bus spalio mėnesį, norėjosi visuomenei dar kartą priminti, ką reiškia dalytis, kodėl svarbu dovanoti ir kiek šiame gyvenime yra svarbus žmonių tarpusavio santykis“, – pasakoja projekto 2gyvenimai idėjos autorė Ieva Meškauskaitė.  

Projekto tikslas – edukuoti visuomenės narius, atskleisti donorystės idėją ir jos prasmę bei leisti pasigėrėti menu ir netradicinėmis jo formomis – apie donorystę projekto metu bus komunikuojama itin jautriomis donoro ir recipiento artumą bei ryšį atskleidžiančiomis nuotraukomis, kuriose ant drobe tapusių modelių kūnų jiems susijungus matomas organas.

Apie donorystę per kūno tapybą ir fotografiją

Jautri tema ir visuomenėje vis dar su baime priimami sprendimai organų donorystės tematika išprovokavo pačią iniciatyvą, kuri vien savanoriškai ir iš idėjos prisidėjusių žmonių dėka virto realybe ir dabar artėjant Pasaulio ir Europos organų donorystės ir Transplantacijos dienai padedant Lietuvos asociacijai „Gyvastis“ planuoja virsti jautria paroda, kurioje bus publikuojamos šios meniškos nuotraukos.

„Džiugu, jog neeilinių ir kūrybos jėga varomų profesionalų bei idėja tikinčių rėmėjų pagalba mintys materializavosi ir tapo realybe, o dar galvoje ir popieriaus lape braižyti eskizai jau dabar po truputį tampa tuo, kas, tikiu, sujaudins, įkvėps ir privers susimąstyti“, – įvykdytu pradiniu projekto etapu džiaugiasi I. Meškauskaitė.

Projekte vaizduojamas gyvenimas atsispindi dviejuose kūnuose, simbolizuojančiuose donorą ir recipientą, bendrystėje, kuriems susijungus, pritarus donorystei bei įvykus transplantacijai, žmogus gali gyventi savo antrąjį gyvenimą.

„Šis projektas – puikus pavyzdys, kaip susibūrę žmonės gali sukurti mažą stebuklą! Dar ir dabar negaliu atsigrožėti žmonių atsidavimu ir noru kurti ar kitaip prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo. Nepažįstami žmonės, skirtingos asmenybės, skirtingas požiūris ir vienas bendras tikslas – sukurti jausmingą ir unikalų produktą, kuris lyg kibirkštis įžiebtų susidomėjimo donoryste ugnį, kuri plistų mūsų visuomenėje. Mane kaip asmenybę visada traukė kūrybiniai iššūkiai, tad šio projekto plėtojimas ir įvykdymas buvo tarsi testas patikrinti save ir įvertinti, ar galiu savarankiškai priimti svarius sprendimus, ar galiu atstovauti komandoje savo srities specialistui. Esu labai patenkintas rezultatu ir tikiu, jog tai daug žadančios istorijos pradžia“, – įgyta patirtimi ir pradine projekto sėkme džiaugiasi antrasis projekto 2gyvenimai organizatorius Edgaras Žilaitis.

Tikimasi, kad projektas pasieks realių rezultatų – kažkas pasikalbės apie donorystę su savo mylimuoju ar draugu, kažkas nuspręs užsiregistruoti tapti donoru, o kažkas tiesiog pasakys savo sprendimą šeimos nariams, o gal tiesiog pasikalbės.

…ir visai nesvarbu, kiek toli Jūsų veiksmai sieks, svarbiausia bent pasikalbėti… nes gi negali žinoti, gal kažkada vykęs pokalbis ateityje lems asmeniškai Jūsų ar Jūsų artimųjų sprendimą suteikti nepažįstamam sergančiam žmogui 2-ąjį gyvenimą!..

Faktai apie donorystę

Nacionalinio transplantacijos biuro pateiktais duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 400 pacientų, laukiančių tam tikro organo transplantacijos.

Iš viso pritarimą organų donorystei jau yra išreiškę 30 672 Lietuvos gyventojai – 20 300 moterų ir 10 372 vyrai.

Socialinis organų donorystės projektas „2gyvenimai“ netradiciškai beldžiasi į žmonių širdis

Projektas „2gyvenimai“