Žvilgsnis į kitą vasarą: su kuo olimpinėje atrankoje teks grumtis Lietuvos rinktinei?
Paaiškėjo pusė Tokijo žaidynių dalyvių

Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas
  © FIBA

Lietuvos rinktinei pasaulio krepšinio čempionate nepavyko iškovoti medalių ar pagriebti tiesioginio bilieto į Tokijo olimpines žaidynes, tačiau iš Kinijos šalies nacionalinė komanda grįš bent jau su paguodos prizu.

Tai – kelialapis į olimpinės atrankos turnyrą, kuris vyks ateinančių metų birželį.

Sykį tokioje atrankoje Lietuvos rinktinė jau yra dalyvavusi, kai 2012-ųjų liepą sudėtingomis sąlygomis laimėjo turnyrą Venesueloje ir pateko į Londono olimpiadą. Visgi per septynerius metus šis turnyras buvo gerokai praplėstas.

Pagal FIBA planą birželio 23­­–28 d. dėl keturių likusių kelialapių į Tokiją varžysis net 24 rinktinės. 16 iš jų teisę kovoti dėl vietos olimpinėse žaidynėse užsitikrino Kinijoje parodytais rezultatais, o dar aštuonios bus atrinktos pagal FIBA rinktinių reitingą.

Pasaulio čempionate užimtos vietos lėmė, jog savo vietas olimpinėje atrankoje jau užsitikrino 13 nacionalinių komandų: Lietuva, Italija, Graikija, Brazilija, Rusija, Venesuela, Puerto Rikas, Dominikos Respublika, Vokietija, Naujoji Zelandija, Tunisas, Kanada ir Turkija.


Giannis Antetokounmpo

Giannis Antetokounmpo© FIBA

Dar trys komandos paaiškės jau artimiausiomis dienomis – po to, kai bus sužaisti lemiami pasaulio čempionato mačai.

Tarp į ketvirtfinalį patekusių rinktinių yra net penkios komandos iš Europos, tačiau tik dvi iš jų pateks į Tokijo žaidynes tiesiogiai. Taigi trys prasčiausiai iš Ispanijos, Lenkijos, Serbijos, Čekijos ir Prancūzijos penketuko pasirodžiusios rinktinės vietoje pasiruošimo tiesiogiai olimpiadai bus priverstos birželio pabaigoje kautis olimpinėse atrankose.

Likę aštuoni kelialapiai bus išdalyti keturiems žemynams – po dvi vietas atrankoje gaus Europos, Amerikos, Afrikos ir Azijos atstovai.

Šie kelialapiai bus išdalyti atsižvelgiant į FIBA reitingą, ir nors po pasaulio čempionato jis dar pakis, jau galima numanyti, kas gaus teisę varžytis dėl vietos olimpiadoje.

Iš Europos tai veikiausiai bus Slovėnijos ir Kroatijos rinktinės, iš Amerikos – Meksika ir Urugvajus, iš Afrikos – Senegalas ir Angola, o iš Azijos – Kinija ir Filipinai. Tiesa, pastarajai rinktinei dar gresia būti aplenktai Pietų Korėjos, kadangi šios komandos FIBA reitinge rikiuojasi viena po kitos.


Luka Dončičius

Luka Dončičius© FIBA

Olimpiniai atrankos turnyrai vyks keturiuose skirtinguose žemynuose, o į teisę organizuoti vieną iš jų veikiausiai pretenduos ir Lietuvos krepšinio federacija.

Kiekviename turnyre kausis po šešias komandas, kurios bus suskirstytos į dvi grupes po tris. Į Tokijo olimpiadą pateks tik atrankos turnyrą laimėjusi komanda, o tokių iš viso bus keturios.

Pusė vietų jau užpildyta

Olimpinėse atrankose komandos varžysis dėl likusių vietų. Šešios komandos jau žino, kad ateinančią liepą ir rugpjūtį kausis Tokijo olimpiadoje.

Tai – šeimininkai japonai, geriausiai iš Okeanijos komandų pasirodžiusi Australija, iš Amerikos komandų toliausiai nužengusios JAV ir Argentina bei po geriausią komandą iš Azijos ir Afrikos – Iranas ir Nigerija.

Prie jų dar prisijungs dvi ekipos iš minėto europiečių penketuko.