Pastatas vaiduoklis šalia Gedimino kalno prisikels naujam gyvenimui

„Rotonda“ laukia prisikėlimo
„Rotonda“ laukia prisikėlimo
  © Margarita Vorobjovaitė
Arvydas Jockus | Alfa.lt
2019-09-12 05:55

Kažkada legendinėje, tačiau kelis dešimtmečius apleistoje ledainėje „Rotonda“ tarp Gedimino kalno ir B. Radvilaitės gatvės netrukus prasidės rekonstrukcijos darbai.

Vilniaus miesto savivaldybės konkursą šią vasarą laimėjusi bendrovė „Gaminčiau ir gaminčiau“ neįprastos architektūros pastate planuoja įrengti šeimoms skirtą restoraną.

Miesto šerdyje stūksantis griūvantis statinys – kultūros paveldo objektas – iki šiol stovi apmiręs ir stebina pro šalį einančius vilniečius ir miesto svečius.

Per pastaruosius kelerius metus Vilniaus savivaldybės pastangos prikelti legendinį pastatą naujam gyvenimui nuėjo perniek. Keli konkursai siekiant kavinę išnuomoti rezultatų nedavė – jų laimėtojai pasitraukė nepradėję veiklos.

Sužavėjo architektūra ir vieta

Įmonės „Gaminčiau ir gaminčiau“ bendraturtis Andrius Emde Alfa.lt pasakojo, kad į atnaujintą „Rotondą“ planuoja perkelti sėkmingą šeimos restoraną iš Nidos. „Tiksliau – atidaryti dar vieną restorano filialą“, – patikslino jis.

UAB „Gaminčiau ir gaminčiau“ Nidos centre buvusioje senojoje valgykloje prieš penkerius metus įkūrė restoraną „Bo House“. Vilniaus „Rotondoje“ įkurtas panašus restoranas vadinsis „Bo House Pasaka“, prisimenant seną šios vietos pavadinimą.

„Tai šeimos restoranas, skirtas ateiti šeimoms su vaikais. Kadangi parke vaikšto daug jaunų mamų, manome, kad kavinės vieta bus puiki vieta sumanymą įgyvendinti. Įrengsime daug žaidimo aikštelių viduje ir šalia restorano“, – pasakojo verslininkas.

„Rotondoje“ ketinama sudėti didelius langus, kad restoranas galėtų veikti ir šaltuoju metų laiku. Verslininkas skaičiuoja, kad viduje ir terasoje galėtų tilpti apie 100 lankytojų.

Šeimos čia galės užsisakyti paprastų, bet įvairių modernios virtuvės patiekalų. „Bus ir picų, ir visokiausių naujausių madų patiekalų, ir tų pačių steikų“, – sakė A. Emde.

Dešimčiai metų „Rotondą“ išsinuomavę verslininkai šiuo metu derina įvairius leidimus, o rekonstrukcijos darbus planuoja pradėti per du mėnesius. Atnaujintą restoraną planuojama atidaryti kitų metų balandį ar gegužę. Iš viso į rekonstrukciją UAB „Gaminčiau ir gaminčiau“ investuos apie 300 tūkst. eurų.

A. Emde neprisimena legendinės kavinės klestėjimo laikų, veikiančioje ledainėje jam lankytis neteko. Tačiau šiuo metu verslininkas gyvena visai šalia. „Pro pastatą teko ne kartą praeiti ir su vienu, ir su kitu vaiku. Yra jis kažkuo ypatingas, romantiškas“, – pripažino pašnekovas.

Verslininkui labai patinka „Rotondos“ architektūra: „Puiki architektūra, dėl to ir susižavėjome šiuo pastatu, jo vieta ir ryžomės šiam žingsniui – atidaryti restorano filialą. Nidoje mūsų šeimos restoranas puikiai veikia. Manome, kad ir Vilniuje pavyks.“

„Gaminčiau ir gaminčiau“ bendraturčiai jau ašuonerius metus užsiima maitinimo verslu. Jiems priklauso minėtasis Nidos restoranas „Go House“, kavinė „Fisheria“ prie Kuršių marių, restoranas „Sebuklai“ Vilniuje.

Sovietinio Vilniaus legenda

Vėlyvuoju sovietmečiu ir nepriklausomybės pradžioje „Rotonda“ buvo tapusi mėgstama menininkų, žurnalistų, studentų, pankų, bohemos atstovų pasibuvimo ir išgertuvių vieta.

Rašytojas Jurgis Kunčinas apsakyme „Rotonda“ rašė, kad Gedimino kalno papėdėje iškilęs dailus aštuoniakampis paviljonas turėjo tapti tarybiniu paveikslėliu ir atspindėti to meto žmogaus visavertę gyvenimo kasdienybę. Čia žmonės užsukdavo atsigerti kavos, paskanauti užkandžių, nuošalioje miesto gamtos apsuptyje praleisti sekmadienio ir paganyti žvilgsnio į aukštus kaštonus.

Tačiau vėlyvuoju sovietmečiu, pasak J. Kunčino, ledainėje jau buvo visko ­– rislingo, kavos, ledų ir konjako, o pats pavadinimas jo paties ir vilniečių buvo primygtinai įvardintas kaip „Rotonda“.

„Prisirenka netikrų pranašų, netikrų hipsterių, kapeikautojų, privažiuoja tokių apskretusių su kaselėm ir auskarais iš viso „sojuzo“, jų rankose atšviestos apzulintos knygelės, peiliai, virbalai, kapšiukai su uostalais ir kvaišalais – tikras gėrovas tokia publika, aišku, niekad nebus patenkintas“, – rašė J. Kunčinas. Kavinę rašytojas mini ir kultiniame romane „Tūla“.

Ledainę Gedimino kalno papėdėje šalia tuomečio Sereikiškių parko suprojektavo architektas Gediminas Valiuškis. Grubiai sovietinei pastatų stilistikai neįprastos architektūros statinys iškilo 1957-aisiais.

Pastatas vaiduoklis šalia Gedimino kalno prisikels naujam gyvenimui

„Rotonda“ laukia prisikėlimo