R. Vanagaitė L. Linkevičiui: prašau nutraukti sekimą ir skundų rašymą

Rūta Vanagaitė
Rūta Vanagaitė
  © Dmitrijus Radlinskas
Alfa.lt
2019-08-26 15:23

Skandalingoji rašytoja Rūta Vanagaitė vėl siunčia apie save žinią. Šįkart ­­– atviru laišku užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui.

R. Vanagaitė į ministrą kreipėsi kaip į senų laikų pažįstamą ir gerbiamą žmogų. „Jūsų ilgametė diplomatinė veikla ir pastarojo meto drąsūs pasisakymai dėl atminimo lentų nacių kolaborantams verti nuoširdžios mano ir daugelio Lietuvos žmonių pagarbos“, – feisbuke rašė ji.

Rašytoja nepamiršo paminėti rezonansą visuomenėje sukėlusio savo kūrinio „Mūsiškiai“. „Knyga buvo tapusi bestseleriu (apie 17 000 kopijų parduota per kelerius metus), tačiau nuo 2017 metų rudens jos nebeparduoda nė vienas Lietuvos knygynas – knyga išimta iš prekybos kartu su visomis kitomis mano knygomis. „Mūsiškiai“ – gal dėl savo turinio, o gal dėl kontroversijos Lietuvoje ­­– sulaukė didelio susidomėjimo užsienyje – ji jau išleista Lenkijoje, Izraelyje, Rusijoje, Švedijoje, kitąmet išeis JAV, Japonijoje ir Ukrainoje“, – rašytoja nepraleido progos pasigirti.

Ji taip rašė besididžiuojanti tuo, kad knygą labai gerai įvertino Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, taip pat pasaulinio lygio Holokausto autoritetai ­­– istorikai: profesoriai Christophas Dieckmannas, Yehuda Bauer ir Janas Grossas.

R. Vanagaitė savo laiške pasidalijo ir keletu, jos žodžiais tariant, „nemalonesnių pastebėjimų“, mat jau kelerius metus yra kviečiama skaityti paskaitų įvairiose valstybėse, miestuose, ir liko nustebinta, kad Lietuvos ambasadų tose šalyse (Izraelyje, Amerikoje, Japonijoje) atstovai inkognito ateina kone į kiekvieną viešą paskaitą. „Neprisistatydami renginio organizatoriams, paslapčiomis konspektuoja ir, matyt, siunčia savo valdžiai ataskaitas į Vilnių. Jums, ministre, tai nieko neprimena? Man primena: apgailėtinus KGB darbo metodus“, – rėžė ji.

Gavusi kvietimą dalyvauti pristatant „Mūsiškius“ švediškai prestižinėje Geteborgo knygų mugėje šių metų rugsėjį, R. Vanagaitė esą dar kartą buvo „nemaloniai nustebinta“. Knygą publikavusi leidykla „Karneval Forlag“ neva gavo Lietuvos kultūros atašė Švedijoje panelės Živilės Etevičiūtės laišką, siūlantį verčiau leisti knygas apie lietuvių tremtį, o į R. Vanagaitės prezentaciją kviesti objektyvius pašnekovus, kurių ambasada jiems padėsiant surasti. Nes „Mūsiškiuose“, anot laiško autorės, pilna istorinių faktų iškraipymo, ir R. Vanagaitės, kaip knygos autorės, pasisakymas atstovautų tik vienai nuomonei, ir ta pati ­­– kelianti abejonių.

R. Vanagaitė remiasi leidyklos vadovo Bjorno Eklundo atsakymu, esą „toks laiškas, ambasados įsikišimas į knygų mugės programą būtų stačiai juokingas, jei nebūtų tragiškas“. Per visą savo leidėjo praktiką B. Eklundas, R. Vanagaitės teigimu, niekada nebuvo gavęs panašaus laiško iš šalies ambasados, nors jų leidykla leidžia nemažai knygų apie skaudžius įvairių šalių istorijos etapus.

Lietuvos ambasada esą netrukus gaus oficialų leidyklos atsakymą.

R. Vanagaitė baigdama savo laišką vėl kreipėsi į ministrą: „Kreipiuosi į Jus, gerbiamas ministre, prašydama nutraukti jau kelerius metus trunkančią slapto sekimo ir skundų rašymo praktiką ir paraginti atsakingus Lietuvos ambasadų darbuotojus taupyti savo darbo laiką ir ­­– svarbiausia ­­– liautis diskredituoti užsienyje ir save, ir ambasadą, ir demokratiją Lietuvoje.“