Mokslininkai: „Titaniko“ nuolaužų greitai nebeliks

Leonardo DiCaprio ir Kate Winslet filme „Titanikas“
Leonardo DiCaprio ir Kate Winslet filme „Titanikas“
  © Stop kadras
Alfa.lt
2019-08-24 19:59

Pirmą kartą per 15 metų „DSV Limiting Factor“ tarptautinė narų komanda vėl nusileido į nuskendusį „Titaniką“ ir nustatė, kad kai kurios laivo dalys jau suiro, pranešė BBC.

Paskutinį kartą įgula leidosi tyrinėti „Titaniko“ nuolaužų 2005 m., o šiemet iš viso buvo surengtos penkios tokios ekspedicijos. „Titanikas“ yra Atlanto vandenyno dugne, 3,8 tūkst. m gylyje.

Mokslininkai užfiksavo, kad dalis laivo vis dar puikiai išsaugota, tačiau kai kurie fragmentai, buvę ten prieš 15 metų, jau suiro ir nebeegzistuoja. To priežastys: stiprios vandenyno srovės, druska ir mikroorganizmai, kurie ardo metalą.

Labiausiai nukentėjo laivo dalis dešinėje pusėje, kur buvo laivo įgulos pareigūnų patalpos.

Istorikas Parkas Stevensonas, didesnę gyvenimo dalį atidavęs „Titaniko“ tyrinėjimams, irgi priklausė narų komandai. Anot jo, tai, ką pamatė, jį sukrėtė.

„Kapitono vonia buvo mėgstamiausias kūrinys tarp „Titaniko“ entuziastų. Jos nuotraukos buvo labai populiarios mūsų bendruomenėje, tačiau dabar tik jos primins apie dar visai neseniai egzistavusias liekanas“, – sakė P. Stevensonas.


„Titanikas“ (nuotr. CAMERA PRESS/Watson )

„Titanikas“ (nuotr. CAMERA PRESS/Watson )© Vidapress.ee

„Visas denis iš tos pusės griūva, kartu ir biuro patalpos. Ir padėtis tik blogės“, – pridūrė jis.

Pasak Niurnelio universiteto jūrų biologės Claire Fitzsimmons, tam tikros rūšies mikrobai paveikia metalą taip, kad jis virsta dulkių debesiu ir sutrūkinėja pirmojo prisilietimo metu arba kai vanduo vibruoja.

Pasak eksperto, greitai gali sugriūti kambario lubos laivo priekyje, tuomet į „Titaniką“ narams jau bus nebeįmanoma patekti.

Kelis dešimtmečius vykdomi tyrimai

Didžiausias anų laikų keleivinis garlaivis „Titanikas“, britų transatlantinis laineris, nuskendo 1912 m. balandžio mėn. po susidūrimo su ledkalniu apie 600 km nuo Kanados krantų.

Jis plaukė iš Didžiosios Britanijos Sautamptono į Niujorką. Iš 2,2 tūkst. keleivių ir įgulos narių laive mirė daugiau kaip 1,5 tūkst. žmonių.

Laivas skilo į dvi dalis, kurios dugne guli maždaug 600 m atstumu viena nuo kitos.

Mokslininkų iš pastarosios ekspedicijos darbą filmavo „Atlantic Productions“ dokumentininkai, vaizdo įrašus jie panaudos naujajam filmui apie „Titaniką“, kuris pasirodys kitais metais.

Pagrindiniai „Titaniko“ nuolaužų tyrimų etapai:

1985 m. – JAV ir Prancūzijos nardytojų komanda atrado nuskendusio laivo vietą.

1986 m. – šalia „Titaniku“ nusileido povandeninis aparatas „Alvin“. Tos ekspedicijos nuotraukos buvo paskelbtos „National Geographic Society“ žurnale.

1987 m. – pirmosios gelbėjimo ekspedicijos metu iš laivo į paviršių buvo iškelia 1,8 tūkst. artefaktų.

1995 m. – Holivudo režisierius Jamesas Cameronas pasinėrė į Atlanto vandenyno dugną žiūrėti nuolaužų. Vėliau jis panaudojo vaizdo įrašus savo legendiniame filme „Titanikas“.

1998 m. – laivo nuolaužas apžiūrėjo pirmieji turistai nardytojai. Tais pačiais metais dalis laivo korpuso buvo iškelta į paviršių.

2005 m. – dvi mokslininkų komandos leidosi apžiūrėti laivą Atlanto vandenyno dugne.

2010 m. – povandeniniai robotai naudojami naujiems vaizdams gauti ir nuolaužų vietai žemėlapyje pažymėti.

2012 m. – UNESCO pripažino „Titaniko“ nuolaužas kaip pasaulio paveldo dalį.

2019 m. – „DSV Limiting Factor“ nariai leidosi apžiūrėti nuolaužų net penkis kartus.