9 triukai, kurie gali padėti išvystyti kritišką mąstyseną

Intelektas
Intelektas

Kritiškas mąstymas – tai svarstymo procesas, nukreiptas į objektyvią bet kokios idėjos, kuri kyla mūsų galvoje, analizę. Ji apima gilesnį tam tikros gyvenimo sferos tyrinėjimą, kad mes galėtume atskleisti savo potencialą.

Mūsų gyvenimas yra mūsų minčių ir priimamų sprendimų rezultatas. Gerindami minčių kokybę, mes galime pagerinti savo gyvenimą. Vienas iš būdų tai padaryti yra pagerinti mūsų kritinį mąstymą.

1. Nespėliokite – ištyrinėkite

Kasdieniame gyvenime mes spėliojame praktiškai apie viską. Mat mūsų smegenys taip sudarytos. Jos daro prielaidas, kad galėtų apdoroti informaciją. Ir ši funkcija yra labai svarbi smegenų struktūros dalis. Kartais šios prielaidos gali būti neteisingos ar netikslios. Kritiškas mąstymas reikalauja atsisakyti spėliojimų, jis reikalauja bet kokių duomenų apie dalyką, jų aktualumo ir teisingumo analizės. Dėl kiekvienos prielaidos visada kelkite klausimą: kodėl būtent taip, o ne kitaip?

2 .Iš pradžių ištirkite, o paskui priimkite informaciją kaip tiesą

Aplink mus begalė informacijos. Viena kyla iš patikimų šaltinių, kita – iš nepatikimų. Todėl mes skirstome informaciją į pagal šią klasifikaciją. Tai taupo laiką ir energiją, kurios prireiktų kruopštesniam informacijos nagrinėjimui. Deja, informacija, kurią mes laikome patikima, gali pasirodyti klaidinga. Jeigu kažkas kažkur buvo publikuota ar rodyta per vaizdo kanalus, tai dar nereiškia, kad informacija yra patikima. Kritiškas mąstymas reikalauja prisikasti prie visų duomenų, kuriuos gauname, esmės, kad patikrintume jų patikimumą.

3. Viskas su klaustuku

Kad mąstytume kritiškai, turime būti pasirengę suabejoti praktiškai viskuo. Mes turime abejoti visomis naujienomis, vyriausybės pranešimais ir net tuo, ko mūsų mokė mokykloje. Kelkite klausimus. Kritiškai mąstyti, nekeliant klausimų, yra neįmanoma. Pirmiausia suraskite klausimus, į kuriuos galima atsakyti konkrečioje situacijoje. Klauskite taip, kad gautumėte konstruktyvius atsakymus.

4. Suvokite savo asmeninius išankstinius nusistatymus

Išankstinis nusistatymas – tai išvados apie supantį pasaulį, kurios padaromos, remiantis savo asmenine patirtimi. Kiekvienas žmogus turi savo išankstinių nuostatų, kartais jos nulemia neteisingas išvadas ir sprendimus. Kad išvystytumėte kritinį mąstymą, būtina išsiaiškinti savo išankstines nuostatas ir suvokti jas. Tai paskatins kokybiškesnę naujos informacijos analizę.

5. Planuokite keliais žingsniais toliau į priekį už savo bendraamžius

Gyvenimą galima palyginti šachmatų žaidimui. Kad laimėtume, turime daugybe ėjimų pralenkti varžovą. Neužtenka apskaičiuoti veiksmų dviem trim žingsniais į priekį. Reikia apskaičiuoti ir kurti strategiją kiek galima daugiau ėjimų į priekį. Surenkite smegenų šturmą, kad galėtumėte apžvelgti visą platų savo ateities spektrą. Jūs galėsite numatyti tam tikras problemas ir pasiruošti joms.

6. Nustatykite svarbiausią savo priimamų sprendimų tikslą

Kiekvieną kartą, kai mes priimame sprendimą, už jo slypi tam tikras tikslas. Šis tikslas turi tapti orientyru mintims ir veiksmams. Įsitikinkite, kad naujas tikslas jums visiškai suprantamas. Išreikškite jį žodžiais ir skaičiais, tegul nuo to prasidės jūsų kelias link jo. Priimkite sprendimus, kurie artins jus prie tikslo.

7. Galvokite apie savo veiksmų pasekmes

Kiekvienas veiksmas susiduria su pasipriešinimu ar atoveiksmiu. Mūsų veiksmai – mūsų sprendimų rezultatas. Mes turime prognozuoti ir įvertinti galimas pasekmes. Vienas iš būdų yra įsivaizduoti save to žmogaus vietoje, kurį paveiks mūsų sprendimas. Tai padės būti pasirengusiems bet kokiam rezultatui. Bus galima sugalvoti atsarginį planą, kuris bus nukreiptas į netikėtai atsiradusios problemos sprendimą.

8. Suvokite procesus, kurie vyksta jūsų prote

Žmogaus mąstymo procesai yra stulbinantys. Smegenys – sudėtingiausia struktūra iš visų, žinomų žmonijai. Mes mąstome daugybe įvairiausių būdų. Vienas jų – euristika. Tai yra gudrybių ir metodų rinkinys, kuris palengvina formalių užduočių sprendimą. Euristika daugiausia remiasi kūrybiniu mąstymu. Kritiško mąstymo požiūriu euristika nėra patikima, nes ji nagrinėja informaciją, nesigilindama į faktus. Be to, ją stipriai veikia išankstinės nuostatos. Kad pagerintume kritinį mąstymą, reikia suvokti, kokiu būdu veikia mūsų smegenys.

9 .Peržiūrėkite ankstesnių minčių grandinių įrodymus

Jums neteks išradinėti dviračio. Bet kokia problema, su kuria susiduriate, tikriausiai jau buvo kieno nors išspręsta. Kad susidorotumėte su ja greičiau ir sėkmingiau, peržiūrėkite rezultatus tų, kurie tą darė iki jūsų. Pasinaudokite gauta informacija, kad surastumėte savą sprendimo kelią, kuris galbūt pasirodys geriau apgalvotas.

Kritinis mąstymas smarkiai padidina visos mūsų veiklos sėkmės šansus. Jis padeda pasiekti puikių rezultatų . Šie patarimai gali pagerinti tokio mąstymo įgūdžius. Pasinaudokite jais ir netrukus pastebėsite, kaip kinta jūsų gyvenimo kokybė.

Šaltinis: flytothesky.ru