Vyriausybė: Paryžiaus Dievo Motinos katedrai „tebegresia sugriuvimo pavojus“

Dievo Motinos katedra
Dievo Motinos katedra
  © SCANPIX
BNS
2019-08-14 15:10

Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrai po balandį įvykusio gaisro tebegresia pavojus sugriūti, dėl neseniai sostinę užklupusios karščio bangos įgriuvus dar daugiau skliautų mūro, trečiadienį pranešė vyriausybė.

Prancūzijos kultūros ministerija, neseniai sulaukusi kritikos dėl to, kad ignoravo švino taršos pavojų, tvirtina, jog būtinybė skubiai sutvirtinti katedros konstrukcijas reikalauja sparčiai atlikti darbus.

Katedros sutvirtinimo darbai buvo nutraukti liepos 25 d., kad būtų išvalyta per gaisrą kilusi švino tarša. Darbus bažnyčioje numatyta atnaujinti ateinančią savaitę.

Kultūros ministerija pareiškė, kad po gaisro visi darbai katedroje buvo skirti šventovės konstrukcijų sutvirtinimui ir jos restauravimas dar neprasidėjo.

„Neseniai dėl karščio nuo navos skliautų nubyrėjo daugiau mūro“, – sakoma pranešime.

„Vykdomų darbų ritmą pateisina tik būtinybė skubėti dėl nuolat tvyrančio sugriuvimo pavojaus“, – paaiškino ministerija.

Šią savaitę prancūzų žurnalistinių tyrimų tinklalapyje „Mediapart“ paskelbtoje ataskaitoje sakoma, kad ministerija ne kartą ignoravo darbo inspektorių perspėjimus dėl švino taršos keliamo pavojaus, kol galiausiai liepos 25 d. darbai buvo sustabdyti.

Tačiau ministerija atmetė „Mediapart“ kaltinimus, esą ji nekreipė dėmesio į objekte dirbančių darbininkų sveikatai kilusį pavojų.

„Visoms valstybinėms tarnyboms, dirbančioms prie šio objekto, darbininkų sveikata buvo absoliutus prioritetas, svarbesnė už kitus faktorius“, – nurodė ministerija.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas užsibrėžė ambicingą tikslą Dievo Motinos katedros restauravimo darbus užbaigti per penkerius metus. Tačiau ministerija sako, kad iki kitų metų pastato restauravimas nė neprasidės.

„Pirmieji restauravimo darbai neprasidės iki pirmojo 2020 m. pusmečio, ir tai tik geriausiu atveju“, – nurodė Prancūzijos kultūros ministerija.

Per gotikinę katedrą nuniokojusį balandžio 15-osios gaisrą ištirpo šimtai tonų ant stogo buvusio švino, o vėjas jo detales išnešiojo gerokai už katedros teritorijos ribų.

Paryžiaus prokurorai birželį pranešė, kad gaisras galėjo kilti dėl neužgesintos cigaretės nuorūkos arba netvarkingos elektros sistemos. Jie pradėjo tyrimą dėl nusikalstamo aplaidumo, bet įtariamojo neįvardijo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.