Rusijos valdžios atstovai neigia būtinybę evakuoti gyventojus iš branduolinio sprogimo vietos
Papildyta 8.40

Severodvinskas
Severodvinskas
BNS | Alfa.lt
2019-08-14 06:48

Archangelsko srities gubernatorius Igoris Orlovas pavadino visiška nesąmone pranešimus apie gyventojų evakavimą iš Nionoksos gyvenvietės, esančios šalia karinio jūrų poligono, kur praeitą savaitę raketos paleidimo metu įvyko joje esančio branduolinio įtaiso sprogimas, praneša naujienų agentūra „Interfaks“.

„Nėra jokios evakuacijos“, ­­­– pareiškė žurnalistams regiono vadas. Jo teigimu, vietovėje vykdomi „planiniai veiksmai“.

Nionoksos administracija paskelbė, kad žmonėms rekomenduojama išvykti iš gyvenvietės rugpjūčio 14 d., nes tuo metu kariniame objekte bus vykdomi planiniai darbai. Tai pareiškęs atstovas pabrėžė, kad karinės pajėgos teikė tokio pobūdžio rekomendacijas ir anksčiau.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad trečiadienį vietiniai bus evakuojami specialiu traukiniu dviem valandoms. Apie tai dar skelbė „Belomorkanal“ bendrija, taip pat vietos gyventojai savo socialinių tinklų paskyrose.

Jų teigimu, kariškiai įspėjo, kad rugpjūčio 14 d. nuo 5 iki 7 val. ryto gyventojai turi apleisti savo būstus. Dėl to iš Nionoksos stoties važiuos specialus traukinys, kuris išgabens žmones, kol poligone bus vykdomi darbai.

Socialiniuose tinkluose vietiniai kalba, kad tokios laikinos evakuacijos buvo vykdomos ir anksčiau. Įprastai nepanorę vietovės palikti žmonės tiesiog kuriam laikui pasitraukdavo į miškus. 

Komentatoriai įtaria, kad šįkart kariškiai planuoja tęsti ginklo bandymus.

Sprogimas šalia Severodvinsko esančiame poligone įvyko rugpjūčio 8 d. Jo metu žuvo 5 „Rosatomo“ ir Gynybos ministerijos darbuotojai, dar 3 šiuo metu gydomi ligoninėje. Incidentą bandyta nuslėpti ir sumenkinti.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad Rusija atliko NATO klasifikuojamos „SSC-X-9 Skyfall“ branduolinės raketos „Burevestnik“ bandymus.

Iš karto po avarijos Severodvinsko administracija pranešė apie radiacinio fono padidėjimą, tačiau Archangelsko gubernatorius I. Orlovas šią informaciją neigė. Vėliau Rusijos hidrometeorologijos tarnyba išplatino duomenis, kad buvo užfiksuotas radiacijos šuolis, kai kuriuose rajonuose viršijęs normą apie 16 kartų.

Nepriklausomų mokslininkų duomenimis, radiacijos norma, priklausomai nuo vietovių, galėjo būti viršyta iki 40 kartų. 

Evakuaciją atšaukė

Kariškiai iš pradžių paragino žmones laikinai evakuotis iš maždaug 500 gyventojų turinčios Nionoksos gyvenvietės dėl konkrečiai neįvardytos veiklos poligone. Tačiau po kelių valandų buvo paskelbta, kad planuoti veiksmai buvo atšaukti, o nurodymas išvykti panaikintas, sakė Severodvinsko rajono administracijos atstovė Ksenja Judina.

Severodvinsko žiniasklaida pranešė, kad Nionoksos gyventojai reguliariai gauna panašių nurodymų laikinai evakuotis, kai poligone rengiami bandymai.

Gynybos ministerija iš pradžių buvo paskelbusi, kad per ketvirtadienį poligone vykdytą raketos variklio bandymą driokstelėjus sprogimui žuvo du žmones ir dar šeši buvo sužeisti. Dviem dienomis vėliau valstybinė branduolinių technologijų įmonė „Rosatom“ paskelbė, kad per sprogimą penki jos inžinieriai žuvo ir dar trys buvo sužeisti. Iki šiol neaišku, ar šis aukų skaičius yra galutinis.

Tuojau po šio incidento Severodvinsko miesto administracija buvo paskelbusi apie trumpalaikį radiacinio fono padidėjimą, bet Gynybos ministerija tvirtino, kad jokių radioaktyvių medžiagų į aplinką nepasklido. Šis neigimas atgaivino prisiminimus apie Sovietų Sąjungos valdžios mėginimus nuslėpti įvairias katastrofas ir dar labiau padidino visuomenės susirūpinimą.

„Sukrečia, kad ten gyvenantys žmonės, jau nekalbant apie mus, nenumano, kas iš tikrųjų nutiko“, – radijui „Echo Moskvy“ sakė Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, parašiusi knygą, paremtą 1986 m. įvykusios Černobylio atominės elektrinės katastrofos tiesioginių liudininkų pasakojimais.

„Atrodo, kad taip ir neišmokome Černobylio ir Fukušimos pamokų“, – pridūrė ji, taip pat turėdama omenyje 2011 m. įvykusią branduolinės jėgainės avariją Japonijoje.

1986 m. balandžio 26-ąją sprogus ir užsidegus Černobylio elektrinės 4-ajam reaktoriui sovietų lyderiai irgi iš pradžių mėgino nuslėpti nuo visuomenės šios avarijos mastą. Didžiausios pasaulyje branduolinės avarijos visą mastą valdžia pripažino tik po kelių dienų.

Po ketvirtadienį įvykusio raketos sprogimo Severodvinsko miesto administracija buvo pranešusi, kad spinduliuotės lygis maždaug pusvalandžiui buvo padidėjęs iki 2 mikrosivertų per valandą, bet vėliau vėl sumažėjo iki natūralaus fono – 0,1 mikrosiverto per valandą. Gelbėjimo tarnybų pareigūnai buvo paskelbę perspėjimą darbuotojams likti patalpose ir užsidaryti langus.

Išsigandę gyventojai puolė į vaistines pirkti jodo preparatų, padedančių apsisaugoti nuo radioaktyviųjų teršalų poveikio.

K. Judina sakė, kad maždaug už 30 km į rytus nuo Nionoksos esančiame Severodvinske, turinčiame 183 tūkst. gyventojų, spinduliuotės fonas nuo ketvirtadienio buvo normalus.

Nepaprastųjų situacijų tarnybų pareigūnai tai pat pranešė, kad mieste ir jo apylinkėse paimtuose mėginiuose radioaktyviosios taršos pėdsakų nebuvo rasta.

Po ketvirtadienį įvykusio sprogimo Rusijos tarnybos taip pat mėnesiui uždarė laivybą dalyje Dvinos įlankos Baltojoje jūroje. Tikėtina, kad tokiu būdu mėginama neleisti pašaliniams žmonėms stebėti kariškių operacijų, per kurias galbūt mėginama surinkti sprogusios raketos liekanas.

„Kariškių troškimas laikyti informaciją apie ginkluotąsias pajėgas po sandariu dangčiu atvedė prie to, jog susidarius kritinei padėčiai gyvybiškai svarbi informacija slepiama nuo visuomenės“, – savo komentare rašo nepriklausomas karybos analitikas Aleksandras Golcas.

Nei Gynybos ministerija, nei „Rosatom“ nenurodė, kokio tipo raketa sprogo per bandymą, tik pranešė, jog ji varoma skystu kuru.

Vis dėlto „Rosatom“ pranešime sakoma, kad sprogimas įvyko išbandant „izotopinius energijos šaltinius“, todėl ekspertai daro išvadą, jog buvo išbandoma branduolinį variklį turinti eksperimentinė raketa „9M730 Burevestnik“, pagal NATO klasifikaciją – „SSC-X-9 Skyfall“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apie šias raketas pirmąsyk užsiminė pernai kovą, pristatydamas virtinę naujų modernių ginklų. Vasarį V. Putinas tvirtino, kad šių raketų bandymai vyksta sėkmingai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį parėmė šią teoriją, paskelbęs „Twitter“ žinutę: „Jungtinės Valstijos daug sužinojo iš nepavykusios raketos sprogimo Rusijoje. Mes turime panašių, bet pažangesnių technologijų. Rusijos „Skyfall“ sprogimas privertė žmones nerimauti dėl oro (užterštumo radioaktyviosiomis medžiagomis) aplink tą kompleksą ir daug toliau. Negerai!“