Kaip bendrauti su kvailais žmonėmis? Pseudointelektas ant žiaurumo ribos

Kvailas
Kvailas
  © 123rf.com

Suprantama, kad būtina kruopščiai pasirinkti savo aplinką. Deja, ne visada galime pasirinkti su kuo bendrauti ir visai išvengti susitikimų su atsitiktiniais žmonėmis. Tarp jų neretai pasitaiko ir akivaizdžiai kvailų. Tai gali būti kolegos ar net giminaičiai.

Dažnai būna sunku nustatyti patį faktą, kad tas ar kitas žmogus yra kvailas. Ko nors nežinoti ar nesusigaudyti kai kuriuos klausimuose – dar nėra siauro proto požymis. Kvailumas yra subtilesnis dalykas, pavojingas ir žiaurus. Intelektu nepasižymintys piliečiai bendraudami su kitais labai mėgsta dėtis protingais ir neretai suklaidina aplinkinius.

Kvailas žmogus neįžvelgia ryšio tarp pasekmės ir priežasties. Dėl to kartais kyla tragiškų pasekmių.

Pavyzdžiui, motina nuolat negailestingai bara vaiką, įžeidinėja, gąsdina, žemina. Ji net neabejoja, kad jos auklėjimo metodai yra teisingi. O paskui stebisi, kodėl ji, tokia gera ir subtili, turi tokį nervingą vaiką. Ji net nesupranta, kad pati sugadino vaikui psichinę sveikatą.

Kvaili žmonės dažnai pasako įžeidžiančius žodžius, neturi takto jausmo. Jeigu įžeistas žmogus pasakys, kad jam nemalonu, tai kvailys apkaltins jį amoralumu, prastu išsiauklėjimu, nesugebėjimu suprasti juokų ir privers jį pasijusti kaltu.

Kvailas niekada nepripažįsta savo klaidų

Pripažinti savo klaidas – neįmanomas dalykas kvailiui. Užtat nurodinėti kitų klaidas, žiauriai išjuokiant, jis labai mėgsta. Bukapročiai žmonės neprisipažįsta, kad jie kažko nežino. Jeigu patys dėl to atsidurs nemalonioje padėtyje, tai pakreips viską taip, kad patys „pakiltų aukščiau tokių niekų“. Šalia jų kiti kartais iš tikrųjų ima jaustis menkystomis.

Pasitaiko ir taip, kad norisi pasidalyti įspūdžiais apie tai, kas sužavėjo – spektaklį, filosofinę knygą, paveikslą. Jei šalia bus kvailas žmogus, tai jis gali abejingai ir demonstratyviai paniekinamai susigręžti. Arba išklausęs pareikšti, kad tas jo nedomina, jis turįs rimtesnių rūpesčių.

Ir tikriausia svarbiausias kvailo žmogaus skiriamasis bruožas yra tai, kad su juo labai nuobodu kalbėtis. Toks individas gali šnekėti nesustodamas, bet jo kalboje nėra net užuominos į šviesią mintį. Kvailiems žmonėms svarbu kitiems padaryti įspūdį, kas jiems neretai sekasi, kad ir kaip keista būtų. Jie stengiasi apsukti aplinkiniams galvas savo intelektu, prie kurio galima pridurti priešdėlį „pseudo-„.

Kaip bendrauti su tokiais individais – nelengvas klausimas. Čia svarbu prisiminti kai kuriuos momentus ir bendravimo taisykles.

1. Labai svarbi, net lemtinga klaida – stengtis atverti kvailiui akis į jo bukaprotiškumą. Dar daugiau – manyti, kad jis bus už tai dėkingas. Tai praktiškai neįmanoma. Jeigu kvailas žmogus pripažintų save tokiu, tai jis būtų jau anaiptol ne kvailas. Tačiau tokie atvejai – didelė retenybė.

2. Kita rimta klaida susidūrus su primityviais individais – matuoti juos pagal save. Kaip skelbia žinomas posakis, svarbiausia protingų žmonių klaida – jie mano, kad kiti taip pat galvoja. Ir ima intelektualas belstis į kvailio sąmonę, kol galiausiai pats atsiduria kvailoje padėtyje.

3. Negalima įsitraukti į kvailo piliečio svarstymus ir nusistatyti į jo „diapazoną“. Kol jis sako savo monologus, geriau persijungti ir galvoti apie tai, kas iš tikrųjų svarbu ir vertinga. Ir užbaigti pokalbį pirmu palankiu momentu. Juk pagunda pasiginčyti kartais būna labai stipri, ją reikia nugalėti.

Skausminga būna įsitikinti to žmogaus, su kuriuo siejote savo viltis, kvailumu. Negalima padaryti kito protingesniu. Tokie bandymai tik apkvailins jus.

Psichologinėje literatūroje galima aptikti tokį pamokymą: „Nesvajokite apie tai, kas neįmanoma. Tai – vienas svarbiausių nusivylimų šaltinių“. Kai tik kyla pagunda paveikti kvailą žmogų, verta prisiminti šiuos žodžius. Kito bukaprotiškumą reikia priimti kaip faktą.

Žinoma, geriausia vengti bendravimo su tokiais žmonėmis, tačiau tai ne visada pavyksta. Todėl reikia imtis tam tikrų saugumo priemonių, kad išeitumėte iš tokių kontaktų be nuostolių.

Nedera atverti sielos atsitiktiniams žmonėms. Juk jūsų mintys, idėjos – tai brangenybės, prie kurių reikia prileisti tik protingus ir sugebančius suprasti jų vertę asmenis. Tą svarbu visada prisiminti.


Kvailas ar juokdarys?

Kvailas ar juokdarys?© www.needpix.com
Šaltinis: Shkolazizni.ru