Vokietija dėl klimato kaitos planuoja padidinti PVM mėsai

Dešrelės
Dešrelės
  © 123rf.com
Alfa.lt
2019-08-14 16:42

Vokietijos žalieji ir socialdemokratai siūlo pakelti pridėtinės vertės mokesį (PVM) mėsai nuo dabartinių 7 iki 19 proc.

Mokesčių didinimu tikimasi sumažinti žalingą mėsos vartojimo poveikį klimato kaitai bei finansuoti gyvūnų gerovės projektus.

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, gyvulininkystės sektorius išskiria 14,5 proc. visų šiltnamio efektą sukeliančių (ŠESD) dujų, arba 7,1 gigatonos anglies dioksido (CO2) ekvivalento. Tai daugiau nei automobilių, aviacijos, laivininkystės ir kitų transporto rūšių iš išmetamas CO2.

Pasiūlymą didinti PVM mėsai pateikę politikai tikisi, kad Vokietijoje sumažės mėsos pardavimas ir pigios mėsos tiekimas iš stambių ūkių. Tačiau tokiems siūlymams prieštarauja Vokietijos žemės ūkio ministrė.

Kanclerės Angelos Merkel vadovaujamai Krikščionių demokratų (CDU) partijai priklausanti ministrė Julia Klockner pasveikino diskusijas apie gyvūnų gerovę, bet pareiškė, kad PMV mėsai padidinimas sumažins mėsos pardavimą ir pablogins ūkinininkų finansinę padėtį.

Vokietijos dienraščio „Die Zeit“ duomenimis, statistinis vokietis per metus suvalgo apie 60 kg mėsos. Vokietijos dietologų asociacija rekomenduoja šį kiekį sumažinti perpus.

Pirmąjį šių metų pusmetį Vokietijos skerdyklos patiekė 3,9 mln. tonų mėsos. Paskerstų gyvulių, išskyrus paukščius, kiekis sudarė 29,4 mln. tonų.

Vokietijoje nustatytas standartinis 19 proc. PVM, o daugumai maisto produktų, įskaitant mėsą, taikomas lengvatinis 7 proc. PVM.

ES taisyklės leidžia maisto produktams, kaip ir kitoms pagrindinėms prekėms ir paslaugoms, taikyti lenvatinį PVM tarifą. Tačiau alkoholis, sultys ir kiti gėrimai dažniausiai apmokestinami minimaliu 15 proc. tarifu. Žemiausias maisto produktams taikomas PVM tarifas su retomis išimtimis yra 5 proc.

PVM dydis įvairiose ES šalyse skiriasi, nes šį mokestį nustato nacionalinės vyriausybės. Antai Jungtinėje Karalystėje (JK) maisto produktams taikomas 0 proc. PMV (tokią iššlygą numato JK ir ES susitarimas), Lenkijoje – 5 proc. Lietuvoje už maisto produktus mokame standartinį 21 proc. PVM. 

Vokietija dėl klimato kaitos planuoja padidinti PVM mėsai

Dešrelės