Bokštų jėga: ar Lietuvos rinktinė turės stipriausią priekinę liniją pasaulio čempionate?

Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis
Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis
  © Alfa.lt fotomontažas

Lietuvos krepšinio mokykla nuo seno žinoma kaip snaiperių kalvė – vos oranžinį kamuolį į savo rankas paėmę lietuviai iškart mokosi jį mesti į krepšį, o paprašius užsieniečių įvardinti pagrindines Lietuvos krepšinio stiprybes jie kaipmat išpyškins komandinį žaidimą ir gebėjimą atakuoti iš toli.

Visgi pastaraisiais metais snaiperių skaičius Lietuvos rinktinėje tolygiai mažėjo, o tokių auksinių rankelių, kokiomis pasižymėjo Arvydas Macijauskas, Šarūnas Jasikevičius ar Saulius Štombergas, vietas nacionalinės komandos sudėtyje užėmė kitomis stipriomis savybėmis pasižymintys žaidėjai.

Dabar žvelgdami į Lietuvos rinktinę specialistai stiprybę įžvelgia jau ne ties perimetru, o baudos aikštelėje – kalbama, jog Jono Valančiūno ir Domanto Sabonio duetas gali tapti viena įspūdingiausių jungčių tarp visų Kinijoje žaisiančių rinktinių.

15,6 taško ir 8,6 atkovoto kamuolio vidurkius praėjusį sezoną NBA lygoje fiksavęs JV ir atitinkamai 14,1 ir 9,3 rodiklius turėjęs Domas kartu sudėjus rinko po 29,7 taško ir atkovojo po 17,9 kamuolio.

Tokius vidurkius pajėgiausioje pasaulio lygoje fiksavusio dueto daugiau neturi jokia pasaulio čempionato ekipa.


Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas

Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas© Vytautas Liaudanskis/Fotobankas


Alfa.lt nusprendė pasižvalgyti, kaip Lietuvos bokštų duetas atrodo kitų pasaulio čempionate žaisiančių komandų priekinių linijų kontekste.

Amerikiečiai kraujuoja ir po krepšiu

Tradiciškai ryškiausias žvaigždes į pasaulio čempionatą ar olimpines žaidynes siųsdavo JAV rinktinė, kuriai dar 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse atstovavo tokie aukštaūgiai, kaip DeMarcusas Cousinsas, DeAndre Jordanas ar Draymondas Greenas.

Visgi pastarosiomis savaitėmis nuvilnijus atsisakymų žaisti planetos pirmenybėse bangai, ypatingai nukentėjo ir amerikiečių priekinė linija.

Lyginant su išplėstiniu kandidatų sąrašu, joje neliko tokių NBA žvaigždžių, kaip Anthony Davisas (praėjusiame sezone rinko po 25,9 taško ir 12 atkovotų kamuolių), Andre Drummondas (17,3 ir 15,6) ar Kevinas Love‘as (17 ir 10,9).

Iš dabartiniame sąraše esančių aukštaūgių, nė vienas pernai nerinko tokių rezultatyvumo ar atkovotų kamuolių rodiklių, kokius fiksavo J. Valančiūnas ir D. Sabonis. Pasaulio čempionate veikiausiai žais pastarojo bendraklubis Indianos „Pacers“ ekipoje Mylesas Turneris (13,3 ir 7,2) ir metimą už tritaškio linijos pastaraisiais metais ištobulinęs Milvokio „Bucks“ bokštas Brookas Lopezas (12,6 ir 4,9), o taip pat į rinktinės sudėtį pretenduoja Bamas Adebayo (8,9 ir 7,3) bei Masonas Plumlee (7,8 ir 6,4).


Mylesas Turneris

Mylesas Turneris© SCANPIX

Prie priekinės linijos žaidėjų dar galima priskirti ir kitą „Pacers“ praėjusiame sezone žaidusį krepšininką, universalųjį Thaddeusą Youngą (12,6 ir 6,5), tačiau net ir su juo amerikiečių raumenys baudos aikštelėje atrodo gerokai subliuškę bei visiškai negąsdinantys du bokštus po krepšiu išstačiusios Lietuvos rinktinės.

Serbai rastų argumentų

Bene daugiausiai argumentų diskusijoje dėl geriausios priekinės linijos čempionate lietuviams galėtų mesti Serbijos rinktinė.

Joje žais viena ryškiausių viso turnyro žvaigždžių Nikola Jokičius, praėjusiame NBA sezone ne tik fiksavęs dvigubą dublį su 20,1 taško ir 10,8 atkovoto kamuolio vidurkiais, bet ir išdalinęs net po 7,3 rezultatyvaus perdavimo, o jam talkins kiti du pajėgiausioje pasaulio lygoje įsitvirtinę žaidėjai Nemanja Bjelica (9,6 ir 5,8) bei Bobanas Marjanovičius (7,3 ir 4,6).

Jei šių žaidėjų jums dar maža, verta priminti, kad serbų strategas Aleksandras Džordževičius į kovą Kinijoje dar galės mesti ir Eurolygoje tarp naudingiausių žaidėjų pernai buvusį Nikolą Milutinovą bei praeityje laimę už Atlanto jau bandžiusį, o dabar Kinijoje sėkmingai rungtyniaujantį Miroslavą Raduljicą.

Panašu, kad akistata su serbais lietuvių bokštams neturėtų būti pats laukiamiausias įvykis pasaulio čempionate, o tuo įsitikinti, ko gero, bus galima jau šį savaitgalį, kai šios dvi rinktinės dusyk susirems draugiškuose susitikimuose.

Susilpnėjo ir ispanai

Pajėgią priekinę liniją į pasaulio čempionatą išsiųs ir Ispanijos rinktinė, nors joje ir trūks bene ryškiausios pastarojo dvidešimtmečio žvaigždės ne tik Ispanijos, bet ir visame tarptautiniame krepšinyje – Pau Gasolio.

Ispanų sudėtyje planetos pirmenybėse bus jo brolis Marcas, praėjusio sezono viduryje persikėlęs į vėliau čempioniška tapusią Toronto „Raptors“ ekipą ir fiksavęs 13,6 taško bei 7,9 vidurkius, o jam kompaniją palaikys ir kitas NBA žaidėjas – praėjusį penktadienį Pamplonoje jaunuosius lietuvių aukštaūgius jau pamokęs Willy Hernangomezas (7,3 ir 5,4).


Raptors triumfavo NBA finale

Raptors triumfavo NBA finale© SCANPIX

Visgi neskaitant jų ispanų priekinė linija neatrodo tokia gąsdinanti, o komandos strategas Sergio Scariolo Kinijoje neabejotinai pasiges ne tik P. Gasolio, bet ir dėl iki šiol neaiškių priežasčių jo kvietimų atsisakiusių Nikolos Mirotičiaus ir Serge‘o Ibakos.

Vienas lauke – (ne) karys?

Jei Graikijos rinktinės žvaigždę Giannį Antetokounmpo vertintume kaip priekinės linijos duetą, jis ne daug kuo nusileistų Lietuvos, Serbijos ar kitų šalių galimiems pasiūlyti bokštų junginiams.

MVP sezoną sužaidęs „Bucks“ lyderis vienas pats rinko po 27,7 taško, 12,5 atkovoto kamuolio ir 5,9 rezultatyvaus perdavimo, tad ir pasaulio čempionate graikai iš jo tikisi įspūdingų rodiklių visose šiose kategorijose.

Tiesa, Kinijoje G. Antetokounmpo greta savęs neturės tokių patikimų vėliavnešių, kokius turėjo Milvokyje, kur jam priekinėje linijoje gelbėjo B. Lopezas ir N. Mirotičius.

Garsiausiais vardais po krepšiu Graikijos rinktinės sudėtyje lieka veteranai 35-erių Ioannis Bourousis ir metais jaunesnis Giorgios Printezis, o komandos strategas Thanasis Skourtopoulos neabejotinai bus priverstas greta Giannio išbandyti ir Kostą bei Thanasį arba iš NBA grįžusį, tačiau net Atėnų „Panathinaikos“ klube neįsitvirtinusį Giorgį Papagiannį.

Akivaizdu, kad G. Antetokounmpo Kinijoje turės remtis daugiausiai savo ir komandos gynėjų, tokių kaip Nicko Calatheso ir Kosto Slouko, jėgomis.

Lietuvių laukia pavojingi, bet įveikiami iššūkiai

Žvelgiant į Lietuvos rinktinės varžovus pirmajame ir antrajame etape matyti, jog J. Valančiūnas ir D. Sabonis gali atsimušti į pakankamai grėsmingai suręstas oponentų sienas.

Rimčiausia priekine linija „mirtininkų“ pakrikštyta H grupėje pasižymi Australija, kurioje frontą mėgins laikyti Andrew Bogutas (3,5 ir 5) ir Aronas Baynesas (5,6 ir 4,7). Visgi 35-uosius metus skaičiuojantis „Golden State Warriors“ praėjusį sezoną užbaigęs A. Bogutas jau nebėra toks grėsmingas, kaip prieš kelerius metus, o kadaise Rimo Kurtinaičio „meška ant dviračio“ pramintas A. Baynesas be brutalios jėgos ir sunkiai iš vietos pajudinamo kūno per savo karjerą nieko kito taip ir neištobulino.


Australijos rinktinės žaidėjai

Australijos rinktinės žaidėjai© SCANPIX


Pasaulio čempionate atsisakius žaisti Tristanui Thompsonui (10,9 ir 10,2) ir Dwightui Powellui (10,6 ir 5,3), ypatingai susilpnėjo ir Kanados rinktinės priekinė linija, kuri artimiausiu metu gali sumenkti dar labiau.

Šiuo metu joje yra trys NBA žaidėjai – Kelly Olynykas (10 ir 4,7), Khemas Birchas (4,8 ir 3,8) bei Chrisas Boucheras (3,3 ir 2), tačiau du iš jų – K. Olynykas ir Ch. Boucheras – galimai nė nevyks į Kiniją. Pirmasis pirmosiose Kanados draugiškose rungtynėse paslydo ir patyrė traumą, o antrasis, pasak Kanados žurnalisto Michaelo Grange‘o, apie savo apsisprendimą palikti nacionalinę komandą turėtų pranešti jau netrukus.

Gerokai nukraujavusi į Kiniją vyks ir Senegalo rinktinė, pretendavusi turėti ganėtinai konkurencingą priekinę liniją. Joje Afrikos komanda tikėjosi matyti Minesotos „Timberwolves“ aprangą vilkintį Gorgui Diengą (6,4 ir 4,1) ir šiemet NBA naujokų biržoje nepašauktą, tačiau Bostono „Celtics“ dėmesio ir sutarties sulaukusį net 231 cm ūgio Tacko Fallą, tačiau nei vienas, nei kitas į Kiniją nevyks.

Tai reiškia, kad ryškiausia Senegalo rinktinės žvaigžde turėtų tapti praėjusiame sezone Kazanės „Unics“ marškinėlius vilkėjęs, o nuo rudens su „Valencia“ Eurolygoje kovosiantis Maurice‘as Ndouras.

Jei Lietuvos rinktinė sėkmingai įveiks pirmojo etapo iššūkius, antrajame jų lauks dar sunkesni išbandymai.

Jame lietuviams veikiausiai tektų kautis su prancūzais, kurių gretose žais ir du pastaruosius sezonus geriausiai besiginančiu NBA žaidėju išrinktas Rudy Gobertas (15,9 ir 12,9). Jam po krepšiu mėgins talkinti ir Eurolygoje užsirekomendavę bokštai – Vincentas Poirier iš Vitorijos „Baskonios“ ir Adrienas Moermanas iš Stambulo „Anadolu Efes“.

Be prancūzų, lietuviams dar greičiausiai teks stoti į akistatą su Vokietija. Nors šios komandos jėgą geriausiai iliustruos įžaidėjo Denniso Schroderio žaidimas, vokiečiams netrūks jėgos ir po krepšiu, kur rungtyniaus Bostono „Celtics“ „centras“ Danielis Theisas (5,7 ir 3,4), Maxi Kleberas (6,8 ir 4,6) iš Dalaso „Mavericks“ bei Eurolygoje rungtyniaujantys Johannesas Voitgmannas ir Paulas Zipseris.

Visgi kad ir kokie varžovai stotų skersai kelią Lietuvos rinktinės bokštams, panašu, kad jėga ir įgūdžiais prilygti J. Valančiūnui ir D. Saboniui pasaulio čempionate galės vos viena kita komanda. Belieka tikėtis, jog likusi komanda sugebės pasinaudoti bene įspūdingiausiu bokštų dueto per Lietuvos rinktinės istoriją.