Širdį verianti tragedija Sibire: iš degančios taigos bėga apdegę gyvūnai

Miškų gaisrai Sibire
Miškų gaisrai Sibire
  © SCANPIX
gismeteo.lt
2019-08-07 11:23

Maisto beieškantys plėšrūnai visame Sibire plūsta į kaimus, o klimato ekspertai perspėja, kad kasmet gaisrai bus tik smarkesni, o tai lemia daugiau nei 10 laipsnių virš vidutinės šoktelėjančios temperatūros.

Gaisrams toliau plintant beveik 3 milijonų hektarų teritorijoje iš dujų kameromis tapusių miškų sprunkantys laukiniai gyvūnai išsigelbėjimo ieško artėdami link žmonių.

Liepsnų apimta yra netgi Arktis, kur dūmai yra užkloję už Europos Sąjungą didesnę teritoriją, o keliuose dideliuose Sibiro regionuose paskelbta nepaprastoji padėtis.

Kartu paskelbtas ir baisus perspėjimas apie milžinišką Sibiro klimato pasikeitimą. Skelbiama, kad kai kuriuose Sibiro regionuose temperatūros vidutinę jau viršijo 8–10 laipsnių, praneša Siiberiantime.com.

Kol dalis gaisrų yra gesinami, deja, nėra jokios sistemos, galinčios padėti laukiniams gyvūnams.

Nerasdami maisto laukiniai gyvūnai atkeliauja į žmonių gyvenamas teritorijas. Stebėdami visą šį siaubą vietos gyventojai kaip gali, taip padeda gyvūnams, nors jiems patiems ir kyla didelė grėsmė dėl šių plėšrūnų.

„Praėjusią naktį iš miško išėjo nedidelis rudas lokys. Iš jo buvo telikusi vien oda ir kaulai, buvo aiškiai matyti jo kūno nudegimai ir jis visiškai nesibaimino žmonių“, – pasakojo Angarsko gyventoja Maya Fleishter.

„Mano vyras, kuris šiuo metu yra Ust-Kut taigoje, davė lokiui sausainių ir vandens. Iš pradžių lokys suurzgė, tačiau tuomet atsigėrė vandens, paėmė sausainius ir privertė visus jį stebinčius, kurie patys pastarąją savaitę duso nuo gaisrų dūmų, verkti.“

Apie pastebėtus panikuojančius gyvūnus pranešta ir iš regionų Baikalo ežero rytuose bei vakaruose, tarp kurių ir didelė Krasnojarsko regiono teritorija bei šalčiausias Rusijos Jakutijos regionas, kuris taip pat yra apimtas liepsnų.

Lapių šeima, kurios motina savo mažylius jauniklius bandė išvesti iš miškų ir gynė juos visai greta kelio, buvo stebėta vienos Ichedinsky naftos gavybos įmonės pamainos darbuotojų.

„Nebandykite pastoti jiems kelio“, – perspėjo biologas Sergey Naidenko iš Maskvos Severstoy ekologijos ir evoliucijos instituto.

„Sprunkantys gyvūnai nebūtinai bandys sukelti konfliktus su žmonėmis, ir viskas, ką jums reikia daryti, jei vienas iš jų papuls į jūsų aptvertą teritoriją, tai atverti duris ar vartus bei bandyti jų neišgąsdinti. Kad ir kaip kartais laukinius gyvūnus norėtume pašerti, aš norėčiau rekomenduoti to vengti. Kartais tu gali tiesiog bandyti pašerti išsekusį gyvūną, tačiau niekuomet negali būti garantuotas, kad jau kitą sekundę jis tavęs nepuls“, – sakė Naidenko.

Prieš kelias dienas Jakutijoje jaunas rudasis lokys įsiveržė į vieną atokų regiono kaimą, kur pražudė kelis kiemuose prie grandinių pririštus gyventojų šunis.

Daugelis didžiųjų gyvūnų, tokių kaip lokiai, elniai, šernai ir vilkai, turėtų gebėti patys apsisaugoti ir pasprukti nuo liepsnų, sakė vienas biologas.

Motinos su mažais jaunikliais (šiuo metų laiku tai būtų lūšys, lapės ir kiškiai) labiausiai nukentėtų nuo tokių gaisrų, nes motinoms sprukti su savo mažyliais yra labai sunku.

Anot Naidenko, lėtai judantys ežiai, kaip ir daugelis mažesniųjų gyvūnų, tokių kaip pelės, yra pasmerkti, nes jų vienintelė strategija siekiant išvengti gaisro yra slėpimasis urvuose.

Net jei mažieji graužikai išgyventų šias liepsnas pasislėpę savo urvuose, kitas jų laukiantis iššūkis būtų susirasti gaisro nusiaubtose teritorijose maisto.

Zoologijos parkas „Lesnaya Skazka“ Barnaulo mieste, siekdamas apsaugoti bent kažkokią dalį laukinių gyvūnų, pasiūlė juos priglausti savo erdvėse.

„7 hektaruose savo laisvosios žemės mes galime apgyvendinti iki 30 didžiųjų gyvūnų“, – sakė zoologijos sodo direktorius Sergey’us Pisarevas.