Nuo sumušimų iki žvėriškų žmogžudysčių: kaip Rusijoje persekiojami LGBT asmenys

Jelena Grigorjeva
Jelena Grigorjeva
  © „Facebook“

Rusijos visuomenę ir opoziciją sukrėtė neseniai įvykdytas LGBT aktyvistės, opozicionierės Jelenos Grigorjevos nužudymas. Moteris rasta mirtinai subadyta netoli savo namų, iki įvykio jai buvo ne kartą grasinta.

Atsiskleidžiant vis naujoms įvykio aplinkybėms aiškėja, kad aktyvistės mirtis greičiausiai susijusi su jos veikla, nors Rusijos teisėsauga „stumia“ atsitiktinio užpuolimo versiją.

Rusų portalas „Fontanka“ paskelbė, kad galimai nusikaltimą vykdė ne vienas asmuo, o incidentas, labai tikėtina, susijęs su vadinamaisiais „gėjų likvidatoriais“. Rusijoje veikiantys pusiau pogrindiniai susivienijimai, apsiskelbę „anti-LGBT kovotojais“, tarpusavyje skiriasi skirtingais radikalumo lygiais. Vienas tokių susivienijimų – „Pjūklas prieš LGBT“ – sausį paskelbė renkantis asmenis, norinčius už pinigus mušti ir grobti gėjus. Prieš šią organizaciją aktyviai kovojo nužudytoji J. Grigorjeva, „Pjūklo“ tinklalapis buvo užblokuotas, tačiau aktyvistai spėjo išplatinti juodąjį sąrašą – daugybę pavardžių asmenų, kurie netrukus turėjo gauti „labai pavojingas ir žiaurias dovanėles“.

Be šio, neseniai įvykusio LGBT aktyvistės nužudymo, Rusijoje būta ir kitų garsių neapykantos nusikaltimų atvejų.

Žurnalisto Dmitrijaus Cilikino nužudymas

2016 m. kovo 27 d. rusų žurnalistas D. Cilikinas pakvietė į svečius studentą Sergejų Kosyrevą. Vyrai susipažino socialiniuose tinkluose. Žurnalistas pavaišino svečią arbata ir juodu kurį laiką šnekučiavosi. Po kurio laiko įvyko konfliktas – D. Cilikinui buvo suduota apie 30 smūgių peiliu. Nusikaltėlis pagrobė jo nešiojamąjį kompiuterį, telefoną ir nemenką sumą pinigų.

Teismo metu S. Kosyrevas neslėpė, kad įvykdė neapykantos nusikaltimą ir vadino save „švarintoju“. Jis nuteistas 8,5 metų kalėjimo bausme, tačiau nusikaltimas nebuvo kvalifikuotas padarytu neapykantos pagrindu.

D. Celikino draugai ir kolegos surinko ir įteikė prokuratūrai apie 7 tūkst. parašų, reikalaudami žmogžudystę laikyti neapykantos nusikaltimu, tačiau šis prašymas nebuvo patenkintas.


Žurnalistas Dmitrijus Cilikinas

Žurnalistas Dmitrijus Cilikinas

Sužeistas LGBT aktyvistas iš dalies neteko regėjimo

2013 m. birželį vienoje LGBT judėjimo būstinių vyko taikus ir atviras renginys. Jam dar nepasibaigus, vienas aktyvistų, Dmitrijus Čiževskis, patraukė namo ir buvo užpultas tiesiog koridoriuje. Du užsimaskavę asmenys pirma šovė jam į akį iš pneumatinio ginklo, o vėliau ir sumušė nukentėjusįjį. Dėl chuliganizmo buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuris vėliau nutrauktas. 2014 m. D. Čiževskis emigravo į JAV, kur pasiprašė prieglobsčio. Šiuo metu gyvena Vašingtone. 2017 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas priėmė jo skundą dėl nusikaltimų prieš LGBT bendruomenę Rusijoje.

Kubanėje nužudyta pensinio amžiaus gėjų pora. Kaimynai neslėpė džiaugsmo

2019 m. gegužę Kubanėje nužudyta vyresnio amžiaus gėjų pora. Pirminiais tyrimo duomenimis, nusikaltimo priežastimi tapo homofobija.

70 metus einančio Vladimiro Dubencovo ir 64 metų Nikolajaus Galdino kūnai aptikti sausio 10 d. vakarą. Leidinio „Novaya gazeta“ duomenimis, abu vyrai dėl savo orientacijos nuolat kentė kaimynų patyčias ir užgaulias replikas. Vienas jų kaimynas, išgirdęs apie dvigubą žmogžudystę, sakė: „Visi labai nusiminė, kai sužinojo, kad juos nužudė. Taip nusiminė, kad nežinojo, kaip tverti džiaugsmu!“

Kaltę dėl įvykdyto nusikaltimo prisiėmė 23 metų Aleksandras Fet-Ogly, jam pateikti įtarimai. Jaunuolis anksčiau buvo teistas už plėšimus.

Savo namuose pasmaugtas garsus aktorius

Garsus Rusijos Majavovskio teatro aktorius Viačeslavas Titovas rastas negyvas savo nuomojamame bute Maskvoje. Nors pirminė žmogžudystės motyvo versija buvo apiplėšimas, netrukus paaiškėjo, kad vyras buvo nužudytas, kai prisipažino apie savo seksualinę orientaciją.

22 metų Davidas Zasejevas interviu televizijai „Life news“ atskleidė, kad su nužudytuoju susipažino autobusų stotelėje. V. Titovas pakvietė jį pas save namo išgerti alaus. Vakaro metu garsus aktorius ėmė pasakoti apie savo seksualinę orientaciją ir laidyti dviprasmiškas užuominas. Žudiko teigimu, nusikaltimo jis neplanavo, viskas įvyko spontaniškai.

V. Titovo draugai neskuba tikėti šia versija. Jie tikina, kad aktorius kurį laiką prieš mirtį buvo įjunkęs į virtualias pažintis su vyrais. Jis kviesdavosi juos į namus pabendrauti. Draugai nuogąstavo, kad tokiu būdu jis gali patekti į bėdą – Rusijoje neretai homofobiškai nusiteikę asmenys dalyvauja LGBT pažinčių svetainėse, kad vėliau galėtų užpulti bendruomenės narius. Jie save vadina „švarintojais“ ir tiki, kad vykdo kilnią misiją.

Vladislavo Tornovojaus nužudymas

2013 m. keturi draugai, tarp jų ir nužudytasis vaikinas, šventė Pergalės dieną viename Volgogrado kiemų. Pasak tyrimo medžiagos, V. Tornovojus nusprendė prisipažinti draugams dėl savo netradicinės seksualinės orientacijos. Tai įsiutino trijulę. Vaikinas buvo žiauriai kankinamas, vėliau jam kelis kartus trenkta didžiuliu akmeniu per galvą, o kūnas po mirties išniekintas.

Šis neapykantos nusikaltimas papiktino interneto bendruomenę, tačiau nužudytojo tėvai atsitvėrė tylos siena ir visiškai ignoruoja vykstantį teismo procesą, o advokatai neteikia jokių komentarų. Šeimą taip pat labai papiktino garsaus dainininko Eltono Džono poelgis, kai jis žuvusio vaikino garbei paskyrė savo pasirodymą Maskvoje.

V. Tornovojaus motina įsitikinusi, kad jos sūnus nebuvo gėjus, o žudikai jį „juodina“, tikėdamiesi, kad tai bus palaikyta lengvinančiomis aplinkybėmis. Žuvusio vaikino tėvas sako, kad pats žmogžudys buvo gėjus, o jo bendraklasis viešai pareiškė, kad vaikinas tiesiog „nevykusiai pajuokavo. Žuvusiojo močiutė irgi sakosi mačiusi Vladą su merginomis ir tiki, kad „jis nebuvo anuo“.

2014 m. paskelbtas teismo nuosprendis, kuriuo abu žudikai nuteisti 19 ir 21 metų laisvės atėmimo bausmėmis.


Vladislavas Tornovojus

Vladislavas Tornovojus© „Facebook“

Požiūris pamažu keičiasi

2019 m. balandį Rusijos „Levada centro“ atlikta apklausa rodo, kad požiūris į LGBT bendruomenę šalyje pamažu gerėja – net 47 proc. rusų tvirtina manantys, kad „LGBT bendruomenė nusipelno lygių teisių“.

Tik 3 proc. apklaustųjų pareiškė, kad teigiamai vertina netradicinės seksualinės orientacijos asmenis, 56 proc. teigia vertinantys juos labiau neigiamai, o 39 proc. – neutraliai.

Pasiteiravus respondentų, kaip šie elgtųsi sužinoję apie pažįstamo asmens netradicinę orientaciją, 31 proc. apklaustųjų pareiškė, kad nutrauktų ryšius, 63 proc.  bandytų vienaip ar kitaip su tuo susitaikyti, 23 proc. niekaip nepakeistų savo požiūrio į asmenį. 22 proc. apklaustųjų „bendrautų toliau su sąlyga, kad nieko negirdėtų apie jokius polinkius“, 18 proc. respondentų apribotų savo bendravimą su tokiu asmeniu.