E. Muskas pristatė savo naująjį projektą: bandys susieti žmogų su kompiuteriu

Elonas Muskas
Elonas Muskas
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-07-21 17:42

Žiniasklaidoje dažnai minimas verslininkas ir inovatorius Elonas Muskas vėl nustebino visuomenę. „Teslos“ ir „SpaceX“ vadovas trečiadienio rytą Lietuvos laiku pristatė dar vieną po paslapties šydu iki šiol laikytą projektą – „Neuralink“, praneša portalas CNN.

Šio naujojo projekto tikslas – žmonėms į smegenis implantuoti mažas mikroschemas, kurios leistų pasitelkus „Bluetooth“ ryšį valdyti elektronikos prietaisus mąstant. E. Muskas teigė, kad šie prietaisai susideda iš mažos mikroschemos, kuri yra sujungta su 1 tūkst. mažų siūlelių, kurie yra 1/10 žmogaus plauko storumo.

Pačioje mikroschemoje yra įmontuota USB-C jungtis, tokia pat, kaip naudojama „Apple“ gaminiuose. Ji per „Bluetooth“ pasijungs prie mažo kompiuteriuko už žmogaus ausies ir kartu prie jo išmaniojo telefono.

„Neuralink“ įsitikinusi, kad šie nauji prietaisai gali padėti žmonėms, kurie dėl fizinės negalios, galvos traumos ar po tokių ligų kaip insultas negali visavertiškai mėgautis gyvenimu. Teigiama, kad vienu metu į smegenis gali būti implantuota iki 10 tokių prietaisų. Jie iškart susijungs su „iPhone“ programėle, kuria valdytojas galės kontroliuoti vykstančius procesus.

E. Muskas įsitikinęs, kad pirmuosius bandymus su žmonėmis galima bus pradėti nuo 2020 m. pabaigos, o pačiai operacijai turėtų užtekti tik vietinės nejautros. Tam tikslui bus naudojami specialūs pačios įmonės sukurti robotai, kurie, valdomi chirurgo, išgręš 2 mm skylutes žmogaus smegenyse, o į jas bus įkišta mikroscheminė prietaiso dalis.

Pasak verslininko, kuris ne vieną kartą yra įspėjęs apie robotų galimą grėsmę žmonijai, ši technologija leis pagaliau panaudoti dirbtinį intelektą žmonijos labui. Dėl minėto tikslo jis į San Franciske įsteigtą įmonę „Neuralink“ jau yra investavęs per 100 mln. dolerių.

Tačiau toks futuristinis planas turi ir kritikų, besibaiminančių dėl mūsų privatumo.

„Mintis, kad mes didelei įmonei patikime savo smegenų duomenis, turėtų sukelti pakankamai didelį diskomfortą visuomenei. Nėra pakankamai įrodymų, kad mes turėtume jais pasitikėti“, – teigė „Futurum Research“ centro analitikas Dalnielis Newmanas.

„Duomenų apie mūsų smegenų veiklą rinkimas gali pastatyti žmones į pavojingą situaciją, kai duomenys gali būti naudojami siekiant tuos žmones paveikti, jais manipuliuoti ar tiesiog juos išnaudoti“, – portalui CNN sakė „Privacy International“ atstovė Frederike Kaltheuner.

„Kas turės prieigą prie duomenų? Ar ja bus dalijamasi su trečiosiomis šalimis? Žmonės turėtų patys kontroliuoti savo turimą informaciją“, – pridūrė ekspertė.