JAV per branduolinio saugumo derybas išreiškė „susirūpinimą“ dėl Rusijos skaidrumo

INF sutartis
INF sutartis
BNS
2019-07-17 20:44

Jungtinių Valstijų ir Rusijos delegacijos trečiadienį Ženevoje aptarė ginklų kontrolės klausimus, o amerikiečiai išreiškė „susirūpinimą“ dėl numanomo Maskvos „neskaidrumo“ dislokuojant tam tikrus branduolinius ginklus.

Maskva kaltina Vašingtoną griaunant pasaulinį ginklų kontrolės režimą pasitraukiant iš svarbių sutarčių. JAV savo ruožtu teigia, kad yra priverstos taip elgtis, nes Rusija esą nuolat pažeidžia šių susitarimų nuostatas.

Ženevoje surengtose derybose dalyvavo du JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojai – Johnas Sullivanas (Džonas Salivanas) ir už ginklų kontrolę atsakinga Andrea Thompson (Andrėja Tompson). Rusijos delegacijai vadovavo užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

„Delegacijos aptarė savo šalių nacionalinę strateginę politiką, siekiant, kad sumažėtų nesusipratimų keliais svarbiais saugumo klausimais“, – rašoma Valstybės departamento pranešime spaudai.

„JAV delegacija taip pat pareiškė susirūpinimą dėl Rusijos vystomų ir dislokuotų nestrateginių branduolinių ginklų ir dėl skaidrumo stokos kalbant apie (Maskvos) prisiimtus įsipareigojimus“, – priduriama pranešime.

J. Sullivanas ir A. Thompson ruošiasi išvykti į Briuselį, kur informuos NATO apie derybų baigtį.

Maskva kovą nusprendė laikinai nebevykdyti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijai pasitraukus iš šio Šaltojo karo laikų susitarimo dėl įtariamų, kad Rusija pažeidžia dokumento sąlygas.

Panašu, kad abi šalys taip pat nesutaria dėl naujosios START sutarties pratęsimo. Šis 2021 metais baigsiantis galioti paktas riboja Vašingtono ir Maskvos branduolinių galvučių skaičių ir yra vienintelė likusi svarbi dvišalė ginklų kontrolės sutartis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.