Premjeras tiki, kad SGD terminalo išlaikymo našta nuo gruodžio mažės

Istorinis įvykis: į Klaipėdą atplaukė laivas „Independence“
Istorinis įvykis: į Klaipėdą atplaukė laivas „Independence“
  © Fotodiena.lt
BNS
2019-07-17 16:50

Koncernui „Achemos grupė“ skundžiantis valdžiai dėl Energetikos ministerijos planų atskirai įmonei perduoti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo veiklą ir taip sumažinti jo išlaikymo naštą visiems dujų vartotojams, premjeras Saulius Skvernelis tikisi, kad ginčai nesutrukdys priimti sprendimų, būtinų norint nuo gruodžio 1 d. sumažinti terminalo mokestį.

„Tai (SGD terminalo dedamosios mažinimas – BNS) yra numatyta Vyriausybės programoje, ir mes tikrai turime padaryti, kad terminalo išlaikymo našta būtų sumažinta“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams trečiadienį sakė S. Skvernelis.

„Yra, be vienos iš labai svarbių Lietuvai strateginių įmonių („Achemos grupės“ – BNS), dar ir kitų, kurios tą naštą turi, tai trys ketvirtadaliai kitų įmonių, ir svarbu, kad visoms įmonėms ta našta sumažėtų“, – sakė premjeras.

Jis teigė tikintis, kad nuo gruodžio 1 d. pavyks sumažinti terminalo išlaikymo naštą: „Aš tikiu, kad taip ir bus.“

„Klaipėdos naftos“ pertvarkai prieštaraujanti smulkioji akcininkė „Achemos grupė“ antradienį kreipėsi į prezidentą, premjerą ir Europos Komisiją (EK), prašydama jų užtarimo.

„Achemos grupės“ vertinimu, „Klaipėdos naftos“ pertvarka yra neteisėta.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas antradienį BNS teigė, kad Vyriausybės planas ketvirtąjį šių metų ketvirtį 40 proc. sumažinti SGD terminalo mokestį vartotojams bus įgyvendintas, nepaisant ginčo su „Achemos grupe“.

Anot jo, rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje „Klaipėdos naftos“akcininkai turėtų priimti sprendimus, sumažinsiančius SGD terminalo saugumo dedamąją šių metų pabaigoje, tikėtina, nuo gruodžio 1-osios.

Pasak Ž. Vaičiūno, jis nemato kito alternatyvaus būdo, kaip sumažinti SGD dedamąją šių metų pabaigoje, nei veiklos perkėlimas iš „Klaipėdos naftos“ į specialios paskirties įmonę „SGD terminalas“.

Energetikos ministerija, siūlydama, kaip išspręsti konfliktą ir sumažinti SGD terminalo išlaikymo naštą nuo gruodžio 1 d., „Achemos grupei“ liepos pradžioje pasiūlė atsiimti birželio pabaigoje pateiktą pretenziją bei garantuoti, kad teismams nebus skundžiami nauji akcininkų sprendimai.

Tačiau „Achemos grupė“ to neketina daryti. Koncerno valdybos pirmininko pavaduotojas Gintaras Balčiūnas BNS teigė, kad tokie siūlymai gali būti traktuojami kaip šantažas.

„Achemos grupė“ norėtų atskirtoje bendrovėje, kurios pajamos sudarys apie 70 proc. visų „Klaipėdos naftos“ pajamų, valdyti 10,41 proc. akcijų – tiek, kiek ji dabar valdo „Klaipėdos naftoje“.

Pasak energetikos ministro, „Achemos grupė“ jau prarado 2,5 mln. eurų – tiek per pusmetį ji būtų sutaupiusi SGD terminalo mokesčio, jei saugumo dedamoji būtų buvusi sumažinta, kaip planuota, nuo liepos 1-osios.

„Klaipėdos nafta“, pasiskolinusi lėšų iš bankų ir 25-iems metams – iki 2044-ųjų – išdėliojusi terminalo išlaikymo kaštus, juos sumažintų maždaug 23 mln. eurų – nuo 66 mln. iki 43 mln. eurų. Vien „Achemos grupei“ terminalo išlaikymas atpigtų 5–6 mln. eurų per metus.

Valstybei dabar priklauso 72,32 proc. „Klaipėdos naftos“ akcijų, dar 10,41 proc. valdo koncernas „Achemos grupė“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.