D. Nausėdienės stilius: kuo pirmoji šalies ponia pasipuošė inauguracijos dieną?

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
  © Greta Skaraitienė / Fotobankas
Alfa Pramogos
2019-07-12 11:12

Penktadienį visų Lietuvos gyventojų akys krypsta į naujojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguraciją. Visą dieną truksiančių renginių metu prezidentą lydi jo žmona, nuo šiol – pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, ir dukros – Gedailė ir Ugnė Nausėdaitės

D. Nausėdienės vakarinės suknelės kūrimas tapo bendru kūrybiniu projektu ir buvo patikėtas trims menininkėms: grafikei Jūratei Stauskaitei, Vyriausybinės kultūros ir meno premijos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiaus ir kitų premijų laureatei, projekto „Mados dizaino perspektyva“ narei, VDA prof. Jolantai Vazalinskienei ir VDA prof. tekstilininkei Eglei Gandai Bogdanienei.

Naujausias VDA menininkų laimėjimas – profesorių E. G. Bogdanienės ir J. Vazalinskienės pergalė kūrybiškiausio medžiagų ir technologijų panaudojimo kategorijoje tarptautiniame dizaino konkurse „Future of Imaging –2018 International Pattern Culture Interpretation Symposium“ Kinijoje, Hangdžou.

Visos menininkės akcentuoja, kad kurti piešinį ant audinio nėra tapatu tapyti ant popieriaus, tai neeilinis iššūkis net patyrusiam menininkui: „Audinys – tarsi gyva materija, kurią privalai prisijaukinti, suprasti jos sandarą, struktūrą, pajusti jos paviršių, užuosti jos kvapą… alsuoti kartu su ja. Tik tuomet dedi lemtingą potėpį – vieną. Negali suklysti! Teko atlikti ilgus technologinius bandymus su įvairiomis medžiagomis, dažais ir priemonėmis – teptukais, purkštukais, voleliais ir kt. Vienetinė medžiaga be drabužio konstrukcijos neturi santykio su žmogaus figūra. Taigi buvo ieškota minimalistinio silueto, pabrėžiančio piešinio estetiką ir meninę rūbo idėją.“

Prie suknelės derančią vientiso stiklo apyrankę ir kartu unikalų meno kūrinį sukūrė VDA doktorantė, stiklo menininkė Indrė Stulgaitė-Kriukienė (studija „Glasremis“). Tai ekspresyvų raudonos spalvos potėpį atkuriantis stiklo papuošalas. Jaunoji menininkė pripažinta ir vertinama Venecijoje, garsėjančioje savo stiklo gaminiais. Gali būti, kad ten lankydamiesi perkame išskirtinius stiklo dirbinius net neįtardami, kad tai lietuvių menininkės darbai.

Dieninę D. Nausėdienės suknelę puošia vienintelis akcentas  vienetinis, specialiai prezidento žmonai sukurtas juvelyro Silvijaus Martinėlio kaklo papuošalas su lietuvišku gintaru. 

„Gintaras nuo seno laikomas lietuviška medžiaga ir yra ypač vertinamas juvelyrikoje, dėl to dažnai pasirenkamas kaip simbolis mūsų šaliai ir jos paveldui reprezentuoti. Gintariniais papuošalais noriai puošiasi ir kitos mūsų šalį reprezentuojančios moterys, pavyzdžių toli ieškoti nereikia – gintaro karolius prie tautinio kostiumo derino ir dabar jau buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė“, – pasakoja S. Martinėlis. 


Vienetinis pakabukas su gintaru

Vienetinis pakabukas su gintaru

„D. Nausėdienės gintaro papuošalas išsiskiria modernia minimalistine forma bei subtilia prabanga. Iš keleto skirtingų gintaro sferų buvo pasirinkta viena, kurioje persipina tiek matinis, tiek skaidrus gintaras. Taip pat prie šiltos jo spalvos priderintas geltonas taurusis metalas. Papuošalo centre – stambi gintaro sfera, kurią juosia du baltais bei juodais brangakmeniais inkrustuoti žiedai. Papuošalas su ilga grandinėle, dėvimas ant kaklo, gracingai, tarsi švytuoklė, juda kartu su kūnu ir atsiskleidžia iš visų pusių. Minimalistiniame jo dizaine dera paprastumas ir prabanga, tradicinės žaliavos ir modernios formos, o visam įvaizdžiui šis papuošalas suteikia stilingumo, prabangumo ir šiuolaikiškumo įspūdį“, – pasakoja S. Martinėlis.

Abi prezidento G. Nausėdos dukros, nenorėdamos užgožti mamos, vilki tamsesnės spalvos sukneles. Gedailė pasirinko smėlio spalvos kuklią, tačiau puošnią sunkelę, o Ugnė kiek šviesesnės – kreminės – spalvos suknelę, margintą gėlėmis.

Naujasis šalies prezidentas priesaiką ištars Seime. Į renginį, vyksiantį Kovo 11-osios signatarų salėje, tradiciškai tapti priesaikos liudininkais kviečiami signatarai, tremtinių ir politinių kalinių atstovai, užsienio šalių bei Lietuvos diplomatai. 


Gitanas Nausėda

Gitanas Nausėda© Greta Skaraitienė / Fotobankas

D. Nausėdienės stilius: kuo pirmoji šalies ponia pasipuošė inauguracijos dieną?

Gitanas Nausėda
+8