Į laisvę sėkmingai paleista 50 meldinių nendrinukių mažylių

Meldinės nendrinukės
Meldinės nendrinukės
  © Asmeninio archyvo nuotr.
Alfa.lt
2019-07-11 15:55

Šią savaitę Žuvinto biosferos rezervate paleista 50 prieš mėnesį iš Baltarusijos čia atvežtų ir gamtininkų sėkmingai užaugintų meldinių nendrinukių mažylių. Paukščiukai jau visiškai prisitaikę gyventi laisvėje – geba patys medžioti vabzdžius, puikiai skraido. Po mėnesį trukusio intensyvaus darbo gamtininkai šiandien paliko pelkę, kurioje pastaruoju metu buvo įsikūrę drauge su paukščiukais.

„Didelis visos komandos darbas baigtas. Mūsų išauginti paukščiukai puikiai jaučiasi Žuvinto pelkėse. Jie vis dar kartkartėmis apsilanko greta specialiai jiems pelkėje įrengtų aviariumų, palesa mūsų jiems atnešto lesalo lesyklose. Tai yra būtent tai, ko mes tikimės, nes šiuo metu vyksta labai svarbus procesas – jie įsimena savo naujus namus t. y. vyksta vadinamasis imprintingas. Jų lankymasis prie aviariumų rodo, kad jie niekur iš šios teritorijos neišskrido ir būtent šią teritoriją atsimins kaip savo gimtinę ir kitą pavasarį čia iš Afrikos sugrįš“, – sako meldinių nendrinukių apsaugos projekto vadovas, Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Kol meldinės nendrinukės lankysis lesyklose, čia reguliariai dar užsuks ir joms lesalo atnešantys gamtininkai.

Pasiektas 100 proc. išgyvenamumo rodiklis

Šiemet į laisvę paleisti visi 50 iš Baltarusijos atvežti paukščiukai. Šiemet tarp jų buvo vienas silpnesnis paukštis, kuriam gamtininkai skyrė ypatingą priežiūrą ir kurį pakrikštijo Ligoniuko vardu. Nors jis nuolat balansavo ant išgyvenamumo ribos, perkėlus į lauko aviariumus ir nuolat skiriant jam išskirtinį dėmesį, paukštis sustiprėjo ir sėkmingai vienas primųjų išskrido į laisvę. Vėliau jis buvo stebėtas besimaitinantis už avairiumo ribų. 

„Pasiektas maksimalus rezultatas. Turint omenyje, kad gamtoje jauniklių mirtingumas yra apie 50 proc., tai – tikrai puikus rodiklis. Tai labai intensyvaus ir kruopštaus atsidavusios komandos darbo rezultatas. Kadangi tai – jau antrieji perkėlimo programos metai, komanda jau turi patirties, šiemet tai akivaizdžiai matyti. Visa komanda, savanoriai dirbo kaip laikrodis, visi žinojo savo vaidmenis, visiems viskas buvo aišku, visi buvo susitelkę ir labai motyvuoti. Esu nepaprastai visiems už tai dėkingas“, – šių metų retųjų paukščiukų perkėlimą apibendrina Ž. Morkvėnas.

Susilaukė daug dėmesio

Meldinių nendrinukių perkėlimas šiemet sulaukė nemažo visuomenės, specialistų ir žiniasklaidos dėmesio. Viso perkėlimo metu paukščiukus aplankė keli šimtai žmonių, tiek lankydamiesi Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centre, tiek dalyvaudami specialiuose renginiuose visuomenei. Perkėlime dalyvavo daugiau nei 20 savanorių. Naujienas iš Žuvinto sekė tarptautinė gamtininkų bendruomenė. Dvi mokslininkės iš Vokietijos netgi specialiai atvyko į Lietuvą stebėti perkėlimo proceso. Specialų videodienoraštį žiūrėjo 26 tūkst. žmonių. Džiugiomis naujienomis iš Žuvinto dalijosi Europos Komisija. Didelį susidomėjimą visu perkėlimo procesu rodė Baltarusijos žiniasklaida. Jos atstovai ne tik fiksavo perkėlimo akimirkas Baltarusijoje, bet netgi atvyko į Žuvintą ir dalyvavo paleidžiant paukščius į laisvę.

Aplinkos ministerija projektui priekaištų neturi

Šios savaitės pradžioje meldinės nendrinukės apsaugos projekto vadovas Ž. Morkvėnas buvo susitikęs su aplinkos ministru ir šios ministerijos vadovybe. Susitikimo metu buvo pristatytas projektas – tiek meldinių nendrinukių perkėlimas, tiek kitos projekto veiklos, jų įgyvendinimo eiga, pasiekimai, kontrolės priemonės. Atsižvelgus į viešojoje erdvėje skleistas abejones, buvo atsakyta į visus klausimus. „Ministerijai suteikėme visą informaciją, taip pat sutarėme, kad kilus klausimų ji kreipsis į mus tiesiogiai. Ministerija teigiamai vertino projekto pažangą ir priekaištų jam neturi“, – sako susitikime dalyvavęs Ž. Morkvėnas.

Su šių metų meldinių nendrinukių perkėlimu iš arčiau galima susipažinti žiūrinti videodienoraščio serijas, o su praėjusių metų – peržvelgiant specialų 15min.lt multimedijos pasakojimą.

Meldinių nendrinukių perkėlimo programa vykdoma jau antrus metus. Iš viso į Žuvinto biosferos rezervatą iš Baltarusijos atvežta 100 retų paukščių jauniklių. Pirmasis meldinių nendrinukių perkėlimo etapas vyko pernai. 98 proc. atsivežtų paukščių buvo sėkmingai išauginti ir paleisti į laisvę. Dabar jau žinoma, kad iš jų bent 11 paukščių grįžo. Šiemet į Žuvintą atvežta dar 50 šių paukščių jauniklių. Visi jie sėkmingai paleisti į laisvę.

Meldinių nendrinukių perkėlimas yra tik viena iš 7 metus Lietuvoje ir Baltarusijoje truksiančio šios rūšies apsaugos projekto veiklų, sudaranti apie 5 proc. bendro biudžeto. Projekto metu taip pat atkuriama 20 tūkst. ha buveinių, kuriose namus randa gausybė meldinės nendrinukės kaimynų – stulgių, raudonkojų tulikų, griežlių ir kitų paukščių, įrengiami vandens lygį reguliuoti padedantys įrenginiai, statomas biomasės perdirbimo cechas Drevernoje, padedantis spręsti vėlai nušienautos biomasės išvežimo iš laukų problemą, vykdomos gamtinio švietimo, komunikacijos veiklos.