Rinktinės žaidėjų poilsis prieš pasaulio čempionatą: kapitonas atostogaus trumpiausiai, NBA bokštai – ilgiausiai

Mantas Kalnietis
Mantas Kalnietis
  © FIBA

Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas baigėsi jau prieš daugiau nei tris savaites, o varginantį sezoną atlaikę ir į nacionalinės rinktinės stovyklą pakviesti krepšininkai iš Kauno „Žalgirio“, Vilniaus „Ryto“ ar kitų šalies komandų turi pakankamai laiko atgauti jėgas bei tinkamai pasiruošti jų laukiantiems iššūkiams. Vis dėlto kai kuriose kitose šalyse nacionalinės pirmenybės gerokai užsitęsė, kas lėmė, jog svarbius vaidmenis Lietuvos rinktinėje atliksiantys žaidėjai poilsio gaus gerokai mažiau, nei norėtų.

Paskutiniuoju savo vargus užbaigusiu krepšininku 2018-2019 m. klubiniame sezone tapo nacionalinės komandos kapitonas Mantas Kalnietis. Tiesa, įžaidėjas po antradienio vakarą pasibaigusio Prancūzijos čempionato finalo dėl trumpo poilsio laikotarpio neliūdėjo – su Vilerbano ASVEL jis tapo šalies čempionu, taip vasarą pasitikdamas pačios geriausios įmanomos nuotaikos.

Be M. Kalniečio, ne per seniausiai savo sezonus baigė ir Vokietijos pirmenybių finale žaidęs Rokas Giedraitis bei Prancūzijoje iki pusfinalio nukeliavusioje ekipoje rungtyniavęs Adas Juškevičius. Tik prieš kiek daugiau nei savaitę atostogas pradėjo ir Lukas Lekavičius, nors jis Atėnų „Panathinaikos“ gretose Graikijos lygos finale jau nežaidė dėl smulkios traumos.

Kurie Lietuvos rinktinės kandidatai prieš liepos 22-ąją prasidėsiančią pirmąją komandos stovyklą Palangoje ilsėsis daugiausiai, o kurie – ilgiausiai?

Išsiilsėję rinktinės bokštai

Labiausiai Lietuvos rinktinės gerbėjai turėtų džiaugtis dėl dviejų ryškiausių komandos žvaigždžių – Jono Valančiūno ir Domanto Sabonio – situacijos. Vieninteliai NBA žaidėjai iš Lietuvos savo paskutiniąsias sužaidė dar balandį, tad iki rinktinės stovyklos jiems teko po daugiau nei tris mėnesius laiko.

Anksčiausiai iš Lietuvos rinktinės kandidatų baigėsi J. Valančiūno komandos sezonas – Memfio „Grizzlies“ nepateko į atkrintamąsias, tad paskutines rungtynes sužaidė balandžio 12-ąją. Maža to, uteniškis sezono pabaigoje nerungtyniavo dėl čiurnos traumos, taigi jam sezonas baigėsi kaip niekad anksti – dar pirmąją balandžio dieną.


Jonas Valančiūnas ir  Patrickas Beverley

Jonas Valančiūnas ir Patrickas Beverley© SCANPIX

Be abejo, viso daugiau nei trijų mėnesių laikotarpio iki rinktinės stovyklos JV poilsiui paskirti negalėjo. Iš pradžių jam teko tvarkytis su minėtosios traumos, kurios reabilitaciją jis tęsė iki pat gegužės, padariniais, o pastarosiomis savaitėmis lietuvį dar slegia ir sutarties dilema.

Nepratęsti garantuoto kontrakto su „Grizzlies“ nusprendęs aukštaūgis ateinantį sekmadienį oficialiai taps laisvuoju agentu. Pirmiausia, jis sieks derėtis būtent su Memfio klubo vadovybe, tačiau bent jau kol kas žinių apie galimą pasiektą susitarimą nėra, tad J. Valančiūno karjeros klausimai jam gali trukdyti dar ir liepos mėnesį.

Aiškesnė kito NBA lietuvio – D. Sabonio – situacija. Indianos „Pacers“ vidurio puolėjas paskutines oficialias rungtynes sužaidė balandžio 21-ąją, tad iki nacionalinės komandos stovyklos jis gavo užtektinai laiko pasiruošti. 23-ejų aukštaūgį, užėmusį antrąją vietą geriausio NBA sezono šeštojo žaidėjo rinkimuose, trikdyti gali nebent sklandanti nežinomybė „Pacers“ organizacijoje – Indianapolio klubas naujokų biržoje pasikvietė dar vieną vidurio puolėją Gogą Bitadzę, tad manoma, jog jau artimiausiu metu jis gali ryžtis išmainyti vieną iš pagrindinių savo „centrų“, greičiausiai, D. Sabonį.

LKL pokyčių vaisiai

Nemažai poilsio iki rinktinės stovyklos gavo ir LKL sezoną baigę nacionalinės rinktinės kandidatai, o tai lėmė dar prieš sezoną lygos vadovų priimtas sprendimas. Po to, kai 2018-aisiais LKL sezonas oficialiai baigėsi tik birželio 18-ąją, buvo bandyta tvarkaraštį sudėlioti taip, jog paskutines rungtynes komandos sužaistų dar gegužės mėnesį.

Nors „Žalgirio“ patekimas į Eurolygos ketvirtfinalį šį planą kiek sujaukė, LKL finalo serija vis tiek baigėsi dviem su puse savaitės anksčiau nei pernai – birželio 1-ąją. O tai reiškia, kad visi Lietuvos komandų aprangas vilkėję rinktinės kandidatai prieš pirmąją stovyklą Palangoje gavo bent pusantro mėnesio atostogų.


Žalgiris - Rytas

Žalgiris - Rytas© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Iš viso D. Adomaičio planuose yra įtraukti penki žalgiriečiai, keturi „Ryto“ žaidėjai, du krepšininkai iš Utenos „Juventus“ bei po vieną iš Klaipėdos „Neptūno“ ir Prienų „Skycop“. Ilgiausią atostogų laikotarpį iki stovyklos turės Utenos ir Prienų komandų atstovai – jie paskutiniąsias savo rungtynes sužaidė dar gegužės 19-ąją.

Lenktynės su laiku

Kaip ir J. Valančiūnui, dar bent keliems žaidėjams atostogas prieš stovyklos pradžią drumsčia sveikatos problemos. Tiesa, priešingai nei jau senokai čiurną išsigydęs ir ją pastaruoju metu tik stiprinantis JV, Artūrui Gudaičiui ir Jonui Mačiuliui tenka lenktyniauti su laiku, bandant prisivyti tolstantį pasaulio čempionato traukinį.

A.Gudaitis paskutines savo sezono rungtynes žaidė dar vasario 1-ąją, tačiau net ir beveik pusmečio laikotarpis iki rinktinės stovyklos pradžios kryžminį kelio raištį nusitraukusio krepšininko gijimui atrodo kaip itin trumpas laikotarpis.


Artūras Gudaitis (Eurolygos nuotr.)

Artūras Gudaitis (Eurolygos nuotr.)


Tiesa, nors iš pradžių manyta, jog su lig trauma A. Gudaičiui „nuplaukė“ ir planetos pirmenybės, dabar į situaciją jau žvelgiama pozityviau – D. Adomaitis dar birželio pradžioje atskleidė, kad „centras“ prognozes lenkia bent 6-7 savaitėmis, tad teorinė tikimybė, jog galingo stoto vidurio puolėjas spės prisijungti prie rinktinės, vis dar yra.

Panaši – ir J. Mačiulio situacija, kuris rankos lūžį patyrė kovo 27-ąją vykusiose FIBA Čempionų lygos rungtynėse.

Operaciją iškentęs ir Lietuvoje reabilitaciją atliekantis puolėjas viliasi pasveikti iki liepos 22-osios, tačiau jokių garantijų nei jis pats, nei rinktinės treneriai dar neturi.

Lietuvos rinktinės kandidatų poilsis nuo paskutinių sužaistų rungtynių iki treniruočių stovyklos pradžios (nurodytos praėjusio sezono komandos):

• Mantas Kalnietis (Vilerbano ASVEL) – 27 dienos

• Rokas Giedraitis (Berlyno ALBA) – 29

• Renaldas Seibutis (Saragosos „Tecnyconta“) – 41

• Adas Juškevičius (Nantero 92) – 45

• Mindaugas Kuzminskas (Milano „AX Armani Exchange“) – 50

• Marius Grigonis (Kauno „Žalgiris“) – 51

• Artūras Milaknis (Kauno „Žalgiris“) – 51

• Arnas Butkevičius (Vilniaus „Rytas“) – 51

• Edgaras Ulanovas (Kauno „Žalgiris“) – 51

• Eimantas Bendžius (Vilniaus „Rytas“) – 51

• Martynas Echodas (Vilniaus „Rytas“) – 51

• Antanas Kavaliauskas (Kauno „Žalgiris“) – 51

• Gytis Masiulis (Klaipėdos „Neptūnas“) – 52

• Lukas Lekavičius (Atėnų „Panathinaikos“) – 54 (trauma)

• Paulius Jankūnas (Kauno „Žalgiris“) – 60 (trauma)

• Žygimantas Janavičius (Prienų „Skycop“) – 64

• Dovis Bičkauskis (Utenos „Juventus“) – 64

• Martinas Gebenas (Utenos „Juventus“) – 64

• Egidijus Mockevičius (Pezaro „Victoria Libertas“) – 71

• Domantas Sabonis (Indianos „Pacers“) – 92

• Jonas Valančiūnas (Memfio „Grizzlies“) – 112 (trauma)

• Jonas Mačiulis (Atėnų AEK) – 117 (trauma)

• Artūras Gudaitis (Milano „AX Armani Exchange“) – 168 (trauma)

• Evaldas Kairys (Vilniaus „Rytas“) – 221 (trauma)