Panevėžio politikoje griaudėja perkūnai: nesutaria dėl svarbiausių miesto projektų

Panevėžio savivaldybė
Panevėžio savivaldybė
  © Paulius Peleckis

Panevėžio tarybos opozicijoje esanti politikos naujokė, Seimo nario Povilo Urbšio suburto visuomeninio judėjimo atstovė Viktorija Polzunovaitė per vieną dieną išgarsėjo labiau nei kai kurie senbuviai. 

Daugumai tarybos narių patvirtinus opozicijos siūlytus kandidatus į poros komisijų pirmininkus, bet nubalsavus prieš V. Polzunovaitės kandidatūrą į Etikos komisijos vadovus, opozicija trankiai pareiškė, jog Panevėžyje neliko demokratijos. 

„Pademonstruota brutali jėga“, – „Kurkime jaukų miestą kartu“ atstovei atsuktą nugarą įvertino šio judėjimo įkūrėjas P. Urbšys. 

Opozicijoje esančių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Žaliųjų partijos bei judėjimo „Kurkime jaukų miestą kartu“ atstovai surengę spaudos konferenciją apkaltino daugumą ne tik pažeidinėjant opozicijos teises, bet ir trijų miestui svarbių projektų – Laisvės aikštės ir autobusų stoties prieigų bei stoties pastato atnaujinimo – išbraukimu iš numatytųjų vykdyti už europinę paramą sąrašo ir jų palikimu likimo valiai. 

Tokius pareiškimus miesto vadovai pavadino visiška spekuliacija. Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna pabrėžė, kad nė vienas projektas nėra dedamas į stalčių – ir autobusų stotis, ir jos prieigos taip pat bus tvarkomos, tik iš kitų finansavimo šaltinių. 

Aiškinsis, kodėl brango

Panevėžio tarybos opozicija skambina pavojaus varpais – nauja autobusų stotis bus statoma palikus apleistą dabartinės pastatą. 

„Didžiausias paradoksas, jog valdžia tris projektus – senojo autobusų stoties pastato, Laisvės aikštės ir autobusų stoties prieigų – išima iš 14 suplanuotų URBAN projektų sąrašo ir jų pinigus perkelia Laisvės aikštės ir Senvagės sutvarkymo projektams“, – pabrėžė opozicijos atstovė Gema Umbrasienė. 


Panevėžio autobusų stotis

Panevėžio autobusų stotis© „Sekundės“ archyvas

Jai pritarusi TS-LKD narė miesto taryboje Indiana Grigienė teigė, jog opozicija inicijuos projektų auditą, kad išsiaiškintų, kodėl už europines lėšas tvarkomų miesto teritorijų projektai per pastaruosius kelerius metus pabrango, kai kurie – ir 2,6 karto. 

„Po atsinaujinimo iškaba paslėptas neskaidrumas. Už 20 mln. eurų paramos buvo numatyta sutvarkyti 14 probleminių teritorijų. Valdžia užvilkino projektų paruošimą ir skiname vaisius, nes 20 mln. eurų nebeužtenka“, – rėžė ir seimūnas P. Urbšys. 

Posto sieks ir per teismą 

Ne menkesnį opozicijos pasipiktinimą sukėlė ir ketvirtadienį tarybos posėdyje vykęs balsavimas dėl kandidatūros į Etikos komisijos pirmininko vietą. 

Remiantis teisės aktais, šis postas priklauso opozicijos atstovui. Joje esantys konservatoriai-krikščionys demokratai, žalieji ir judėjimo „Kurkime jaukų miestą kartu“ atstovai į pirmininkus pasiūlė pastarajam priklausančią V. Polzunovaitę – jauniausią, 31-erių, tarybos narę. Visgi balsuojant ją tepalaikė devyni opozicijos atstovai, o aštuoni, priklausantys daugumai, buvo prieš ir vienas susilaikė. 

Tai, kad pusė posėdžio dalyvių nemanė, jog V. Polzunovaitė tinkama vadovauti politikų etikos sargams, opoziciją įsiutino. 

„Pademonstruota brutali jėga“, – „Kurkime jaukų miestą kartu“ atstovei atsuktą nugarą įvertino šio judėjimo įkūrėjas P. Urbšys. 


Povilas Urbšys

Povilas Urbšys© Vygintas Skaraitis / Fotobankas

Tame pačiame posėdyje buvo tvirtinama ir Antikorupcijos komisijos sudėtis. Opozicija jos pirmininke pasiūlė konservatorę Jurgą Girdzijauskienę. Šios kandidatūrą taryba patvirtino be išlygų – ją palaikė ir valdančioji dauguma. 

Valdantieji neturėjo pretenzijų ir dėl praėjusiame tarybos posėdyje opozicijos pasiūlytos kito konservatoriaus Mariaus Mališausko kandidatūros į Kontrolės komiteto pirmininkus. 

Tačiau dėl daugumai netikusios P. Urbšio politinės bendražygės V. Polzunovaitės opozicija nesirengia nuleisti rankų ir antrą kartą teiks jos kandidatūrą į Etikos komisijos pirmininko vietą. Jei dauguma tarybos politikų vėl atmes tokį pasiūlymą, opozicionieriai grasina kreiptis į Vyriausybės atstovę Panevėžio apskrityje ir net teismą. 

Krikštas pavaduotojai 

Pagarbos reikalaujanti opozicija, sukėlusi ažiotažą dėl atmestos V. Polzunovaitės kandidatūros į Etikos komisijos pirmininkus, ketvirtadienį tarybos posėdyje pademonstravo irgi savotišką supratimą apie politinę etiką. 

Tame pačiame posėdyje turėjo būti slaptu balsavimu renkamas administracijos direktoriaus pavaduotojas. Į šį postą valdžia pasiūlė Žibutę Gaivenienę, pastaruosius 11 metų dirbusią Regioninės plėtros departamento Panevėžio apskrities skyriuje, prieš tai vadovavusią bendrovei „Linas Nordic“. 

Kandidatei atėjus į tribūną prisistatyti tarybos nariams, iš savo vietos pakilusi G. Umbrasienė paliko posėdžių salę. Paskui ją demonstratyviai iš salės išėjo opozicijos atstovai, tarp jų – ir į Etikos komisijos pirmininkes siūlytoji V. Polzunovaitė, nekreipdami dėmesio į tribūnoje politikams apie save pasakojančią Ž. Gaivenienę. 

 Visa Lietuva per dvejus metus stengiasi panaudoti europines lėšas, o tai sukėlė ir medžiagų, ir rangos darbų kainą.
– T. Jukna

Kandidatės į pavaduotojus prisistatymo kultūringai klausėsi vienintelis opozicijos atstovas konservatorius Maurikijus Grėbliūnas. Jis salę paliko jau išklausęs kandidatės kalbą. 

Nepaisant opozicijos protesto, tarybai užteko balsų, kad Ž. Gaivenienė būtų išrinkta administracijos direktoriaus pavaduotoja. 

Stotį tvirtina tvarkysiantys 

Opozicijos kaltinimus antidemokratija, aplaidžiu darbu, negebėjimu planuoti ir organizuoti savivaldybės vadovai vadina pigia spekuliacija bandant surinkti politinių dividendų. 

„Pasigirstančios spekuliacijos, neva atsisakoma autobusų stoties ir kitų projektų, yra elementarus panevėžiečių klaidinimas. Nė vieno projekto nėra atsisakoma. Tai, kad dabartinės autobusų stoties pastato konversijai ir naujajai stočiai statyti bus naudojami ne URBAN, kaip buvo planuota, o kiti finansavimo šaltiniai, yra nulemta objektyvių aplinkybių. Kylančios rangos kainos, kurių nebuvo galima numatyti, savivaldybės siekis visus parengtus projektus įgyvendinti kokybiškai lemia finansavimo pokyčius“, – pabrėžė savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna. 

Pasak jo, savivaldybė ir toliau laikosi pozicijos, kad autobusų stoties teritorijai nepakanka tik kosmetinio remonto – būtina ją kompleksiškai sutvarkyti. 

Seną miesto gėdą – autobusų stoties dabartinį pastatą – rekonstruoti savivaldybė žada tuomet, kai stotį bus galima perkraustyti į naująjį. Šis, planuojama, duris turėtų atverti jau 2021 m. viduryje. 

T. Jukna „Sekundei“ yra teigęs, kad senieną rekonstruojant iš miesto, o ne ES kišenės, neliktų aibės problemų. Mat europinę paramą administruojanti Centrinė projektų valdymo agentūra kėlė reikalavimą, kad pastatas būtų savivaldybės nuosavybė. Šiuo metu jis – Panevėžio autobusų parko įmonės turtas. 

„Mes geriausiu atveju būtume turėję pastatą nusipirkti. O tai reiškė laiko gaišatį pirkimo procedūroms, papildomas išlaidas mokesčiams. Sutvarkyti autobusų stotį yra miesto prioritetas, ir mes turime ieškoti galimybių, kaip tai padaryti kiek įmanoma greičiau“, – aiškino T. Jukna. 

Pabrango keliskart 

Opozicijos argumentus dėl esą įtartinai pabrangusių miesto tvarkymo projektų savivaldybės vadovai atremia siūlydami pasidomėti išaugusiais rangos darbų įkainiais. 

Viešosioms erdvėms tvarkyti – dvylikai URBAN projektų – savivaldybė gauna apie 20 mln. eurų. Pati planavo prisidėti 7,5 proc. Visgi jau dabar aišku, kad miesto indėlis bus keturiskart didesnis – apie 30 proc. 

„Visa Lietuva per dvejus metus stengiasi panaudoti europines lėšas, o tai sukėlė ir medžiagų, ir rangos darbų kainą. Nusipiginti galime sumažinę projektų apimtį, kažką iš jų išbraukę, bet gero efekto neturėsime. Geriau šiuo metu ieškoti papildomų finansavimo šaltinių, bet įgyvendinti tai, kas užsibrėžta“, – sako T. Jukna. 

Kad statybų rinkoje dabar išgyvenamas pakilimas kirto per kišenę savivaldybėms, sutinka ir patys rangovai. Laisvės aikštę už 6 mln. eurų rekonstruosiančio Panevėžio statybos tresto generalinis direktorius Dalius Gesevičius „Sekundei“ yra teigęs, jog tokių europinių projektų problema – didelės laiko sąnaudos, tai turi įtakos ir kainai. 

„Statybos rinkai dabar pakilimo etapas. Laikas eina ir rinka keičiasi. Šiandien nėra nieko pastovaus, ypač statybų rinkoje, kur kainos tai kyla, tai krenta. Įvertinkit, kiek per pastaruosius metus pabrango vien nekilnojamasis turtas“, – kalbėjo D. Gesevičius.