Itališkas plovas

Plovas
Plovas
  © Asmeninis albumas
Alfa Pramogos
2019-06-24 20:10

Lietuviai žino įvairių ryžių patiekalų receptų, perimtų ir išmoktų iš kitų pasaulio tautų. Vien tarybiniais laikais buvo žinoma per 10 plovo receptų, vėliau buvo išmokta gaminti ryžius indiškai, indonezietiškai, japoniškai, kiniškai, tailandiškai ir pan. Laikas būtų pamėginti pasigaminti ryžių ir europietiškai, t. y. itališkai, nes jei kas jau lankėsi Italijoje ir ragavo tikrojo rizoto, patyrė neįtikėtiną skonio ir aromato pojūtį.

Norėdami gerai pagaminti rizotą, pirmiausia nusipirkite rizoto rūšies ryžių – arborio arba carnaroli: jie greičiau išverda ir tampa kreminės konsistencijos.

Iš anksto pasiruoškite vištienos sultinį: jei neturite tikro vištienos sultinio, tuomet du vištienos sultinio kubelius sutrinkite pirštais, užpilkite 700 ml verdančio vandens ir gerai išmaišykite.

Pirmiausia į puodą įdėkite 30 g tikro kaimiško sviesto arba įpilkite alyvuogių aliejaus, arba abiejų, įkaitintuose riebaluose apkepinkite 100 g smulkiais kubeliais supjaustyto svogūno ir smulkiai sukapotą česnako skiltelę, tada suberkite 300 g rizotui skirtų ryžių ir porą minučių maišydami pakepinkite. Įpilkite 100–150 g baltojo sauso vyno ir visą laiką maišykite, kol išgaruos vynas. 

Po to visą laiką maišydami įpilkite po samtį vištienos sultinio ir taip 20 minučių, visą laiką maišydami ir papildydami sultiniu, virkite, kol rizoto ryžiai įgaus tirštos grietinės konsistenciją. Tikrasis rizotas turi būti kreminės konsistencijos, ryžiai neišižę, kad kramtant būtų jaučiami atskiri minkšti ryžiai. Pabaigoje į rizotą įmaišykite 60 g smulkiai sutarkuoto parmezano sūrio.

Ryžių porciją sukraukite į gilesnę lėkštę, į vidurį dėkite 10–15 g tikro kaimiško sviesto, apibarstykite smulkiai tarkuotu parmezano sūriu (10 g), galima apibarstyti šviežių raudonėlių arba rozmarinų lapeliais.

Rizotas yra universalus patiekalas: įdėję prieskonių, gausite skirtingų skonių ir aromatų valgius. Į rizotą galite įmaišyti įvairių keptų ar garintų daržovių, vyne virtų arba alyvuogių aliejuje pakepintų jūrų gėrybių, žuvies, troškintų ar keptų paukštienos, mėsos gabaliukų, o uždėję vaisių ar uogų, gardžiuositės saldžiu rizotu. Taip pat jį galite patiekti ir kaip garnyrą prie karštųjų mėsos, paukštienos, žuvies ir daržovių patiekalų.