J. Valančiūno karjeros variantai: kas dar, be „grizlių“, ties rankas link laisvuoju agentu tapsiančio lietuvio?

Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas
  © Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Jonas Valančiūnas pasirinko didesnę riziką ir atsisakęs dar vienerius metus turėjusios galioti sutarties nusprendė pirmą kartą karjeroje išmėginti laisvųjų agentų rinką. Nors apie šį sprendimą pranešęs ESPN žurnalistas Adrianas Wojnarowskis pažymėjo, kad lietuvis prioritetą teikia dabartinei savo ekipai Memfio „Grizzlies“, į savo vertę praėjusio sezono pabaigoje pakėlusį žaidėją pretenduos ir daugiau NBA ekipų. Kur gali pasisukti J. Valančiūno karjera, jeigu jo derybos su „grizliais“ nesusiklostys taip, kaip tikimasi?

Žvelgiant į uteniškio ateities scenarijus, pirmiausia būtina įvertinti du aspektus – galimą J. Valančiūno vertę laisvųjų agentų rinkoje ir komandas, kurios ne tik ieško vidurio puolėjo, bet ir gali pasiūlyti jam ilgalaikę sutartį, turėdamos vietos savo „algų kepurėje“.

Ketvirtadienį savo sprendimą priėmęs JV atsisakė garantuotų 17,6 mln. JAV dolerių, tačiau aišku viena – tokių pinigų už sezoną pasirašydamas ilgalaikę sutartį „centras“ tikrai negaus.

Žvelgiant į kitų vidurio puolėjų pastaraisiais metais pasiektus susitarimus, daugiausia panašumų galima įžvelgti vertinant Portlando „Trail Blazers“ bosnio Jusufo Nurkičiaus situaciją.

Dėl kojos traumos sezono nebaigęs „centras“ praėjusiame sezone sudarė ketverių metų 48 mln. JAV dolerių sutartį, o iki ankstyvos sezono pabaigos vidutiniškai rinko po 15,6 taško ir atkovojo po 10,4 kamuolio. Kaip ir J. Valančiūnas, šis žaidėjas pasižymi galingu kūnu ir grėsmingu žaidimu baudos aikštelėje, taip pat puikiai kovoja dėl kamuolių, tačiau neretai atsiduria problemų sūkuryje gynyboje, ypač tuomet, kai tenka keistis ginamaisiais arba gintis prieš varžovų „du prieš du“ situacijas.


Jusufas Nurkičius

Jusufas Nurkičius© SCANPIX

Lietuviui ne į naudą liepos mėnesį, kai atsidarys laisvųjų agentų rinka, bus ir tai, jog kartu su juo komandos ieškos ir visa krūva kitų panašaus lygio aukštaūgių – Nikola Vučevičius, DeAndre Jordanas, Brookas Lopezas, Enesas Kanteris ir po traumos sugrįžti į elitinių „centrų“ būrį vis dar tebesitikintis DeMarcusas Cousinsas. Be to, apribotu laisvuoju agentu taps ir Sakramento „Kings“ „centras“ Willie Cauley-Steinas, o priėmę netikėtus sprendimus ir atsisakę didžiulių 30,1 ir 25,6 mln. JAV dolerių sutarčių laisvaisiais agentais gali tapti ir Alas Horfordas bei Marcas Gasolis.

Tad net ir sudominęs kai kurias komandas J. Valančiūnas veikiausiai nebūtų jų kandidatų sąrašų viršūnėse. Ir vis dėlto bent kelios komandos atrodo labai realios kandidatės liepą sužvejoti lietuvišką žuvį, dar praėjusią savaitę besimėgavusią įspūdingais laimikiais per žvejybą Norvegijoje.

Turint omenyje tai, kad J. Valančiūnas neabejotinai tikėsis sutarties, kurioje jam per metus būtų numatyta mažiausiai 10 mln. JAV dolerių, iš jį medžiosiančių komandų sąrašo iš karto atkrenta pusė lygos klubų – bent 15 iš jų pagal dabartinę situaciją neturėtų vietos lietuvio sutarčiai, kuriai pinigų „algų kepurėse“ atsirastų tik mainų arba atsisakytų žaidėjų sąskaita.

Iš likusių 14 ekipų bent keturios (Filadelfijos „76ers“, Indianos „Pacers“, Fynikso „Suns“ ir Jutos „Jazz“) jau ir taip turi pagrindinius „centrus“, o Orlando „Magic“ neabejotinai sieks pratęsti sutartį su praėjusiame sezone į „Visų žvaigždžių“ rungtynes pirmąsyk patekusiu N. Vučevičiumi.

Iš likusių devynių ekipų galime atmesti keturias, šią vasarą nusitaikiusias į kur kas stambesnes žuvis nei J. Valančiūnas – tokių neabejotinai sieks abi Niujorko („Knicks“ ir Bruklino „Nets“) ir abi Los Andželo („Clippers“ ir „Lakers“) komandos, savo „algų kepurėse“ palikusios vietos bent vienai ar dviem maksimalioms sutartims. Jeigu jos ir siūlytų vietą Lietuvos rinktinės „centrui“, tai greičiausiai būtų arba trumpalaikis, arba minimalios vertės susitarimas.


Jonas Valančiūnas

Jonas Valančiūnas© SCANPIX

Tai galimų J. Valančiūno medžiotojų sąraše palieka penkis klubus, kurie atitinka dvi svarbiausias sąlygas – šios komandos neturi pagrindinio vidurio puolėjo, tačiau gali jį įsigyti su laisvomis lėšomis „algų kepurėje“.

Šios penkios ekipos turi bent kelis panašumus. Pirmiausia, visos jos praėjusiame sezone liko už atkrintamųjų varžybų ribos, o viena iš pagrindinių to priežasčių – itin jauni komandų sudėčių pagrindai, kas iš dalies paaiškina šių klubų turimą vietą „algų kepurėse“ – didžioji dalis jų žaidėjų paprasčiausiai vis dar rungtyniauja pagal naujoko sutartis.

Bene didžiausią intrigą iš šio penkių klubų sąrašo kelia Naujojo Orleano „Pelicans“ ir Dalaso „Mavericks“ variantai. Grandioziniuose mainuose ryškiausios savo žvaigždės Anthony Daviso atsikratę „pelikanai“ jau šį ketvirtadienį rinksis pirmieji naujokų biržoje, kurioje Luizianos valstijos komanda neabejotinai pagriebs talentingiausiu krepšininku po LeBrono Jameso laikomą Zioną Williamsoną.


Zionas Williamsonas

Zionas Williamsonas© SCANPIX

Be jo, Naujajame Orleane dar žais tokie jaunieji talentai kaip įžaidėjas Lonzo Ballas ir puolėjai Brandonas Ingramas bei Joshas Hartas, o prie jų turėtų prisijungti ir krepšininkas, kurį „Pelicans“ pasikvies iš „Lakers“ už A. Davisą gautu ketvirtuoju šaukimu. Be to, prancūziškiausiame JAV mieste liks ir vienintelis itin daug uždirbantis klubo veteranas Jrue Holiday, kitąmet susižersiantis daugiau nei 26 mln. JAV dolerių.

Nors „pelikanus“ šiuo metu saisto sutartys su 12 krepšininkų, vidurio puolėjo pozicija šiame klube atrodo opiausia. Naujojo Orleano ekipa turi negarantuotą susitarimą su Jahlilu Okaforu, tačiau jis veikiausiai bus nutrauktas, o žaidėjo pasirinkimą, kaip ir J. Valančiūnas, turėjęs Julius Randle‘as jos nepasirinko ir bandys savo laimę laisvųjų agentų rinkoje.

Tai leidžia tikėtis, kad „Pelicans“, „algų kepurėje“ turėsiantys beveik 26 mln. sumą, gali taikytis į vieną iš laisvų vidurio puolėjų. Daugelis šios komandos žaidėjų artimiausius kelerius metus vis dar žais pagal naujokų sutartis, tad trejų ar ketverių metų pasiūlymas J. Valančiūnui baigtųsi būtent tuomet, kai klubo vadovams tektų laužyti galvas ir priimti sprendimus dėl jaunųjų talentų sutarčių pratęsimo.

Panaši situacija vyrauja ir Dalase, kur ateitis piešiama aplink du jaunus europiečius – Luką Dončičių ir Kristapą Porzingį. Pirmasis dar bent trejus metus žais pagal naujoko sutartį, o antrajam „Mavericks“ ilgalaikę sutartį greičiausiai siūlys tik kitą vasarą.


Luka Dončičius

Luka Dončičius© SCANPIX

„Centrų“, kaip ir „Pelicans“ atveju, „Mavs“ praktiškai neturi – vienintelis šioje pozicijoje galintis žaisti žaidėjas yra Dwightas Powellas, o 221 cm ūgio K. Porzingis veikiausiai bus projektuojamas kaip sunkusis krašto puolėjas – būtent šioje pozicijoje latvis paprastai rungtyniavo ir Niujorko „Knicks“ gretose. Tiesa, nors Dalasui būtinas naujas pajėgus vidurio puolėjas, tokius planus gali sujaukti klubo savininko Marko Cubano užmojai – pasak įvairių šaltinių, jis reiškia susidomėjimą gynėjais Kemba Walkeriu ir Khrisu Middletonu, kuriems „Mavs“ turėtų siūlyti maksimalias sutartis ir sėkmės atveju prarastų galimybę siūlyti padorų atlyginimą J. Valančiūnui ar kitam panašaus pajėgumo „centrui“.

Likę trys klubai, galintys J. Valančiūnui pateikti tinkamą pasiūlymą tiek finansiniu, tiek žaidybinio laiko atžvilgiu, yra Atlantos „Hawks“, Čikagos „Bulls“ ir Sakramento „Kings“. Pirmosios dvi komandos savo viltis deda į naujokų biržoje pašauktus žaidėjus, tarp kurių yra ir pajėgūs aukštaūgiai, labiau linkę žaisti ketvirtojo numerio pozicijoje, – Johnas Collinsas („Hawks“) ir Lauri Markkanenas („Bulls“), o Sakramento ekipos gretose „centro“ pozicija gali atsilaisvinti tuo atveju, jei klubo vadovai nesiryš naujos sutarties siūlyti W. Cauley-Steinui.

Visos trys minėtos komandos, kaip ir „Pelicans“ bei „Mavericks“, vietos „algų kepurėje“ turi dėl iš jaunų žaidėjų sudarytų sudėčių pagrindų. Tikėtina, kad bent kelios iš jų liepą dairysis vidurio puolėjo, o jų radare gali atsidurti ir J. Valančiūnas, su 19,9 taško ir 10,7 atkovoto kamuolio vidurkiais sezono finiše įrodęs, jog tinkamoje komandoje gali tapti kone dominuojančia jėga.

Vis dėlto tikimybė, kad uteniškis paliks Memfio komandą, kol kas neatrodo labai didelė. J. Valančiūno žingsnis atsisakant garantuotų milijonų rodo ne tik tai, kad lietuvis siekia ilgalaikės sutarties, bet veikiausiai sąlygoja ir pasiektą bent jau žodinį susitarimą su „Grizzlies“ vadovais ar treneriu.

Naujojo stratego, kuriuo galiausiai tapo Tayloras Jenkinsas, paskyrimo laukęs lietuvis jau kalbėjosi su pasikeitusiais svarbiausiais žmonėmis klubo struktūroje, o savo sprendimą priėmė tik išgirdęs jų pateiktus argumentus.

Tad jeigu neįvyks nieko beprotiško, J. Valančiūną ir toliau turėtume matyti vilkintį „Grizzlies“ aprangą. Nebent kažkuri kita iš minėtų komandų lietuvio užsinorės dar labiau.