Nauji namai: į Žuvinto rezervatą iš Baltarusijos perkelta 50 meldinių nendrinukių jauniklių

Į Lietuvą iš Baltarusijos antrą kartą pervežti meldinės nendrinukės mažyliai
Į Lietuvą iš Baltarusijos antrą kartą pervežti meldinės nendrinukės mažyliai
  © Organizatoriai

Žuvinto biosferos rezervatą pasiekė 50 meldinių nendrinukių jauniklių iš Baltarusijos. Šie mažyliai dalyvauja unikaliame gamtosaugos eksperimente, kurį pirmą kartą pasaulyje sėkmingai vykdo jungtinė lietuvių ir baltarusių mokslininkų komanda. 

Mažyliais rūpinasi patyrę gamtininkai, o jiems vadovauja ilgametę patirtį su vabzdžialesių paukščių jauniklių auginimu turintis specialistas.

„Mažyliai jaučiasi gerai, jie puikiai ištvėrė naktinę kelionę į Lietuvą ir šiuo metu yra kas 30 min. maitinami. Šiemet vyksta antrasis šių retų paukščių perkėlimo etapas. Praėjusiais metais vyko pirmasis, ir jis buvo sėkmingesnis, nei tikėjosi visi tarptautiniai ekspertai. Dėsime visas pastangas, kad šiemet mums pavyktų taip pat puikiai“, – sako meldinių nendrinukių perkėlimui vadovaujantis Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Meldinių nendrinukių perkėlimas iš didžiausios pasaulyje populiacijos Baltarusijoje – Zvanieco pelkės – į nykstančią populiaciją Žuvinte vykdomas siekiant išbandyti ir tobulinti parengtą meldinės nendrinukės perkėlimo metodologiją bei sudaryti sąlygas atkurti gyvybingą meldinės nendrinukės populiaciją Žuvinto biosferos rezervate.

„Meldinių nendrinukių perkėlimas išskirtinis ne tik dėl to, jog su šia rūšimi to dar niekas iki šiol nėra bandęs atlikti, bet ir dėl to, jog tai – antrasis tolimojo migranto perkėlimas pasaulyje. Kažką panašaus atlikti yra bandyta tik Šiaurės Amerikoje. Kolegos Vokietijoje jau artimiausiu metu pritaikys mūsų sukauptą patirtį ir tą patį atliks savo šalyje“, – sako perkėlimo procese dalyvaujantis Baltijos aplinkos forumo ornitologas Gintaras Riauba.


Meldinių nendrinukių populiacija Lietuvoje

Meldinių nendrinukių populiacija Lietuvoje

Iki šiol Žuvinto populiacija buvo labai maža – vos keli giedantys patinai. Savaime natūraliai ši populiacija jau kurį laiką negausėjo, todėl ilgainiui greičiausiai būtų išnykusi. Nepaisant to, Žuvinto biosferos rezervate plyti didžiuliai tinkamų buveinių plotai, kurie, mokslininkų vertinimu, yra tinkami šiai rūšiai. Jie nuolat prižiūrimi. 

Paukščių perkėlimas – vienas iš būdų atkurti išnykusią ar arti išnykimo ribos esančią populiaciją. Perkelti jaunikliai, būdami tam tikro amžiaus, įsimena vietą, kurioje užaugo, kaip savo namus ir kitais metais po žiemojimo Afrikoje čia sugrįžta.

Pirmasis meldinių nendrinukių perkėlimo etapas vyko pernai. Jį tarptautiniai ekspertai vertina kaip labai sėkmingą, kadangi buvo išauginta ir į laisvę paleista net 98 proc. atsivežtų paukščių, o šiemet peržiemoję Afrikoje į Žuvintą grįžo bent 9 patinai (toks rodiklis yra bent du kartus didesnis nei natūralus pirmamečių jauniklių išgyvenamumas). Kartu su laisvai augusiais Žuvinto patinais šiemet populiacija – net 15 paukščių. Tai – gausiausia populiacija per pastaruosius 25 metus. Galutinis grįžusiųjų pernykščių paukščių skaičius paaiškės birželio pabaigoje arba liepos pradžioje, kai bus baigta patelių paieška. 

Šių metų perkėlimo rezultatus sužinosime kitų metų birželį–liepą.

Šiemet meldinių nendrinukių perkėlimą galima stebėti gyvai. Gamtininkai rengia trumpas videoistorijas ir jomis dalysis Baltijos aplinkos forumo feisbuko puslapyje ir Meldine.lt. Taip pat visus, besidominčius šios rūšies apsauga, gamtininkai kviečia į 2 renginius – birželio 28 d. vakarą į mokslinę kavinę Alytuje ir birželio 29 d. popietę į atvirų durų dieną Žuvinte.


Meldinė nendrinukė

Meldinė nendrinukė

Nors meldinių nendrinukių perkėlimas – pirmas pasaulyje, perkėlimo programa grįsta ilgamete patirtimi ir moksliniais tyrimais. Rengiant perkėlimo metodologiją, procese dalyvavo šią rūšį daugybę metų tyrinėjantys mokslininkai, konsultuotasi su organizacijomis bei specialistais, vykdžiusiais kitų paukščių rūšių perkėlimą.

Perkėlimas įgyvendinamas vykdant meldinės nendrinukės apsaugos projektą „LIFE Magni Ducatus Acrola“, kurį didžiąja dalimi remia ES LIFE programa. 

Meldinių nendrinukių perkėlimas – tik viena iš projekto veiklų, sudaranti vos 5 proc. bendro biudžeto. Projekto metu taip pat atkuriama 20 tūkst. ha buveinių, kuriose namus randa gausybė meldinės nendrinukės kaimynų – stulgių, raudonkojų tulikų, griežlių ir kitų paukščių, įrengiami vandens lygį reguliuoti padedantys įrenginiai, statomas biomasės perdirbimo cechas Drevernoje, padedantis spręsti vėlai nušienautos biomasės išvežimo iš laukų problemą, vykdomos gamtinio švietimo, komunikacijos veiklos.

Nauji namai: į Žuvinto rezervatą iš Baltarusijos perkelta 50 meldinių nendrinukių jauniklių

Į Lietuvą iš Baltarusijos antrą kartą pervežti meldinės nendrinukės mažyliai
+3