Paskutinės apmąstymų valandos: kurią riziką pasirinks J. Valančiūnas?

Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas
  © „Facebook“

Jonui Valančiūnui kelios artimiausios valandos gali tapti vienomis svarbiausių karjeroje. Ne, lietuvis staiga neužsivilks Toronto „Raptors“ marškinėlių ir neišbėgs ant parketo šeštosiose NBA finalo rungtynėse, o vietoje krepšinio kamuolio į rankas ims telefoną arba kitą išmanųjį įrenginį, kuriuo Memfio „Grizzlies“ ekipai praneš savo sprendimą.

Ant kortos pastatyta 17,6 mln. JAV dolerių suma – būtent tiek J. Valančiūnas gautų, jei nuspręstų pratęsti dar metus galinčią galioti savo sutartį ir liktų Memfyje. Tačiau apsispręsti, ar tai padaryti, uteniškis turi per artimiausias mažiau nei 20 valandų – iki vidurnakčio JAV rytinės pakrantės laiku (7 val. ryto Lietuvos laiku).

Pasirinkimas lyg ir atrodytų lengvas – uždirbdamas 17,6 mln. lietuvis būtų dešimtas daugiausiai uždirbantis „centras“ visoje NBA lygoje, o turint omenyje krentančią tradicinių vidurio puolėjų vertę tokia suma J. Valančiūnui taptų tikru aukso grynuoliu.

Vis dėlto dar balandį vertindamas savo ateities perspektyvas lietuvis patikino, kad labiau už papildomus metus Memfyje jis norėtų tik vieno – Tenesio valstijos miesto komandai įsipareigoti ilgesniam, tarkime, trejų metų, laikotarpiui.


Jonas Valančiūnas

Jonas Valančiūnas© SCANPIX

Tad labai realu, kad, galėdamas pratęsti dar 2015-aisiais su Toronto „Raptors“ sudarytą sutartį, JV rinksis kitą, kiek rizikingesnį, kelią ir atsisakydamas beveik 18 mln. ryšis pirmą kartą karjeroje testuoti laisvųjų agentų rinką, kuri atsidarys paskutinę birželio dieną.

Nors J. Valančiūnas įspūdingai užbaigė sezoną ir nuo vasario vilkėdamas „grizlių“ marškinėlius rinko kerinčią 19,9 taško ir 10,7 atkovoto kamuolio statistiką, atsisakyti garantuotos sutarties ir milijonų jam gali būti pražūtinga – tikimybė, kad kažkuri komanda susiviliotų galimybe matyti pas save nykstančios rūšies krepšininką, kokiu laikomas J. Valančiūnas, ir jam įsipareigotų per trejus ar ketverius metus mokėti po maždaug 15 mln., yra pakankamai nedidelė.

„Jis greičiausiai niekada nebeturės galimybės per sezoną uždirbti tokių pinigų, kokius gautų priimdamas sprendimą pratęsti savo sutartį, – kalbėdamas su Alfa.lt tikino Memfio krepšinio tinklaraščio „Grizzly Bear Blues“ vadovas Joe Mullinaxas. – Kadangi nemanau, jog jis gali sulaukti ilgalaikės sutarties Memfyje, manau, kad jam būtų protinga rinktis pratęsti dabartinę sutartį ir prieš 2020-ųjų laisvųjų agentų rinką „išsimušti“ riebų čekį. Manau, kad jis tai ir padarys.“

Tiesa, pats J. Mullinaxas dar prieš kelis mėnesius manė, kad „Grizzlies“ gali sieti savo ateitį su J. Valančiūnu, kuriam jis prognozavo ilgalaikės sutarties pasiūlymą ir panašų atlyginimą, kokį jis gauna dabar. Visgi per šį laiką nutiko keli dalykai, galimai pakeitę komandos vadovų požiūrį į vos 19 rungtynių su šviesiai ir tamsiai mėlynos spalvos „Grizzlies“ apranga sužaidusį aukštaūgį.

Pirmiausia memfiečiai nusprendė surizikuoti ir kiek netikėtai atleido ne tik vyriausiąjį komandos trenerį J. B. Bickerstaffą, bet ir pažemino pareigose generalinį vadybininką Chrisą Wallace’ą. Į jų vietas „grizliai“ paskyrė atitinkamai 34 metų Taylorą Jenkinsą ir 30-metį Zachą Kleimaną, taip netiesiogiai parodydami, kad komanda eina ne tik atsinaujinimo, bet ir atsijauninimo kryptimi.


Tayloras Jenkinsas

Tayloras Jenkinsas© SCANPIX

Maža to, iš Milvokio „Bucks“, kurie tapo geriausia reguliariojo sezono komanda, trenerių štabo atvykstantis T. Jenkinsas atsineša iš Greggo Popovichiaus San Antonijuje ir Mike‘o Budenholzerio Atlantoje ir Milvokyje įskiepytą krepšinio filosofiją, kuri gali būti neparanki tradiciniu NBA vidurio puolėju laikomam J. Valančiūnui.

Naujasis „Grizzlies“ strategas propaguoja universalesnius aukštaūgius, galinčius tiek pataikyti iš toli, tiek sėkmingai judėti aikštelėje, tad į „centro“ poziciją jis gali nuspręsti statyti jaunąją ekipos žvaigždę Jareną Jacksoną, kuris iki šiol dažniau rungtyniaudavo sunkiuoju krašto puolėju.

„Jenkinsas, panašu, labiau yra susikoncentravęs ties Jarenu Jacksonu nei Jonu. Be abejo, naujasis „Grizzlies“ strategas nenustums Jono visiškai į šalį, tačiau „Bucks“ praėjusio sezono sėkmė akivaizdžiai iliustruoja, kad J. Valančiūnas nėra tokio tipo „centras“, kurio labiausiai trokštų T. Jenkinsas, – sakė J. Mullinaxas. – Nemanau, kad pasisamdę šį trenerį „grizliai“ sieks atsikratyti Jono, bet man akivaizdu, kad rinkdamiesi strategą jie tikrai negalvojo apie J. Valančiūno perspektyvas.“

Be J. Jacksono, „Grizzlies“ kitame sezone veikiausiai turės ir dar vieną jaunąją žvaigždę – naujokų biržos loterijoje gavę antrąjį šaukimą, jie jau po kelių dienų išreiškė norą juo rinktis įžaidėją Ja Morantą, kuris turėtų sėkmingai pakeisti ilgametį komandos lyderį Mike’ą Conley.


Ja Morantas

Ja Morantas© SCANPIX

Su pastaruoju J. Valančiūnas buvo įgavęs neblogą susižaidimą, o šių krepšininkų „du prieš du“ situacijos tapo sėkmingu „grizlių“ varikliu gana neblogoje atkarpoje vasario ir kovo mėnesiais, tad praradus patikimą partnerį lietuvio vaidmuo galėtų gerokai nukentėti. Vis dėlto šiuo atžvilgiu J. Mullinaxas uteniškiui mato daugiau pozityvumo, negu vertindamas naujojo trenerio filosofijos naudą lietuviui.

„Gautas antrasis šaukimas gali labai stipriai prisidėti prie šviesesnės Memfio klubo ateities. Dabar žvelgdami į priekį jau turėsime ne vieną, o dvi jaunąsias žvaigždės – Jareną ir Ja, o visi likę žaidėjai turės būti lipdomi aplink juos. Ar Jonas gali prie jų prisiderinti? Be abejo, jis puikiai kovoja dėl kamuolių, o kol Jarenas vis dar tobulėja šiuo aspektu, Moranto ir Valančiūno „du prieš du“ gali tapti ne mažiau pavojingu ginklu nei praėjusio sezono Conley ir Valančiūno žaidimas kartu. Vis dėlto besitikintiems, kad Jonas gali tapti centrine „Grizzlies“ figūra, turiu prastų žinių – manau, kad nesugebėjęs įsipaišyti į komandos žaidimą, jis kaipmat būtų keičiamas kitur“, – sakė „Grizzly Bear Blues“ vadovas.

Tiesa, amerikietis nemano, kad tai toks scenarijus galėtų išsipildyti jau artimiausiu metu. Pasak J. Mullinaxo, nors situacija nuo kovo ar balandžio mėnesio pasikeitė, jis vis dar yra įsitikinęs, kad „grizliams“ protingiausia būtų bandyti išlaikyti J. Valančiūną ilgesniam nei vienų metų laikotarpiui.

„Jeigu spręsčiau aš, manau, kad trejų metų susitarimas būtų geriausias sprendimas abiem pusėms. Kol J. Valančiūno sutartis netrukdys Memfiui pratęsti pasibaigsiančios J. Jacksono naujoko sutarties (ji baigsis 2022-aisiais, tačiau galimybę pasirašyti naują sutartį abi šalys turės metais anksčiau – Alfa.lt), tol manęs negąsdintų net ir 55 mln. suma, kurią būtų galima mokėti J. Valančiūnui už likimą Memfyje dar trejus metus. Visgi daugiau jam tikrai nesiūlyčiau, be to, nemanau, kad net ir šią sumą jis galėtų gauti iš kitų komandų laisvųjų agentų rinkoje.


Jonas Valančiūnas

Jonas Valančiūnas© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

J. Valančiūnas turi puikių įgūdžių, bet tai nėra žaidėjas, galėsiantis prisitaikyti prie greito tempo ir labiausiai į perimetrą orientuoto krepšinio, kurį ateityje demonstruos „Grizzlies“, – vertino J. Mullinaxas.

Akivaizdu, kad iki šiol itin lengvai savo sutarties reikalus tvarkiusiam J. Valančiūnui pastarosios dienos, kurias jis leidžia žvejodamas Norvegijoje, nėra pačios lengviausios. Lietuvis privalo apsvarstyti įvairiausius įmanomus scenarijus, tačiau bet kuris pasirinkimas jo ateičiai vis tiek paliktų rizikos faktorių.