Iranas skelbia išgelbėjęs 44 dviejų tanklaivių įgulų narius po „nelaimės“ Omano jūroje
Galimas išpuolis prieš Japoniją? Papildyta 16.39

Galimai užpultas laivas Omano įlankoje
Galimai užpultas laivas Omano įlankoje
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2019-06-13 13:52

Irano karinis jūrų laivynas išgelbėjo 44 dviejų tanklaivių įgulų narius po „nelaimės“ Omano jūroje, pranešė oficialioji naujienų agentūra IRNA.

„44 jūreivius iš dviejų užsienio naftos tanklaivių, šį rytą patyrusių nelaimę Omano jūroje, išgelbėjo iš vandens Hormozgano provincijos (karinio jūrų laivyno) gelbėjimo būrys ir nugabeno (juos) į Bandare Džasko uostą“, – „informuotą šaltinį“ cituoja IRNA.

Kiek anksčiau pasirodė pranešimų, kad Omano įlankoje užpulti du tanklaiviai. Iraniečių televizija „Press TV“ pranešė, kad ketvirtadienio rytą Omano įlankoje nugriaudėjo du sprogimai. Iš kelių laivų gauta nelaimės signalų.

Didžiosios Britanijos karinio jūrų laivyno struktūra, atsakinga už laivų judėjimo saugumą, paragino laikytis itin didelio atsargumo Omano įlankoje.

Naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi šaltiniais Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) Fudžeiros uoste, pranešė, kad Omano įlankoje dega tanklaivis „Front Altair“.

Taip pat „Bloomberg“ skelbia, kad per ataką nukentėjo tanklaivis, plaukęs iš Saudo Arabijos į Singapūrą. Pasak žiniasklaidos, kalbama apie tanklaivį „Kokuka Courageous“.

Omano įlankoje „užpultas“ Norvegijos tanklaivis

Omano įlankoje tarp Jungtinių Arabų Emyratų ir Irano buvo užpultas Norvegijos tanklaivis „Front Altair“, ten nugriaudėjo trys sprogimai, ketvirtadienį informavo norvegų laivybos administracija.

Apie nukentėjusiuosius nepranešama.

Pasak Norvegijos laivybos administracijos, toje pačioje teritorijoje nukentėjo dar vienas laivas, „Kokuka Courageous“.

Šiuo metu 111 tūkst. tonų talpos naftos tanklaivyje „Front Altair“ šėlsta gaisras, įvykio vietoje dirba gelbėtojai, nurodė laivybos administracija.

„Šiandien, birželio 13-ąją, 6 val. 03 min. su Maršalo Salų vėliava plaukiojantis „Front Altair“ buvo užpultas tarp JAE ir Irano“, – rašoma Norvegijos laivybos administracijos išplatintame pranešime.

„Pranešta apie tris sprogimus laive. Tanklaivio įgulą paėmė pro šalį plaukęs laivas. Žmonės nenukentėjo“, – rašoma pranešime.

Tuo metu regione įsikūręs JAV 5-asis laivynas pranešė sulaukęs dviejų „pagalbos signalų“ iš Omano įlankoje „atakuotų“ tanklaivių.

Irano naujienų agentūra IRNA, remdamasi „informuotu šaltiniu“, pranešė, kad Teheranas atėjo į pagalbą dviem avarijos ištiktiems užsienio tanklaiviams.

Prieš mėnesį per virtinę paslaptingų sabotažo incidentų prie JAE krantų nukentėjo keturi prekybos laivai, tarp jų norvegų tanklaivis.

Saudo Arabija pareiškė, kad už tai atsakingas Iranas.

Norvegija paragino regione esančių savo laivų įgulas būti itin budrias.

„Nors šių atakų aplinkybės nėra visiškai aiškios, Norvegijos laivybos administracija po šiandienos įvykių rekomenduoja iki atskiro pranešimo neplaukti į Irano vandenis“, – pažymima pranešime.  

Tuo tarpu, kitą tanklaivį „Front Altair“ valdančios Taivano įmonės atstovas Wu I-Fangas teigė, kad jų laivas gabeno 75 tūkst. tonų naftos ir spėja, kad jis buvo kliudytas „torpedos“, nors tai nėra patvirtinta. Kita galima versija, kad jis kliudė jūrinę miną.

Norvegijos tanklaivis tebeplūduriuoja Omano įlankoje

Omano įlankoje tarp Jungtinių Arabų Emyratų ir Irano ketvirtadienį užpultas Norvegijos tanklaivis „Front Altair“ tebeplūduriuoja, pranešė bendrovės, kuriai priklauso laivas, vadovas, paneigdamas pranešimus, kad tanklaivis nuskendo.

„Galiu patvirtinti, kad laivas NEnuskendo“, – sakoma „Frontline“ vadovo Roberto Hvide'o Macleodo Roberto Hvaido Makliodo) žinutėje naujienų agentūrai AFP.

Jis pridūrė, kad 23 laive buvę žmonės yra „visi saugūs“.

Irano oficiali naujienų agentūra IRNA anksčiau pranešė, kad „Front Altair“ nuskendo.

Išpuolis prieš Japoniją?

Irano užsienio reikalų ministras Javadas Zarifas ketvirtadienį pareiškė, kad dviejų tanklaivių užpuolimai prie Irano krantų, apie kuriuos buvo pranešta Teherane viešint Japonijos ministrui pirmininkui, yra daugiau nei įtartini.

„Pranešimai apie su Japonija susijusių tanklaivių užpuolimą pasirodė tuo metu, kai ministras pirmininkas @AbeShinzo (Shinzo Abe) buvo susitikęs su ajatola @khamenei_ir [Ali Khamenei, Ali Chamenėjumi] išsamių ir draugiškų derybų. Tai, kas nutiko šį rytą, galima nusakyti kaip mažų mažiausiai įtartina", – parašė jis tviteryje.

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe ketvirtadienio rytą susitiko su Irano aukščiausiuoju lyderiu Ali Khamenei, tikėdamasis sumažinti įtampą tarp Irano ir Tokijo sąjungininko Vašingtono.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas Abbasas Mousavi taip pat išreiškė „susirūpinimą“ dėl pranešimų apie tanklaivių užpuolimą sutapimo su Sh. Abe vizitu. Pasak jo, tai „prieštarauja regioninėms ir tarpregioninėms pastangoms... mažinti įtampą“.

„Iranas pasisako už bendradarbiavimą ir derybas regione“, – pridūrė jis.

Vienas iš dviejų užpultų tanklaivių – „Kokuka Courageous“ – priklauso japonų bendrovei „Kokuka Sangyo Ltd“, pranešė bendrovės vadovas žurnalistams.

Laivo savininkė patvirtino, kad jos tanklaivis buvo užpultas, bet visi įgulos nariai, kurių laive buvo 21, išgelbėti.

Irano karinis laivynas iš „Kokuka Courageous“ ir norvegams priklausančio tanklaivio „Front Altair“ iš viso išgelbėjo 44 jūrininkus, tanklaiviuose kilus gaisrui.

Kaip pranešė Irano valstybinė žiniasklaida, „Front Altair“ gabeno etanolį iš Kataro į Taivaną, o „Kokuka Courageous“ turėjo metanolio krovinį, plukdomą iš Saudo Arabijos į Singapūrą.

Ne pirmas kartas

Portalas „Euronews“ praneša, kad tai nėra pirmas toks atvejis šiame regione. Praėjusį mėnesį keturi naftą gabenę tanklaiviai buvo pažeisti nuo į juos „lėkusių objektų“ vandenyje. Jungtinių Arabų Emyratų atstovai tuo metu teigė, kad incidentas galimai buvo valstybinio lygio žaidėjo koordinuotas veiksmas.

Po incidento ES ragina elgtis santūriai

Europos Sąjunga ketvirtadienį paragino pademonstruoti „maksimalią savitvardą“, kad būtų išvengta įtampos didinimo po pranešimų apie Omano įlankoje užpultus du tanklaivius ir juos turėjusius palikti įgulų narius.

ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič pareiškė, kad „regionui nereikia daugiau (padėtį) destabilizuojančių ir įtampą keliančių veiksnių, todėl ji (F. Mogherini) ir mes toliau raginame pademonstruoti maksimalią savitvardą ir vengti bet kokių provokacijų“.

Maskva: incidentas Omano įlankoje liudija, kad regione tvyro pernelyg didelė įtampa

Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas ketvirtadienį pareiškė, kad pranešimai apie Omano įlankoje užpultus du tanklaivius liudija, kad Persijos įlankoje dėl įtampos tarp Irano ir JAV susiklostė pernelyg aštri padėtis ir kad ją būtina deeskaluoti.

„Padėtis yra tokia sprogi, kad bet kokio apsirikimo ar nesusipratimo dėl tam tikrų įvykių tikimybė... klostosi gana grėsmingai. Sakyti, kad tai buvo kažkoks įprastas epizodas, būtų neteisinga: tai yra bendros itin aštrios padėties atspindys“, – žurnalistams sakė S. Riabkovas.

Anot jo, „reikalingos priemonės, visų pirma susijusios su situacija dėl Irano; reikia ramiai nešališkai išnagrinėti įvykius, nedaryti skubotų išvadų, galinčių šliūkštelėti alyvos į ugnį“.

„Neturiu jokios informacijos. Jeigu JAV jūrų pajėgų 5-ojo laivyno vadovybė tokios informacijos neturi, tuomet Rusijos užsienio reikalų viceministras jos juo labiau neturi. Dabar esame susirūpinę, ar per incidentą nenukentėjo Rusijos piliečių, galėjusių būti tarp įgulų narių – tai nagrinėja ambasados atitinkamose sostinėse“, – pažymėjo S. Riabkovas.


Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.