Instagramo turistai dėl geros nuotraukos padarytų bet ką

Turistai Černobilyje
Turistai Černobilyje
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-06-12 20:51

Pasaulyje jau sudarinėjami instagramiškiausių atostogų krypčių sąrašai, tačiau šių vietų gyventojams toks titulas įprastai teikia nedaug džiaugsmo. Vadinamieji instagramo turistai dažnai nepasižymi pagarbiu elgesiu ir dėl geros nuotraukos yra pasiryžę padaryti bet ką. 

Nors didžiulį susidomėjimą pelnęs HBO serialas „Černobylis“ paskatino turistų, apsilankančių nelaimės vietoje, skaičiaus augimą, tai turi ir tamsiąją pusę.

Kaip rašo britų naujienų portalas „The Guardian“, išaugus susidomėjimui Černobyliu, ten apsilankančių turistų skaičius šoktelėjo 30–40 proc. Tačiau socialinių tinklų vartotojai nelaimės vietoje siekia užfiksuoti glamūrinių kadrų, pamiršdami tikrąją šios vietos istoriją. Pavyzdžiui, viena mergina į instagramą įkėlė nuotrauką, kurioje pozuoja apsinuoginusi. Dėl to ji sulaukė daug kritikos. Komentatoriai rašė: „Kas toliau? Aušvicas? Gėda.“

Tokios nuotraukos atkreipė ir serialo kūrėjų dėmesį. Scenarijaus autorius Craigas Mazinas tviteryje rašė: „Nuostabu, kad HBO sukurtas serialas „Černobylis“ paskatino turistų, vykstančių į sprogimo teritoriją, bangą, bet mačiau publikuojamas nuotraukas. Prašau, jeigu vykstate ten, prisiminkite, kokia tragedija įvyko. Jauskite pagarbą tiems, kurie čia kentėjo ir nukentėjo.“


Instagramo turistai keičia pasaulį

Tai toli gražu ne pirmas atvejis, kai vadinamieji instagramo turistai sulaukia kritikos. Dėl gražių kadrų keliaujantys žmonės dažnai piktina vietos gyventojus savo elgesiu, kartais jie netgi niokoja gamtą.

Viena instagramiškiausių pasaulio vietų vadinama Graikijos sala Santorini instagramo nuotraukose buvo pažymėta daugiau nei 5 mln. kartų. Tokie turistų srautai atneša ne vien privalumų. Nors gyventojai pripažįsta, kad darbo trūkumu skųstis negali, miestai plečiasi chaotiškai ir, kaip rašo „The Economist“, sunku prognozuoti, kokia bus salos ateitis. 


Santorini

Santorini© SCANPIX

Vietiniai skundžiasi, kad turistai dėl gerų kadrų laipioja jų namų stogais, šeimininkauja terasose, jų nesustabdo nei tvoros, nei vis labiau populiarėjantys ženklai su užrašu „Tai jūsų atostogos, bet mano namai“.

Gidai pasakoja, kad dėl nuotraukos Santorini besileidžiant saulei geriausias vietas gali teksti užsiimti iš pat ryto.

Turistams uždaromos gatvės

Kartais neapsikentę turistų vietos gyventojai prašo riboti jų srautus. Nuo dėmesio pavargę populiarios instagrame Paryžiaus gatvės Rue Cremieux gyventojai kovą kreipėsi į miesto valdžią prašydami, kad į jų gatvę nebebūtų įleidžiami turistai. Jie pageidauja užverti vartus turistams fotogeniškiausiomis valandomis – tekant ir leidžiantis saulei, savaitgaliais ir vakarais.

BBC kalbinta kelionių tinklaraštininkė Kris Morton sakė stebėjusi, kaip šioje gatvėjė žmonės blokuoja eismą dėl tobulos nuotraukos. „Fotografuotis instagramui savaime nėra nieko blogo, tai įkvepia žmones keliauti ir pamatyti užburiančių vietų, bet brautis į privačią nuosavybę, užimti tam tikras vietas, kad niekas jomis negalėtų mėgautis, kol tu padarysi 100 skirtingų kadrų, lipant per apsauginius rėmus, tikrai nėra gerai“, – sakė ji.

Žiniasklaidoje vis aprašomi atvejai, kai beprotybė dėl gražių nuotraukų gali kainuoti netgi gyvybę. Kartais pasitaiko, kad norėdami užfiksuoti kvapą gniaužiantį vaizdą turistai netgi žūsta. Taip nutiko ir kovo pabaigoje JAV, Didžiajame Kanjone.