Nuo karščio bangų mirs tūkstančiai: ar dar galima ką nors padaryti?

Kaitros Australijoje neatlaikė mažiausiai 90 laukinių arklių
Kaitros Australijoje neatlaikė mažiausiai 90 laukinių arklių
  © SCANPIX
gismeteo.lt
2019-06-12 12:07

Pasaulis nenumaldomai kaista, ir nė vienas nėra nuo to apsaugotas, net ir pačios turtingiausios valstybės.

Vieno tyrimo metu buvo mėginta pažvelgti į JAV, kaip dėl kylančios temperatūros ten gali išaugti mirtingumas.

Tyrime pabrėžiama, kad kas 30 metų tūkstančiai amerikiečių gali mirti dėl vyraujančių karščio bangų, nebent bus įgyvendinti siekiai, nustatyti Paryžiaus klimato susitarime.

Tačiau dar 2017 m. JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė iš šio susitarimo pasitraukiantis...

„Klimato kaitos poveikio mes nebeskaičiuojame besikeičiančiais laipsniais, vertiname jį per prarastų gyvybių prizmę“, – sakė tyrimo bendraautoris Dannas Mitchellas, tyrėjas iš Bristolio universiteto Cabot instituto.

Tyrimo metu apžvelgti 15 didžiųjų JAV miestų ir lyginti su karščiu susijusių mirčių skaičiai, kurie yra galimi esant trims skirtingiems šiltėjimo scenarijams.

Karštis gali privesti prie išsekimo nuo karščio ir šilumos smūgių, tačiau taip pat gali smarkiai prisidėti prie širdies smūgių ir paaštrėjusios astmos atvejų.

Karštis pirmauja pagal su orų sąlygomis susijusių JAV gyventojų mirčių atvejų skaičių. Be abejonės, tai vyksta ne tik JAV.

Pavyzdžiui, 2010 m. karščio banga laužė temperatūrų rekordus ir vien Rusijoje pražudė beveik 11 tūkst. žmonių, rašo Gizmodo.com.

Jei temperatūra būtų išlaikoma ties 1,5 °C riba, Niujorke tai kasmet galėtų išgelbėti net iki 2716 gyvybių.

Tačiau jei temperatūra pakiltų 3 °C, vien Niujorke kasmet dėl nepakeliamos temperatūros žūtų apie 5800 žmonių, Los Andžele apie 2500, Majamyje – apie 2300.

Autoriai šias išvadas padarė apžvelgę temperatūrų tendencijas, JAV vyravusias nuo 1979 iki 2013 m. Jie taip pat analizavo kasdienių mirčių skaičių ir kiekvienos dienos vidutines temperatūras, fiksuotas nuo 1987 iki 2000 m.

Iš šios analizės aišku tai, kad klimato kaita pražudys vis daugiau žmonių, ir tai vyksta jau dabar.

Visgi, šis tyrimas parodo, kad mes dar galime išvengti didesnio mirčių skaičiaus, jei tik imsimės veiksmų bandydami pažaboti anglies emisijas ir riboti visuotinį šiltėjimą.

Galbūt panašūs perspėjimai, kai ant kortos pastatytos žmonių gyvybės, atkreips valstybių vadovų dėmesį ir bus imtasi veiksmų.

Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Science Advances“.