Kretingiškis ragina išrinkti vardą naujam tiltui per Akmeną

Gimtajai Kretingai neabejingo Edmundo Vilucko įsitikinimu, naujajam tiltui per Akmeną trūksta dar vieno akcento – pavadinimo.
Gimtajai Kretingai neabejingo Edmundo Vilucko įsitikinimu, naujajam tiltui per Akmeną trūksta dar vieno akcento – pavadinimo.
  © „Pajūrio naujienos“

Kretingos Žemaitės alėjos, arba A11 magistralinio kelio Palanga–Šiauliai, 1,4 kilometro rekonstrukciją vainikavo pastatytas naujas tiltas per Akmenos upę. Tačiau, savo gimtajam miestui neabejingo Edmundo Vilucko įsitikinimu, jam trūksta dar vieno akcento – tiltas neturi pavadinimo.

Merui idėja patiko

Su šia idėja kretingiškis kreipėsi ne tik į „Pajūrio naujienų“ redakciją, bet pravėrė ir Kretingos mero Antano Kalniaus duris.

„Ar kada nors matėte amerikiečių filmą „Elvis ir Niksonas“? – pokštavo pašnekovas. Ir papasakojo apie tai, kad 1970-aisiais Elvis Preslis prezidentą Richardą Niksoną Baltuosiuose rūmuose aplankė taip pat vedamas idėjos. 

„Tik įžymaus dainininko Preslio idėja buvo globalesnė – kovoti prieš narkomaniją. Kadangi aš žmogus paprastesnis, tai ir mano pasiūlymas buvo paprastesnis: išrinkti pavadinimą tiltui“, – pokštavo E. Viluckas. Jis pasidžiaugė, kad mintį meras priėmė palankiai.

Tiesą sakant, vieną pavadinimą Edmundas jau ir pats buvo sugalvojęs – norėjo, kad valstybės garbei Kretingoje būtų Šimtmečio tiltas. 

„Bet bėda ta, kad šį pavadinimą jau seniai „nukniaukė“ Jurbarkas, taip „pakrikštijęs“ ilgiausią – 494 m – Lietuvoje automobilių tiltą per Nemuną“, – sakė E. Viluckas.

Jo manymu, pavadinimą turėtų rinkti ne tik suaugusieji, bet ir jaunimas – Pranciškonų, Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijų, kitų rajone esančių ugdymo įstaigų kūrybingi moksleiviai, o nugalėtojų klasę savivaldybė galėtų apdovanoti prizu – galbūt surengti malonią ekskursiją.

Sieja su senbuvių prisiminimais

Kodėl E. Viluckui tas tiltas toks svarbus? „Užaugau netoli jo. Savanorių gatvė tarybiniais laikais Gegužės 1-osios gatve vadinosi, gyvenome prie vadinamosios kremlinės. Su broliais ir kiemo draugais per vasaros atostogas kone kasdien traukdavome į Akmeną žvejoti, maudytis. Buvo prestižo reikalas mums,16-mečiams ir 17-mečiams, nuo to tilto nušokti. Aš tiek drąsos neturėjau – prisibijojau aukščio“, – juokėsi jis.

Edmundas mena ir to tilto statybą 1963-iaisiais, puikiai žino, kad upės senvagė tekėjo palei J. Basanavičiaus gatvę, o, statant tiltą, buvo išraustas kanalas, į kurį paskui paleistas vanduo.

Tiltams pavadinimai sugalvojami visoje Europoje – vieni primena istorinius įvykius, kiti – asmenybes. 

Pavyzdžiui, Kaune Aleksotą ir miesto centrą jungiančiam tiltui per Nemuną suteiktas Vytauto Didžiojo vardas, Vilijampolės rajoną ir miesto centrą jungiantis tiltas per Nerį pavadintas Petro Vileišio vardu, o štai tiltas per Nerį, pačių gyventojų vadintas Kleboniškio tiltu, oficialiai buvo „pakrikštytas“ jį stačiusio Alfonso Meškinio vardu. Bet, E. Vilucko nuomone, statytojų vardais vadinti tiltus būtų galima nebent tokiais atvejais, kai jie patys į statybą ir investuoja.

Pilies tiltas Klaipėdoje atsirado todėl, kad jis ir yra Pilies gatvėje, Mokyklos tiltas – kad Mokyklos gatvėje, Biržos tilto pavadinimas primena biržos pastatą, kuris stovėjo šalia tilto Dangės krantinėje.

E. Vilucko žodžiais, parinkti objektų pavadinimai turėtų būti žaismingi, patrauklūs, taiklūs. „Anądien, važiuodamas į Palangą, pamačiau neįdomų pavadinimą „Palangos miesto savivaldybės baseinas“. Na, kas gi nežino, kad tas baseinas Palangoje – Palangos, o ne kokio Vilniaus ar Klaipėdos savivaldybės?“ – ironizavo pašnekovas.

Naujasis tiltas per Akmeną labiausiai jį džiugina dėl saugumo – senasis, daug metų tarnavęs, buvo avarinis ir jau kėlė grėsmę saugiam eismui.

Tradicijas galima kurti 

Pasak Pranciškonų gimnazijos istorijos mokytojo rajono tarybos nario Vaido Kuprelio, istorinės medžiagos apie senąjį tiltą per Akmeną nėra labai daug. 

Žinoma tik, kad nuo XVI a. senasis kelias ėjo pro Birutės gatvės tiltą: viena jo atšaka suko Klaipėdos link, o kita – per Pryšmančius – Palangos link. Palipus į kalną, Birutės gatvėje, buvo ir viena seniausių Kretingos smuklių arba užeigos namų. 

Naujas kelias nuo Šaulių alėjos (taip tuomet vadinosi Žemaitės alėja, mat dabartinio stadiono vietoje buvo Šaulių namai, o lygiagrečiai su jais esančioje futbolo aikštėje – teniso kortai) buvo suplanuotas tarpukariu, augant Palangos kurorto reikšmei ir manant, kad Šventoji Lietuvai taps svarbi kaip uostas. Po karo ši idėja ilgam buvo primiršta. 

V. Kuprelio teigimu, Kretingoje tiltų nėra daug, dėl to lig šiol nebuvo ir įpročio jiems sugalvoti pavadinimus. Pavyzdžiui, Kaune tiltams pavadinimai suteikiami jau nuo XIX a. 

Tačiau, anot istoriko, naujas tradicijas galima kurti, svarbiausia, kad kuo aktyviau ir plačiau dalyvautų visuomenė. 

Kaip ekspertė prisidėtų dabartinė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Povilo Černeckio vadovaujama Gatvių, pastatų, statinių ir kitų objektų pavadinimų suteikimo komisija, o patvirtintų rajono taryba.

Skaičiai

  • Žemaitės alėjos rekonstrukcijos darbai pradėti 2017 m. balandį. 
  • Rekonstruojant 1,4 m ilgio kelio ruožą lygiagrečiai buvo vykdoma ir naujo tilto per Akmeną statyba: pirmiausia įrengta viena tilto pusė, po to senojo vietoje statoma kita. 
  • Žemaitės alėjos rekonstrukcija kainavo 4 mln. 656,869 tūkst. Eur, naujojo tilto kaina – 1 mln. 428,311 tūkst. Eur. Savivaldybės dalis – 1 mln. 259 tūkst. Eur, Kelių direkcijos – 3 mln. 397,862 tūkst. Eur. 
  • Kaip visiškai baigti savivaldybės dalies darbai užfiksuoti gegužės 16 d. tarp rangovo ir užsakovo pasirašius jų priėmimo–perdavimo aktą.