Į paskutinę laisvą NBA poziciją pretenduojantis Šaras amerikiečius ir intriguoja, ir kelia jiems klausimų

Šarūnas Jasikevičius
Šarūnas Jasikevičius
  © Teodoras Biliūnas / Fotobankas
Alfa.lt
2019-05-23 17:04

Dar prieš kelias savaites vyriausiųjų trenerių neturėjo bent penki NBA klubai, o kai kurių iš jų dėmesio sulaukus Šarūnui Jasikevičiui Lietuvos krepšinio gerbėjai galėjo spėlioti, kurioje ekipoje kauniečiui nutūpti būtų parankiausia.

Praėjus šiek tiek laiko, daugelis laisvų darbo vietų užsipildė, o be vairininko liko vienintelė komanda – Jono Valančiūno atstovaujami Memfio „Grizzlies“.

Tarp kandidatų užimti vienintelės Tenesio valstijos komandos trenerio postą įvardijamas Šaras turi penkis konkurentus, o „Daily Memphian“ žurnalistas Chrisas Herringtonas apžvelgė stratego besidairančių „grizlių“ situaciją ir kandidatų privalumus bei trūkumus.

„Grizzlies“ kandidatai

Prie jau anksčiau tarp kandidatų įvardintų Š. Jasikevičiaus, Igorio Kokoškovo, Jarrono Collinso ir Alexo Jenseno pastarosiomis dienomis atsidūrė dar dvi pavardės – Nate‘as Tibbettsas ir Adrianas Griffinas.

Įdomu tai, kad tik vienas iš jų – praėjusį sezoną prie Fynikso „Suns“ vairo debiutavęs, bet jau po metų darbo atleistas I. Kokoškovas – turi vyr. trenerio darbo patirties NBA lygoje. J. Collinsas dirba „Golden State Warriors“ trenerio asistentu, A. Jensenas tas pačias pareigas užima Jutos „Jazz“ klube, N. Tibbettsas asistuoja vyr. treneriui Portlando „Trail Blazers“ ekipoje, o A. Griffinas darbuojasi Toronto „Raptors“ komandoje.


Luka Dončičius ir Igoris Kokoškovas

Luka Dončičius ir Igoris Kokoškovas© SCANPIX

Tiesa, „grizliai“ kol kas neskuba priimti sprendimų ir naujojo sezono planus vykdo vieną po kito. Memfio klubo vadovai iš pradžių sudėliojo kitas pareigybes – komandos prezidentu tapo Jasonas Wexleris, krepšinio operacijų vadovu paskirtas Zachas Kleimanas, o viceprezidentu tapo buvęs krepšininkas Tayshaunas Prince‘as, prieš kelias savaites apsilankęs ir Lietuvoje, kur susitiko su Š. Jasikevičiumi.

Manyta, kad stratego Memfio klubas bandys ieškoti iš karto po to, kai įvyks NBA naujokų biržos loterija. Vis dėlto joje ištraukus laimingąjį bilietą ir gavus net antrąjį šaukimą, „Grizzlies“ nutarė neskubėti ir išlaukti tol, kol bus įsitikinta vieno iš kandidatų pranašumais prieš kitus.

Visgi, pasak ESPN žurnalisto Kevino Arnovitzo, buvusio stratego J.B. Bickerstaffo įpėdinio „Grizzlies“ gali nepaskirti net iki pat liepos vidurio, kai bus praėjusios jau kelios savaitės nuo laisvųjų agentų rinkos atsidarymo pradžios ir galutinai sudėliota visa komandos sudėtis.

Kandidatų savybės

Priešingai nei daugelis kitų naujųjų strategų ieškojusių komandų, „grizliai“ nesirenka tų, kurie jau turi sukaupę nemažą vadovavimo NBA komandoms patirtį. Štai Los Andželo „Lakers“ prisiviliojo septynerius metus vyr. treneriu jau pradirbusį Franką Vogelį, Sakramento „Kings“ pasirašė sutartį su trejus metus dirbusiu Luke‘u Waltonu, o Fynikso „Suns“ pasamdė šešerius metus NBA komandoms dirigavusį Monty Williamsą.

Pažvelgus į šešių Memfio ekipos kandidatų sąrašą, tampa aišku – „Grizzlies“ ieško jauno ir savo vardo NBA lygoje dar neįtvirtinusio stratego, kuris galėtų augti kartu su jauna ir į ateitį žvelgiančia ekipa.

Visi įvardinti kandidatai ne tik neturi didelio patirties bagažo, bet ir yra pakankamai jauni – nuo 40-mečio J. Collinso iki 47-erių I. Kokoškovo. Šaras šioje kategorijoje rikiuojasi per vidurį – kauniečiui kovą suėjo 43-eji.


Šarūnas Jasikevičius

Šarūnas Jasikevičius© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Be to, dauguma kandidatų turi vyr. trenerio patirties kituose turnyruose – A. Jensenas ir N. Tibbettsas sėkmingai dirbo NBA tobulėjimo lygoje, I. Kokoškovas ne vienerius metus vadovavo Slovėnijos rinktinei, su kuria 2017-aisiais tapo Europos čempionu, o Š. Jasikevičius su „Žalgiriu“ kaunasi Eurolygoje ir Lietuvos krepšinio lygoje.

Užsimindamas apie Šaro ir I. Kokoškovo patirtį, „Daily Memphian“ žurnalistas paminėjo ir sėkmingą transformacijos iš Europos į NBA trenerio atvejį – italų kilmės amerikietį Mike‘ą D‘Antoni, baigusį jau trečiąjį sezoną prie Hjustono „Rockets“ vairo.

Be to, pasak C. Herringtono, visi šeši kandidatai pasižymi kaip nesikratantys juodo darbo. Pasak „Daily Memphian“ žurnalisto, visi šie strategai nevengia padirbėti su vaizdo medžiaga bei patys analizuoti skautų pateiktos medžiagos.

Kalbėdamas apie būsimo „Grizzlies“ stratego pareigas, amerikietis išskyrė vieną svarbiausių jo atsakomybių – darbą su jaunais krepšininkais. Klubo gretose jau yra pernai ketvirtuoju naujokų biržos šaukimu pakviestas 19-metis Jarenas Jacksonas, o birželį prie jo prisijungs ir antruoju šaukimu pašauktas naujokas. Veikiausiai, tai bus įžaidėjas Ja Morantas, kuriam prognozuojama labai šviesi ateitis.

Tad tai, ar naujasis treneris bus pakankamai kantrus ir sugebės mokyti žaidimo subtilybių komandos jaunąsias žvaigždes, bus viena iš labiausiai analizuojamų jo savybių.

Šiuo aspektu įvertinęs visus kandidatus, C. Herringtonas didžiausią klaustuką padėjo ties Š. Jasikevičiaus pavarde. Amerikiečiui abejonių kelia lietuvio galimybės persiorientuoti iš Europos krepšinio, kuriame kiekvienos rungtynės yra aukso vertės, į NBA strategą, kurio karjeros pradžia už Atlanto veikiausiai būtų pažymėta pralaimėjimais ir žiūrėjimu į ateitį – „Grizzlies“ veikiausiai dar bent kelerius metus nepretenduos į jokias aukštas pozicijas Vakarų konferencijoje.


Jonas Valančiūnas

Jonas Valančiūnas© SCANPIX

Be to, Šaras pasižymi „intensyviu“ vadovavimo stiliumi, o vienas iš Lietuvos krepšinio gerbėjų kaunietį C. Herringtonui apibūdino kaip „rėkiantį beprotį“. Tad amerikietis pagrįstai kelia klausimą: „ar šis treniravimo stilius būtų efektyvus dirbant su jaunaisiais ekipos talentais?“

Reikalinga komunikacija

Tarp labai svarbių šiuolaikinio trenerio savybių „Daily Memphian“ žurnalistas išskyrė ir būtinus komunikacijos įgūdžius.

Pasak jo, NBA treneriai nebėra tik strategai, aikštėje stumdantys 15 kareivių bei klube atliekantys tik taktinį vaidmenį. Šiuolaikiniai strategai paprastai uždirba mažiau pinigų už daugelį savo žaidėjų, tačiau privalo apimti daugiau atsakomybių nei anksčiau – ne tik rikiuoti komandos žaidimą, bet ir tapti tarpininku tarp žaidėjų ir komandos vadovybės, o taip pat ir suvaldyti ekipą rūbinėje.

Maža to, labai svarbiu trenerio darbo aspektu tapo dar ir būtinybe bendrauti su visuomene pasitelkiant žiniasklaidą. Pastarieji metai Memfyje, kai treneriu dirbo J.B. Bickerstaffas, šiuo aspektu nebuvo patys produktyviausi, tad C. Herringtonas tikisi, jog klubo vadovai į tai atsižvelgs kalbėdamiesi su kandidatais akis į akį.

Vertindamas komunikacijos savybes, „Daily Memphian“ žurnalistas atkreipė dėmesį į du trenerius – J. Collinsą ir Š. Jasikevičių. Amerikietis yra jauniausias iš šešių kandidatų būrio, tačiau dar būdamas žaidėju pasižymėjo kaip visų mėgstamas ir gerbiamas asmuo, išnaudojantis savo patirtį – Stanfordo universitetą baigęs treneris laikomas vienu labiausiai išsilavinusių trenerių visoje lygoje.


DeMarcusas Cousinsas ir Jarronas Collinsas

DeMarcusas Cousinsas ir Jarronas Collinsas© SCANPIX


Tuo tarpu Šaras C. Herringtonui primena buvusį „Grizzlies“ strategą Davidą Fizdale‘ą, nuo praėjusio sezono dirbantį Niujorko „Knicks“ klube. Amerikiečiui atrodo, kad abu šie treneriai sako viską taip, kaip galvoja, tačiau tuo pačiu iškelia ir klausimą, ar tai gali veikti ne tik bendraujant su žiniasklaida, bet ir klubo vadovais bei žaidėjais?

Visi šie klausimai veikiausiai būtų atsakyti tik Š. Jasikevičiui persikėlus į kitą Atlanto pusę ir tapus „Grizzlies“ ar kažkurios kitos NBA ekipos vyr. treneriu. Vis dėlto neabejojama, kad kalnus Europoje verčiantis lietuvis intriguoja pajėgiausios pasaulio lygos komandų vadovus.