SAM tvirtina: kompensuojamųjų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai
Papildyta 17.19

Vaistinė
Vaistinė
  © V. Bulaitis
BNS
2019-05-23 16:47

Kompensuojamųjų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai, tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Anot SAM, vidutiniškai priemoka sumažėjo nuo 5,25 euro vienam receptui 2017 m. balandį iki vidutiniškai 2,13 euro vienam receptui šių metų balandį.

Ministerijos skaičiavimais, šių metų pirmą ketvirtį pacientai kompensuojamųjų vaistų priemokoms išleido 9,5 mln. eurų mažiau, palyginti su 2017 m. pirmu ketvirčiu.

Kaip teigia sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, paciento priemokų procentinė dalis nuo visų išlaidų vaistams, lyginant 2017 ir 2019 m. sausio–balandžio mėnesių statistiką, sumažėjo nuo 19,55 iki 6,74 proc.

„Tokį priemokų mažėjimą pavyko pasiekti įvedus tam tikras kainų lubas vaistams, siūlomiems įtraukti į kompensuojamųjų vaistų kainyną, ir įdiegus didžiausios galimos paciento priemokos reikalavimus“, – pranešime cituojama viceministrė K. Garuolienė.

Tačiau organų transplantacijos laukiančius ar ją patyrusius, dializuojamus pacientus vienijančios asociacijos „Gyvastis“ atstovė Audronė Tutlienė tvirtina, kad situacija gerėjo toli gražu ne visiems.

„Mūsų pacientai iš tiesų to nejaučia, kaip tik atvirkščiai. Aš tikiu, kad kai kurios pacientų grupės tai jaučia, bet mūsų pacientai kaip tik sunerimę, nes mums priemokos padidėję, kai kurių vaistų net nekompensuoja. Imunosupresiniams vaistams, kurie iki praėjusių metų buvo be priemokos, tos priemokos yra“, – BNS sakė A. Tutlienė.

Ministerija taip pat nurodo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukusi naujų inovatyvių vaistų: 2017–2018 m. pradėta kompensuoti daugiau kaip 40 vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, iš jų 25 vaistai anksčiau buvo rezerviniame sąraše. Pasak pranešimo, naujieji kompensuojamieji vaistai skirti įvairių rūšių vėžiui, širdies, kvėpavimo ir kitoms ligoms gydyti.

Pasak viceministrės K. Garuolienės, dar vienas žingsnis mažinant žmonių išlaidas vaistams buvo kompensavimo lygmens didinimas.

Nuo balandžio ministerija pakeitė vaistų kompensavimo lygius, nuo 50 iki 100 proc. padidėjo kompensacija vaistams migrenai, klasteriniams galvos skausmams, artrozei, osteoporozei, prostatos hiperplazijai, podagrai bei kitoms ligoms gydyti.

Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašas – pagrindinis šalies kompensuojamųjų vaistų sąrašas, kuriame konkrečioms ligoms gydyti yra numatyti konkretūs vaistai ir kuriuo vadovaujasi šalies medikai, skirdami savo pacientams gydymą.

Lietuvoje taip pat yra sąrašas vaistų, kurių kompensavimo lygmuo yra 50 proc. Šis sąrašas sudaromas atsižvelgiant į atskirų socialinių grupių pacientų – vaikų, pensininkų, neįgaliųjų – finansines galimybes įsigyti vienų ar kitų vaistų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.