Lietuvos moksleiviai rečiau vartoja svaigalus ir dažniau renkasi sveiką maistą

Moksleivių protestas prie Švietimo ir mokslo ministerijos
Moksleivių protestas prie Švietimo ir mokslo ministerijos
  © Edvard Blaževič
BNS
2019-05-16 15:48

Lietuvos mokinių sveikata bei gyvensenos įpročiai per ketverius metus šiek tiek pagerėjo, ketvirtadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, remdamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Sveikatos ir gyvensenos tyrimu.

Ministerijoje pristatyto tyrimo duomenimis, 87 proc. mokinių nurodė, kad jie patenkinti savo gyvenimu. Mažiau jaunuolių vartoja alkoholį, mažiau rūko, vaikai vis dažniau valgo vaisių ir daržovių.

Vaikų sveikos gyvensenos rodikliai, palyginti su tokiu pat tyrimu, atliktu 2014 m., šiek tiek pagerėjo arba nesikeitė, skelbia ministerija.

Tyrimas parodė, kad tik trečdalis mokinių yra kasdien fiziškai aktyvūs.

Mokiniams rekomenduojamas maždaug valandos fizinis aktyvumas kasdien sportuojant, vaikštant ar dirbant fiziškai. Mergaitės yra fiziškai pasyvesnės už berniukus, ir ši situacija nesikeičia jau kelerius metus. Lietuvos mokinių fizinis neaktyvumas beveik nesiskiria nuo visos Europos vidurkio.

„Visos Europos šalys susiduria su tomis pačiomis problemomis. Pagal sveikos gyvensenos rodiklius mūsų mokiniai yra maždaug ties Europos šalių vidurkiu, tačiau turime siekti geresnių rezultatų“, – pranešime cituojama švietimo viceministrė Kornelija Tiesnesytė.

Siekiant skatinti moksleivių fizinį aktyvumą, nuo ateinančių mokslo metų didinamas kūno kultūros pamokų skaičius.

Tik pusė Lietuvos mokinių kasdien pusryčiauja. Pagal šį rodiklį Europoje šalis užima 29 vietą. Apie 35 proc. moksleivių kasdien valgo vaisių arba daržovių.

Dauguma Lietuvos mokinių savo sveikatą įvertino kaip gerą. Tik 13 proc. nurodė, kad jų sveikata prasta.

Kad iš jų tyčiojamasi bent kelis kartus per mėnesį, nurodė 28 proc. mokinių (2014 m. – 29 proc.). Internetines patyčias patiria apie 9 proc. mokinių.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad maždaug penktadaliui Lietuvos mokinių sunku užmigti, maždaug pusė mokinių pažymėjo, kad į mokyklą rytais jie nueina gerai nepailsėję.

PSO koordinuojamas Sveikatos ir gyvensenos tyrimas yra vienintelis vaikų sveikatos ir gyvensenos tyrimas Europoje, kas ketverius metus atliekamas pagal vieningą tyrimo protokolą 48 šalyse.

Tyrime taip pat dalyvauja JAV, Kanada ir Azijos šalys. Tai pagrindinė PSO vaikų sveikatos ir gyvensenos stebėsenos priemonė.

Lietuva į tyrimą įsitraukė 1994 m. Pernai atliktame tyrime dalyvavo 64 atsitiktine tvarka atrinktos mokyklos, daugiau nei 4 tūkst. mokinių. Tyrimą atliko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.