VRK tvirtins referendumų rezultatus, skelbs antrąjį prezidento rinkimų turą

Rinkimai
Rinkimai
  © Paulius Peleckis / Fotobankas
BNS
2019-05-16 07:11

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį tvirtins referendumų rezultatus, skelbs antrąjį prezidento rinkimų turą.

Gegužės 26 d. antrajame ture varžysis du pirmajame daugiausia balsų surinkę kandidatai: Seimo narė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir ekonomistas Gitanas Nausėda.

Pirmajame ture už Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iškeltą I. Šimonytę balsavo 31,21 proc. rinkėjų, nepriklausomą kandidatą G. Nausėdą – 30,93 proc. rinkėjų.

Taip pat VRK patvirtins dviejų su prezidento rinkimų turu vykusių referendumų – dėl dvigubos pilietybės išplėtimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo – rezultatus.

Referendumas dėl pilietybę apibrėžiančio Konstitucijos 12 straipsnio pataisos įvyko su 52,63 proc. aktyvumu, bet siūloma nuostata nepriimta, nes už ją balsavo per mažai piliečių.

Už dvigubos pilietybės išplėtimą buvo 73 proc. dalyvavusiųjų, arba 931 tūkst. rinkėjų, prieš – 26 proc.

Dėl didesnės Konstitucijos I skirsnio apsaugos reikėjo, kad už pataisą balsuotų daugiau kaip pusė visų piliečių: tai būtų 1 236 203 piliečiai.

Referendume siūlyta išplėsti pilietybės institutą taip, kad Lietuvos pasą galėtų išsaugoti žmonės, gavę „europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę“.

Referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pataisos, kuria siūlyta nustatyti 121 vietos parlamentą, sekmadienį neįvyko dėl per mažo rinkėjų aktyvumo.

Nors 73,70 proc. dalyvavusių rinkėjų balsavo už Seimo narių skaičiaus mažinimą, aktyvumas siekė 47,24 proc., o reikėjo daugiau kaip 50 proc. bendro aktyvumo.

Su bent kiek didesniu aktyvumu referendumas būtų įvykęs, nes kita sąlyga, ne mažiau kaip trečdalis visų rinkėjų balsų UŽ, buvo įvykdyta: už Konstitucijos keitimą buvo 855 540 rinkėjų, reikėjo surinkti mažiausiai 824 135 balsus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.