Žurnalas „Politico“: 14 moterų, galinčių valdyti Europą
Sąraše ir D. Grybauskaitė

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-05-15 18:14

Praėjusią savaitę Europos Sąjungos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pažadėjo siekti geografinio, demografinio, politinio ir lyčių balanso tarp visų svarbiausių ES politinių postų. Tačiau, jo nuomone, būtent lyčių nelygybė bus vienas sunkiausiai pažabojamų faktorių.

Šiuo metu tik vieną svarbiausių ES postų užima moteris – vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Federica Mogherini, ir, deja, dauguma galimai būsimų kandidatų į EK, Tarybos, EP ir ECB vadovų pozicijas yra vyrai.

Todėl, siekiant suteikti galimybę alternatyvai, žurnalas „Politico“ sudarė 14 galimų kandidačių, galinčių užimti aukščiausius ES postus, sąrašą, kuriame yra ir tokių politikos veteranių kaip dabartinė Vokietijos kanclerė Angela Merkel, nors ji ne vieną kartą yra kartojusi, kad jos jokie ES postai nedomina, ir mūsų šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

Kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė yra laikoma viena iš patyrusių politikų ES. Jos vardas yra dažnai minimas, kalbant apie EVT Donaldo Tusko pakaitalą. Briuselyje ji yra žinoma dėl savo konkretumo ir humoro jausmo. Vienas ES diplomatas apibūdino ją kaip „rimtą kandidatę“ tapti EVT prezidente ir esančia viena iš potencialių kandidačių iš Rytų Europos.

Tačiau yra pabrėžiami ir jos galimi trūkumai. Vienas jų – ji yra mažai žinoma už Lietuvos ir Briuselio ribų. Be to, ji galimai neturi palaikymo iš vadinamojo Višegrado šalių (Slovakijos, Vengrijos, Čekijos ir Lenkijos), nes būtent jų įtaka perskirstant regioninį balansą yra ypač svarbi.

Mūsų šalies vadovei koją pakišti gali ir jos partinė nepriklausomybė bei jos amžius, apeliuojant, kad ji priklauso senajai politikų kartai, o pokyčių reikalaujanti visuomenė vis mato tuos pačius veidus. Jos galimybę gauti svarbų postą portalas vertina 7 iš 10.

Tarp kitų įtakingų Europos moterų galima rasti Kristaliną Georgievą (Pasaulio banko vadovė), Christinę Lagardė (generalinė TVF direktorė), Věrą Jourovą (ES teisingumo, vartotojų ir lyčių lygybės komisarė) ir Beatą Šidlo (Lenkijos vicepremjerė).

Visą kandidačių sąrašą galite rasti čia.

Žurnalas „Politico“: 14 moterų, galinčių valdyti Europą

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė