Vilionės iš už Atlanto: kurių NBA komandų skambučių galėjo sulaukti Š. Jasikevičius?

Šarūnas Jasikevičius
Šarūnas Jasikevičius
  © SCANPIX

Praėjusiais metais dėl jo į Lietuvą vyko Toronto „Raptors“ prezidentas Masai Ujiri, o šiemet dėl vienintelio susitikimo Atlantą perskrido ir Memfio „Grizzlies“ krepšinio operacijų viceprezidentas Tayshaunas Prince‘as.

Vis daugiau dėmesio iš NBA ekipų sulaukiantis Šarūnas Jasikevičius jau kurį laiką masina ne tik pajėgiausius Europos, bet ir stipriausios pasaulio krepšinio lygos klubus, o pats strategas po vakarykščio Lietuvos krepšinio lygos mačo pripažino, kad susidomėjimo iš JAV sulaukia dar nė nesibaigus sezonui.

„Skambučių yra daugiau, – atskleidė Šaras. – Jeigu pernai buvo tik Torontas, šiemet susidomėjimo daugiau. Bet tai tik kažkokie skambučiai, labai ankstyvos fazės, nelabai daug ką čia yra komentuoti.“


Nors nieko konkretaus Kauno „Žalgirio“ sėkmės architektas dar neišgirdo, tiek Lietuvoje, tiek už Atlanto jau šnabždamasi apie ne vieną NBA klubą gundantį strategą.

Kurie JAV miestai kitą sezoną gali tapti naująja kylančios Europos trenerių žvaigždės karjeros stotele?

Memfio „Grizzlies“

Be abejonės, labiausiai visų akys šiuo metu krypsta į Jono Valančiūno atstovaujamos „grizlius“, kurių atstovas ir buvęs NBA čempionas T. Prince‘as, pasak Basketnews.lt pranešimų, šiuo metu vieši Lietuvoje.

Vyriausiojo Tenesio valstijos komandos trenerio vieta atsilaisvino prieš kelias savaites, kai darbo neteko beveik du sezonus Memfyje dirbęs J.B. Bickerstaffas. Amerikietis traumų retintą ir Marcą Gasolį po daugiau nei dešimtmečio iškeitusią komandą iš priešpaskutinės pozicijos Vakarų konferencijoje užkėlė iki 12-osios, tačiau tai klubo savininkų neįtikino – treneris buvo atleistas, o buvusių savo pareigų kartu su juo neteko ir generaliniu vadybininku dirbęs Chrisas Wallace‘as, kuris nuo šiol vadovaus „grizlių“ skautų komandai.

Nors Memfio ekipa artimiausius kelerius metus tikrai nebus laikoma pretendente į NBA lygos titulą, Š. Jasikevičiui ši komanda gali imponuoti dėl stabilumo. Ilgus metus M. Gasolio, Zacho Randolpho ir Mike‘o Conley vesta ekipa laikėsi tarp Vakarų konferencijos vidutiniokų, o jos savininkai nėra linkę dažnai keisti trenerius – per pastarąjį dešimtmetį visi „grizlius“ treniravę strategai Memfyje išbūdavo bent sezoną, o trumpiausiai dirbo antrųjų metų pradžioje atleistas Davidas Fizdale‘as, įsivėlęs į nesutarimus su M. Gasoliu.

Š. Jasikevičiui turėtų patikti ir tai, kad „Grizzlies“ klube jis nesulauktų didelio spaudimo – JAV provincija laikomo Memfio komanda mažai rūpi plačiajai šalies auditorijai, o ir ekipos sudėtis, kurioje bene ryškiausią vaidmenį turės nė 20-ties dar nesulaukęs Jarenas Jacksonas, neturės išskirtinių ir Šaro drausmei nepaklusti galinčių žvaigždžių. Be to, ne patį mažiausią vaidmenį gali užimti ir J. Valančiūno faktorius – uteniškis neabejotinai užtars Šarą, su kuriuo puikiai sutarė dar 2010-2012 m., kuomet kartu trumpai atstovavo Vilniaus „Rytui“ ir žaidė Lietuvos rinktinėje.


Šarūnas Jasikevičius ir Jonas Valančiūnas

Šarūnas Jasikevičius ir Jonas Valančiūnas© SCANPIX

Tiesa, jei taikysis į „grizlių“ vyr. trenerio postą, Š. Jasikevičius turės ir mažiausiai vieną konkurentą – prieš kelias dienas „The Athletic“ pranešė, jog Memfio klubo vadovai dar antradienį susitiko su Alexu Jensenu. Amerikietis nuo 2013-ųjų dirba Jutos „Jazz“ strategų asistentu, o nuo 2015-ųjų tokias pačias pareigas užima ir Vokietijos rinktinėje.

Klivlando „Cavaliers“

Tai – dar viena ekipa, kurios vadovas – Koby Altmanas – pastaruoju metu lankėsi Lietuvoje. Tiesa, nors iš pradžių spėta, kad į paskutines „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje atvykusio ir su Šaru šnektelėjusio amerikiečio kelionės tikslu galėjo būti būtent pokalbis su Lietuvos čempionų treneriu, vėliau paaiškėjo, kad tikrasis K. Altmano vizito Lietuvoje tikslas buvo „Ryto“ talento Deivido Sirvydžio galimybių įvertinimas.

Ir vis dėlto, nors teigta, kad į Kauną „Cavs“ vadovas vyko perduoti Š. Jasikevičiui linkėjimus nuo šio vaikystės bičiulio Žydrūno Ilgausko, niekas pernelyg nenustebtų, jei K. Altmanas turėtų ir rimtesnių ketinimų dėl „Žalgirio“ stratego.

Vos pasibaigus sezonui, kuriame „Cavaliers“ buvo antra blogiausia lygos ekipa, klubo vadovai nusprendė atsisakyti nuo lapkričio vyriausiuoju treneriu dirbusio Larry Drew paslaugų bei kibo į paieškas, kuriose šiuo metu figūruoja dvi pavardės – „grizlių“ atleistas J.B. Bickerstaffas, su kuriuo K. Altmanas ir „Cavs“ savininkas Danas Gilbertas kalbėjosi anksčiau šią savaitę, ir Denverio „Nuggets“ trenerio asistentu dirbantis Jordi Fernandezas, su kuriuo Klivlando ekipos vadovai derėtis žada artimiausiu metu.

Nors „Cavaliers“ organizacijoje iki šiol dirba Ž. Ilgauskas, o jai priklauso ir teisės į Artūrą Gudaitį bei Renaldą Seibutį, siūlyti sutartį menkai už Atlanto žinomam strategui Klivlando ekipa veikiausiai neskubės. To priežastis paprasta – prieš penkerius metus „Cavs“ jau ryžosi panašiam veiksmui, kai iš Eurolygą laimėjusios Tel Avivo „Maccabi“ perviliojo Davidą Blattą.


Davidas Blattas

Davidas Blattas© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Nors žydų kilmės amerikietis Klivlande tikėjosi rasti jauną ir ambicingą komandą, kurią į priekį veda kylanti žvaigždutė Kyrie Irvingas, netrukus po trenerio sutarties pasirašymo į „Cavs“ grįžo ir ryškiausia šio miesto įžymybė LeBronas Jamesas. Mainų būdu pridėję dar ir Keviną Love‘ą, „kavalieriai“ kaipmat tapo pretendentais į čempiono titulą, o „Karaliui“ neįtikęs D. Blattas buvo atleistas jau antrojo savo sezono Klivlande viduryje.

Dabar iš minėtojo didžiojo trejeto komandoje liko tik 30-metis K. Love‘as, o komanda ir vėl primena tą 2014-ųjų ekipą, kurią tikėjosi treniruoti D. Blattas. Visgi priešingai nei „grizlių“ vadovybė, D. Gilbertas JAV vertinamas kiek prieštaringiau, o ir pačios „Cavaliers“ komandos ateitis atrodo gana miglota – be K. Love‘o, joje milžiniškus pinigus gauna dar ir Tristanas Thompsonas bei J.R. Smithas, o iš jaunųjų talentų yra tik dvejopą įspūdį savo naujoko sezone palikęs gynėjas Collinas Sextonas.

Fynikso „Suns“

Prasčiausia Vakarų konferencijos ekipa praėjusiame sezone buvusios „saulės“ pernai jau žengė žingsnį, galintį turėti įtakos ir Šaro karjerai už Atlanto. Fynikso ekipa 2018-ųjų vasarą tapo pirmąja, pasamdžiusia vyriausiąjį trenerį iš Europos – juo tapo serbas Igoris Kokoškovas, 2017 m. su Slovėnijos rinktine triumfavęs Europos čempionate.

Tiesa, 47-erių stratego iš Serbijos, prieš tai net 18 metų dirbusio asistentu įvairiuose NBA klubuose, vyr. trenerio karjera neprailgo – jau po pirmojo savo sezono Fynikse I. Kokoškovas buvo atleistas.


Igoris Kokoškovas

Igoris Kokoškovas© SCANPIX

Toks „Suns“ vadovų sprendimas papiktino, bet nenustebino pajėgiausios pasaulio krepšinio lygos bendruomenę – klubo savininkas Robertas Sarveris per pastaruosius šešerius metus pakeitė jau penkis trenerius, o NBA gerbėjams ir toliau lieka neaišku, kokia kryptimi siekia judėti Fynikso klubas.

Teoriškai, „Suns“ turi itin galingą jaunų žaidėjų pagrindą – jau ketvirtą sezoną Fynikse baigė šiemet net po 26,6 taško rinkęs Devinas Bookeris, savo naujoko sezone nenuvylė ir dvigubo dublio statistiką fiksavęs pirmasis praėjusių metų naujokų biržos šaukimas Deandre Aytonas, o prie jų netrukus bus prijungtas ir dar vienas jaunasis talentas – artėjančioje naujokų biržoje „Suns“ veikiausiai turės vieną aukščiausių šaukimų.

Visgi laikas tiksi, o be pakviečiamų žaidėjų iš naujokų biržos „saulės“ nesugeba sustiprinti savo sudėties ir jau eilę metų neišlipa iš Vakarų konferencijos dugno. Eilinį kartą likę be atkrintamųjų varžybų, „Suns“ tikisi kitąmet pagaliau šauti į viršų, o tam jie taikosi į labiau patyrusius strategus.

Pranešama, kad pagrindiniu Fynikso klubo tikslu šią vasarą bus Filadelfijos „76ers“ vyr. trenerio Bretto Browno asistentu šiuo metu dirbantis Monty Williamsas, anksčiau jau užėmęs dviejų NBA ekipų pagrindinio stratego postą. Visgi daugiau pavardžių kol kas neatskleidžiama, o išplėstiniame „Suns“ vadovų sąraše gali būti ir Š. Jasikevičius.

Kitos komandos

Be jau paminėtų ekipų, be vyr. trenerio šiuo metu yra ir dar viena – Los Andželo „Lakers“. Vis dėlto tikimybė, kad L. Jameso atstovaujami „ežeriniai“ gali vilioti tik Europoje plačiai žinomą trenerį iš Lietuvos yra labai menka.

Manoma, kad tapti Kalifornijos komandos strategu daugiausiai šansų turi Klivlande su „Karaliumi“ jau dirbęs Tyronnas Lue. Prieštaringai vertinamas treneris 2016-aisiais perėmė „Cavs“ vairą iš D. Blatto ir nuvedė šią ekipą iki čempionų trofėjaus, bet per beveik trejus metus prie Klivlando klubo vairo labiausiai pagarsėjo gerais santykiais su LeBronu ir veikiausiai dėl to išsaugotomis pareigomis.


Tyronnas Lue ir LeBronas Jamesas

Tyronnas Lue ir LeBronas Jamesas© SCANPIX


Nors vyr. trenerius turi visos likusios NBA ekipos, bent keliose jų šios kėdės dar gali atsilaisvinti. Dėl tik praėjusio sezono pradžioje vyr. treneriu pirmąsyk tapusio Ryano Saunderso vis dar svarsto Minesotos „Timberwolves“, dar neaiški ir fiasko patyrusios bei be atkrintamųjų varžybų likusios Vašingtono „Wizards“ ekipos stratego Scotto Brookso ateitis, o dėl darbo kitą sezoną negali būti ramūs ir kai kurie atkrintamosiose vis dar dirbantys treneriai, pvz. „76ers“ vairininkas B. Brownas arba Portlando „Trail Blazers“ strategas Terry Stottsas.

Vis dėlto panašu, kad variantų, kurie galėtų sudominti Š. Jasikevičių, NBA lygoje šiuo metu yra vos vienas kitas, o realiausia, kad nusprendęs „Žalgirį“ iškeisti į stipriausios pasaulio krepšinio lygos ekipą, Šaras taptų J. Valančiūno treneriu.