Škotijos lyderė ragina iki 2021 m. surengti antrą referendumą dėl nepriklausomybės
Londonas žada to neleisti

Eitynės už nepriklausomybę Glazge
Eitynės už nepriklausomybę Glazge
  © SCANPIX
BNS
2019-04-24 17:54

Škotijos vyriausybė „netrukus“ pateiks parlamentui įstatymų projektus, laikomus pirmuoju žingsniu ruošiantis 2021 m. surengti antrą referendumą dėl šios Jungtinės Karalystės (JK) provincijos nepriklausomybės, trečiadienį paskelbė škotų pirmoji ministrė Nicola Sturgeon.

„Netrukus pateiksime teisės aktus, kuriuose bus numatytos bet kokio referendumo taisyklės“, – Edinburge įstatymų leidėjams sakė Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderė.

Ji pridūrė besitikinti, kad šiems įstatymams bus pritarta iki šių metų pabaigos.

Per 2014 m. surengtą plebiscitą 55 proc. škotų pasisakė prieš nepriklausomybę, o 45 proc. – už.

2016 m. visa JK nubalsavo už išstojimą iš ES, tačiau absoliuti dauguma škotų tuomet nepritarė narystės nutraukimui.

Nepriklausomybės siekiančiai SNP vadovaujanti N. Sturgeon teigia, kad dėl „Brexit“ viskas apsivertė aukštyn kojomis, nes Škotija neturėtų būti prieš savo valią išstumiama iš 28 valstybių bendrijos.

Kaip parlamentui Edinburge sakė pirmoji ministrė, jei JK pasitrauks iš ES, „pasirinkimas tarp „Brexit“ ir ateities Škotijai kaip nepriklausomai Europos valstybei turėtų būti pasiūlytas per šio parlamento kadenciją“ – t. y. iki 2021 m. numatytų eilinių rinkimų Škotijoje.

Tokiam referendumui turėtų iš pradžių pritarti Londonas, manantis, kad tokiai iniciatyvai dabar nėra tinkamas laikas.

N. Sturgeon pripažino dabartinės konservatorių vyriausybės Londone nepritarimą, bet pabrėžė: „Manau, kad tokia pozicija ilgainiui taps netvari.“

Londonas žada neleisti surengti naujo referendumo dėl Škotijos nepriklausomybės

Londonas trečiadienį atmetė galimybę organizuoti dar vieną referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės, remdamasis Dauningo gatve pranešė laikraštis „The Guardian“.

„Kaip jau ne kartą sakėme, Škotija 2014 m. jau buvo surengusi referendumą ir ryžtingai nubalsavo už tai, kad pasiliktų (JK sudėtyje). Abi šalys turi gerbti referendumo rezultatus“, – nurodė britų premjerės kanceliarija.

Anksčiau trečiadienį škotų pirmoji ministrė N. Sturgeon pareiškė norinti surengti dar vieną plebiscitą, jei JK išstos iš ES.

Reikiamus teisės aktus N. Sturgeon pažadėjo parengti iki šių metų pabaigos. Ji taip pat paprašė savo partijos išreikšti palaikymą Škotijos nepriklausomybei.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.