Estijos prezidentė patvirtino trijų partijų koalicinę vyriausybę
Papildyta 18.20

Estijos prezidentė K. Kaljulaid
Estijos prezidentė K. Kaljulaid
  © SCANPIX
BNS
2019-04-24 17:20

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid trečiadienį patvirtino Juri Ratas vadovaujamą trijų partijų koalicinę vyriausybę.

Valstybės vadovė patvirtino koalicinę Centro partijos, Konservatyviosios liaudies partijos (EKRE) ir „Isamaa“ („Tėvynė“) vyriausybę, kuri galės pradėti darbą, jos nariams prisiekus parlamente. Veikiausiai tai įvyks kitą pirmadienį.

Naujojoje vyriausybėje dirbs penki Centro partijos ministrai: ministras pirmininkas J. Ratas, švietimo ir mokslo ministrė Mailis Reps, ekonomikos ir infrastruktūros ministras Taavi Aasas, regioninių reikalų ministras Jaakas Aabas ir socialinių reikalų ministras Tanelis Kiikas.

„Isamaa“ taip pat gavo penkis portfelius: Juri Luikas dirbs gynybos ministru, Raivo Aegas (Raivas Aegas) vadovaus Teisingumo ministerijai, Urmas Reinsalu dirbs užsienio reikalų ministru, Riina Solman bus gyventojų reikalų ministrė, o Tonis Lukas paskirtas kultūros ministru.

EKRE partijai atiteko Vidaus reikalų, Finansų, Aplinkos, Kaimo reikalų bei Užsienio prekybos ir informacinių technologijų ministerijos. Joms atitinkamai vadovaus Martas Helme, Martinas Helme, Rene Kokkas, Martas Jarvikas ir Marti Kuusikas.

Prieš vyriausybės patvirtinimą kalbėjęs J. Ratas sakė, kad koalicinei vyriausybei teks didžiulė atsakomybė už Estijos žmones.

„Estijos Centro partija, ERKE ir „Isamaa“ pabrėžia, kad naujoji vyriausybė stos už tvirtą, demokratišką ir apsaugotą Estiją ir visus jos žmones. Mes norime sukurti turtingesnę, sveikesnę ir darnesnę valstybę, kurioje būtų saugomos mūsų visuomenei svarbios vertybės ir laisvės, kurioje kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo lyties, amžiaus, tautybės, jaustųsi saugus, svarbus ir juo būtų pasirūpinta. Dėkoju visiems, kurie tiki, kad mes pasieksime šiuos tikslus“, – kalbėjo J. Ratas.

„Taip pat žinau, jog turime pasistengti užtikrinti, kad aplink mus susiburtų dar daugiau žmonių. Savo veiksmais mes įrodysime, kad būdami valdžioje tikrai rūpinamės geriausiais Estijos interesais ir visais čia gyvenančiais žmonėmis. Mes esame ne trijų partijų, o visų rinkėjų vyriausybė, nepaisant jų politinių prioritetų ir pasirinkimo. Mūsų mažai valstybei kiekvienas yra svarbus. Turime suprasti, kad judėsime į priekį bendradarbiaudami, plėtodami, negriaudami, suprasdami, o ne nekęsdami. Kiekvienas iš mūsų galėtų daugiau dėl to padaryti ir prie to prisidėti“, – kalbėjo premjeras.

Pasak J. Rato, trijų partijų koalicinė vyriausybė tikisi konstruktyvaus vyriausybės ir opozicijos bendradarbiavimo su ekspertais ir įvairiomis asociacijomis.

„Mes (toliau) plėtosime demokratinę valstybę, paremtą įstatymo viršenybe, kurioje bus užtikrintos žiniasklaidos, kalbos ir kūrybos, galimybių realizuotis ir tobulėti laisvės. Mes sukursime teisingą Estiją, į kurią sugrįš visi, dėl vienų ar kitų priežasčių nusprendę iš jos pasitraukti“, – sakė J. Ratas.

Pasak premjero, trijų partijų koalicinė vyriausybė toliau tvirtai laikysis dabartinio užsienio politikos kurso ir nori turėti galimybę pasisakyti sprendžiant svarbius tarptautinius klausimus kaip Europos Sąjungos, NATO ir Jungtinių Tautų narė.

„Mes taip pat sieksime nenuolatinės narės vietos JT Saugumo Taryboje, kad į saugumo klausimus būtų daugiau žiūrima iš mažų valstybių perspektyvos“, – kalbėjo jis.

EKRE lyderis M. Helme, tapsiantis naujuoju vidaus reikalų ministru, pabrėžė, jog kalbos apie vyriausybės stagnaciją nepasiteisins.

„Tai yra vyriausybė, kuri pakeis pasenusią praktiką, liečiančią biudžetą ir daugybę sustabarėjusių požiūrių Estijos politikoje. Patikėkite manimi, po ketverių šios vyriausybės darbo metų Estija bus žymiai geresnė, demokratiškesnė – tai užtikrins mūsų visuomeninė iniciatyva, referendumo procedūra“, – kalbėjo M. Helme.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.