Kaip įkalbėti vaiką paklusti? 7 švelnūs būdai

Bendravimas su vaiku
Bendravimas su vaiku
  © Pixabay.com

Auklėjant vaikus nebūna universalių sprendimų. Kiekvieno vaiko charakteris – savitas. Motinai tenka elgtis kūrybiškai.

Sue Beever, knygos „Laimingi vaikai – laimingi jūs“ autorė, siūlo paprastas, pačios išbandytas technikas, kaip susitarti su vaikais.

1. „Nedaryk taip“ paverskite „Daryk taip“

Vaikui sakome: „Nebėgiok. Nesikandžiok“, o jis neklauso ir daro tą patį. Pasiūlykite vaikui kitą veiklos variantą.

Pavyzdys

Neimk sausainių iš dėžutės! – Paimk obuolį. Padėk man padengti stalą, tada visi gersime arbatą su sausainiais.

Nekalbėk pilna burna! – Pasakyk, kai sukramtysi, tada galėsiu suprasti, ką sakai.

Kai kuriais atvejais galima mesti vaikui iššūkį: „Įrodyk, kad aš neteisi“, „Lažinamės, aš apsirengsiu greičiau už tave“.

2. „Baik“ paverskite „Tęsk“

Pasinaudokite šia technika, kad nesugalvojate alternatyvos.

Pavyzdys

Baik kandžiotis! – Nori kandžiotis? Niežti dantys. Imk morką ir kandžiok.

Liaukis paišyti ant sienų! – Štai popieriaus lapas, piešk čia.

3. Pasiūlykite pasirinkti

Būna momentų, kai žinote, kad vaikas pasakys „Ne“. Pasiūlykite pasirinkimą, tada jis žinos, kad jo poreikiai yra suprantami ir paisomi.

Pavyzdys

Reikia apsirengti. – Ar tu pats šiandien išsirinksi, ką apsivilkti, ar man parinkti?

Laikas valgyti. – Kur šiandien sėdėsi prie stalo: šalia mamos ar šalia tėčio?

Laikas miegoti. – Kokią pasaką tau šiandien paskaityti? Apie Raudonkepuraitę ar tris paršiukus?

4. Gaukite sutikimą

Kasdienius rutininius darbus lengviau atlikti suvokiant jų naudą. Pavyzdžiui, išplovus indus virtuvė atrodo jaukesnė, po žygio į parduotuvę namuose atsiranda maisto. Kai vaikas žinos, ką jam duos toks darbas, tai atliks jį su dideliu susidomėjimu.

Pavyzdys

Susirink žaislus. – Surink nuo grindų žaislus ir mes galėsime kartu pašokti.

Paruošk pamokas. – Jeigu greitai paruoši pamokas, galėsi su draugais pasivažinėti riedučiais (suvalgyti ledų, nueiti į kiną ir t. t.).

5. Nusileiskite iki jo lygio

Situacijose, kai vaikas jus ignoruoja, nusileiskite iki jo lygio, kad jūsų veidai atsidurtų vienas prieš kitą. Pritūpkite ar pakelkite jį ant rankų. Taip jūs pademonstruosite vaikui savo pasirengimą įeiti į jo pasaulį.

Pavyzdys

Vaikas sėdi prie stalo, bet nevalgo, tik žaidžia su maistu. Atsisėdę šalia, pamatysite, kad jis įsitraukęs į savo žaidimą ir jūsų negirdi. Nustatę akių kontaktą, pasakykite jam, kad valgyti reikia šaukštu.


Bendravimas su vaiku

Bendravimas su vaiku© Pixabay.com

6. Pasitraukite

Jeigu esate atsisukę veidu į žmogų, jis gali tai traktuoti kaip glaudų ryšį arba konfrontaciją. Jeigu stovėsite šonu į jo šoną, tai tokia situacija bus interpretuojama kaip lygiateisiai santykiai. Kai pajuntate, kad vaikas priešinasi, pasitraukite ir atsistokite į jį šonu, nutraukdami akių kontaktą.

7. Prisidėkite prie jo veiklos

Vaikas įsitraukęs į savo žaidimą, o jums reikia jam kažką pasakyti. Nusileiskite prie jo ir pasidomėkite, kuo jis užsiima. Pajauskite situaciją, pakomentuokite, įsitraukite į jo veiklą. Tokie reguliarūs įsitraukimai – puikus būdas vystyti jūsų santykius.

Pavyzdys

Šaukiate vaiką vakarienės, o jis ignoruoja kvietimą. Pažiūrėkite, ką jis veikia, ir padėkite jam užbaigti migdyti lėles ar parkuoti mašinas.

Būtinai girkite savo vaikus, tačiau darykite tai efektyviai. Nesakykite tiesiog „Šaunuolis“, o konstatuokite, kokie vaiko veiksmai sukėlė tokias geras pasekmes, kokios jo savybės padėjo pasiekti rezultatų. Jeigu vaikas surinko savo žaislus, nusistebėkite, koks dabar tvarkingas jo kambarys, o tada pridurkite, kad jis – šaunuolis. Taip vaikas supras, už ką jį pagyrėte.