LB vadovas numano, kas S. Jakeliūnui perdavė paviešintus e. laiškus, atliekamas vidinis tyrimas

Asmenys, Stasiui Jakeliūnui perdavę elektroninius laiškus, kuriuose Lietuvos banko (LB) vadovas Vitas Vasiliauskas kritikuoja „krizės tyrimą“, jam yra žinomi. Centrinio banko valdybos pirmininkas laidoje „Alfa taškas“ kalbėjo, kad tokios informacijos viešinimas nėra teisėtas, o dėl paviešinimo atliekamas vidinis tyrimas.

„Mes šiuo metu tą tyrimą (dėl informacijos paviešinimo – Alfa.lt) atliekame. Mus labiausiai domina (paviešinimo) būdas. Nes, pirmiausia, norime apsaugoti savo vidines sistemas. Rezoliucijos nutekinimas žalos nepadarė, bet jei tai būtų mūsų vidinė informacija (...), tai gerokai jautresnė informacija“, – sakė V. Vasiliauskas.

Klausimas būtų turbūt informacijos gavėjui. Iš principo informacija yra gauta neteisėtu būdu, ji ne tik gauta, bet ir paviešinta.
– V. Vasiliauskas

LB vadovas kalbėjo, kad tyrimo rezultatas viešinamas nebus, nes jo tikslas – pagerinti apsaugos sistemą. Esą pranešama bus tik apie patį faktą. Paklaustas, ar įtaria, kas galėjo S. Jakeliūnui perduoti informaciją, V. Vasiliauskas atsakė teigiamai.

„Taip, (atsakymą) turiu. Maždaug įsivaizduoju“, – sakė V. Vasiliauskas. Jo teigimu, tai dabartiniai LB vadovai, kuriuos tenka kasdien matyti darbe. Tiesa, jis kritikavo informaciją paviešinusį S. Jakeliūną.

„Klausimas būtų turbūt informacijos gavėjui. Iš principo informacija yra gauta neteisėtu būdu, ji ne tik gauta, bet ir paviešinta. Priminsiu, kad tai buvo ne tik rezoliucijos, bet buvo ir ištraukos iš visuotinio susitikimo su darbuotojais, kai kurios ištraukos išimtos iš konteksto“ , – sakė V. Vasiliauskas.

Alfa.lt primena, kad S. Jakeliūnas balandžio pradžioje paviešino 2018 m. balandžio 5 d. išsiųstą V. Vasiliausko laišką po to, kai buvo gauti Biudžeto ir finansų komiteto prašymai pateikti atsakymus į klausimus.

„Na, štai ir sulaukėme. Tai dabar mesime visus darbus velniop ir tuščiomis apsukomis gaminsime atsakymus. Na, aš jau visiškai nieko nesuprantu, beprasmiškesnio darbo nesu matęs. Nežinau, pasitarkime, bet tais klausimais, kurie liečia viešuosius finansus, gal, sakau, ir tegu atsakinėja už juos atsakingi. Aš skaičiuoju iki dešimt, atsigeriu vandens, nes priešingu atveju tuoj prabilsiu folkloru“, – LB vadovą citavo S. Jakeliūnas.

Demonizuojami bankai

V. Vasiliauskas taip pat nesibodėjo atsakyti į klausimus, kuriuos Saulius Skvernelis pateikė prokuratūrai. Alfa.lt primena, kad premjeras prokurorų klausė, ar valstybės institucijos, buvusios atsakingos už finansinių įstaigų priežiūrą 2008 ir 2009 m., „tinkamai atliko savo funkcijas, numatytas teisės aktuose“.

„Kiek tyrinėjome praeitį, tai mes nemanome, kad VILIBOR‘u buvo piktnaudžiaujama“, – kalbėjo V. Vasiliauskas bei patikino, kad esant reikalui tai bus siekiama įrodyti ir prokurorams, jei tyrimas dėl krizės priežasčių būtų pradėtas.


Vitas Vasiliauskas

Vitas Vasiliauskas© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Paklaustas dėl kompensacijų galimai dėl VILIBOR (vidutinės tarpbankinės palūkanų normos, kuriomis bankai pageidauja paskolinti lėšų litais kitiems bankams) augimo už paskolas litais permokėjusiems gyventojams, V. Vasiliauskas atkreipė dėmesį, kad jei vieni nukentėjo dėl per aukštų palūkanų, laikiusieji indėliu uždirbo. Centrinio banko vadovas ragino nepamiršti, kad VILIBOR nebuvo krizę sukėlęs veiksnys.

„Lietuvoje mes turėjome (krizės – Alfa.lt) pasekmes. Kreditavimo nutraukimas pagilino situaciją, tačiau krizės priežastys kilo ne Lietuvoje, o užsienyje“, – tikino V. Vasiliauskas.

Jis nesiryžo vertinti, ar S. Jakeliūno vadovaujama parlamentinė „krizės komisija“ sukurta siekiant padėti prezidento posto siekiančio premjero S. Skvernelio rinkimų kampanijai, tačiau pastebėjo, kad bankai – demonizuojami.

„Manau, kad bankai kaip tokie yra demonizuojami. Ir manau, kad tai yra pagrindinis kontekstas. Kad bankai yra blogis, yra lupikai, ir jei dar kalbame apie žuvėdų (vikingų – Alfa.lt) bankus, tai jau yra tam tikras sentimentas. Mano galva, reikėtų atsargiai su šitais dalykais, nes finansinis sektorius yra pakankamai jautrus“, – kalbėjo LB vadovas.

Daugiau – laidos „Alfa taškas“ vaizdo įraše.