Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedra skendi liepsnose
Pagrindinę dalį apsaugoti pavyko; Atnaujinta 00.30

Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje
Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje
  © SCANPIX/REUTERS
Alfa.lt | BNS
2019-04-15 20:35

Paryžiaus centre esančioje gotikinėje Švč. Dievo Motinos katedroje pirmadienio pavakarę kilo gaisras, galbūt susijęs su šiame istoriniame statinyje vykdomais renovacijos darbais, pranešė ugniagesių tarnyba.

Kol kas neaišku, ar per šį incidentą nukentėjo žmonių. Paryžiaus ugniagesiai gelbėtojai nėra įsitikinę, kad jiems pavyks sustabdyti gaisrą, pasiglemžiantį Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedros stogą, pirmadienio vakarą pareiškė vyresnysis pareigūnas.

Paryžiuje apie 400 ugniagesių pirmadienį vakare stengėsi numalšinti „sunkiai valdomas“ liepsnas, apėmusias garsiąją Švč. Dievo Motinos katedrą, bet pareigūnai nurodė, kad pagrindinę pastato dalį veikiausiai pavyko išgelbėti.

Į įvykio vietą suvažiavo dešimtys specialiųjų mašinų; didelio spaudimo vandens čiurkšlės buvo liejamos ant įgriuvusio stogo ir navų.

„Nesame tikri, ar galėsim apsaugoti nuo (ugnies) išplitimo į šiaurinį bokštą“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų ministro pavaduotojas Laurent'as Nunezas, turėdamas omenyje du didžiuosius akmeninius bokštus, sudarančius šio gotikos šedevro pagrindinį fasadą.

„Jeigu tai sugrius, galit įsivaizduoti žalos mastą“, – pridūrė jis.


Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje

Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje© SCANPIX/REUTERS

Vis dėlto Paryžiaus ugniagesių tarnybos vadovas vėliau pareiškė, kad pagrindinė katedros struktūra buvo išgelbėta.

„Galime manyti, kad Dievo Motinos katedros pagrindinė struktūra buvo išgelbėta ir apsaugota“, – įvykio vietoje susirinkusiems žurnalistams sakė Paryžiaus ugniagesių brigados viršininkas Jeanas-Claude'as Gallet. Jis pridūrė, kad du pagrindinius bokštus veikiausiai pavyko išgelbėti.

Gaisrą esą gesino 400 ugniagesių.

Nėra aišku, ar mums pavyks sustabdyti link šiaurinio varpo bokšto plintančią ugnį. Jeigu jis sugrius, jūs galite įsivaizduoti žalos mastą.
– Jean'as-Claude'as Gallet


Viskas skendėjo dūmuose 

Vienas naujienų agentūros AP reporteris sakė matą, kad katedros stogo galinę dalį, už navos, yra apėmusios liepsnos ir veržiasi gelsvai rudi dūmai.

Pastaruoju metu katedroje buvo vykdomas 6 mln. eurų vertės smailės renovacijos projektas.

Ugniagesių automobiliai buvo matomi dideliu greičiu važiuojantys link incidento vietos Senos upės saloje Prancūzijos sostinės širdyje.

Paryžiaus policijos „Twitter“ žinutėje gyventojai raginami vengti to rajono ir „atlaisvinti kelią gelbėtojų mašinoms“.


Šimtai žmonių susirinko ant Paryžiaus tiltų ir stebėjo besivystantį incidentą; daugelis filmavo išmaniaisiais telefonais, pasakojo vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Sostinės merė Anne Hidalgo per tviterį pareiškė, kad gaisras yra „siaubingas“ ir kad miesto pareigūnai palaiko ryšį su Paryžiaus katalikų vyskupija.

„Paryžiaus priešgaisrinė tarnyba mėgina suvaldyti liepsnas“, – rašo ji. Merė taip pat paprašė gyventojus paisyti pareigūnų, blokuojančių eismą aplink katedrą.

Vienas katedros atstovas sakė, kad gaisras įsiplieskė apie 18 val. 50 min. vietos (19 val. 50 min. Lietuvos) laiku.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas per „Twitter“ išreiškė susirūpinimą dėl šio „šiurpaus“ įvykio ir pasiūlė liepsnoms malšinti panaudoti priešgaisrinius orlaivius.


Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje

Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje© SCANPIX/REUTERS

„Labai šiurpu stebėti didžiulį gaisrą Dievo Motinos katedroje Paryžiuje. Galbūt jam užgesinti būtų galima panaudoti skraidančius vandennešius. Būtina veikti greitai!“ – rašė jis.

Atidėjo kreipimąsi

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas savo ruožtu atidėjo planuotą kreipimąsi į tautą per televiziją.

Iš anksto įrašyta E. Macrono kalba turėjo būti transliuojama vėliau pirmadienį. Per ją prezidentas turėtų išdėstyti savo planą dėl piliečių nusiskundumų, kursčiusių Prancūziją pastaraisiais mėnesiais krėtusius „geltonųjų liemenių“ judėjimo protestus.

Jis išreiškė „visos tautos jausmus“, matydamas Paryžiuje garsiąją Švč. Dievo Motinos katedrą apėmusį didžiulį gaisrą ir pastato smailės griūtį.


„Dievo Motinos (katedra) ryjama liepsnų. Visos tautos jausmai, – per „Twitter“ parašė valstybės vadovas.

„Kaip ir visi mano tėvynainiai, liūdžiu matydamas, kaip šį vakarą dega dalis mūsų“, – pridūrė jis ir išreiškė solidarumą su „visais katalikais ir visais prancūzais“.

Ši nelaimė įvyko pasaulio katalikams ruošiantis švęsti Velykas.

Dėl pavakare katedroje kilusio gaisro E. Macronas atšaukė savo svarbią politinę kalbą, kurią televizija turėjo transliuoti vėliau pirmadienį, ir išvyko į nelaimės vietą.

Reiškia užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad nelaimė yra „neįtikima ir sukrečianti“.

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad Paryžiaus katedra yra visos krikščioniškosios Europos simbolis, o užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tvirtino esąs sugniuždytas.

Žiniasklaidoje skelbiamose nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti liepsnos ir didžiuliai dūmų debesys, besiveržiantys iš milijonų žmonių kasmet aplankomos gotikinės katedros, stogo ir smailės, o ugniagesiai sako nesantys tikri, kad gaisrą pavyks sustabdyti.

„Neįtikima ir sukrečiama. Meldžiamės už Švč. Dievo Motinos katedrą“, – tviteryje parašė D. Grybauskaitė.

Ministras pirmininkas sakė, kad jam „siaubinga matyti“ ugnies niokojamą „ne tik Prancūzijos, bet ir visos krikščioniškosios Europos simbolį“.

„Būtent tą, kuris giliai įsirėžęs į atmintį daugeliui europiečių. Tiek dėl skaitytų literatūros kūrinių, tiek dėl asmeninių patirčių“, – feisbuke parašė S. Skvernelis.

„Palinkėkime vieni kitiems stiprybės. Visų pirma – prancūzams ir paryžiečiams. Mes su jumis šią sielą raižančią valandą...“, – teigė jis.

Užsienio reikalų ministras teigė, kad 1163–1345 metais statytas pasaulio gotikos perlas gali būti sunaikintas.

„Esu sugniuždytas, matydamas degančią Švč. Dievo Motinos katedrą. Mano mintys yra su paryžiečiais ir Prancūzijos žmonėmis, Paryžiaus simboliui ir pasaulio gotikos perlui susiduriant su rizika būti sunaikintam“, – tviteryje rašė Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Niekas negali sunaikinti mūsų meilės nuostabiajam Paryžiui“, – pridūrė L. Linkevičius.


Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje

Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje© SCANPIX

1163–1345 metais statyta Dievo Motinos katedra yra vienas populiariausių turistų traukos centrų Paryžiuje – kasmet ją aplanko maždaug po 13 mln. žmonių.

Jos smailė, kaip ir kitos gotikinio pastato dalys, buvo renovuojama pagal 11 mln. eurų projektą, vykdomą Prancūzijos vyriausybės, siekiant pašalinti laiko, taršos ir orų padarytą žalą.

Tarp žinomiausių katedros meno kūrinių yra trys didelės rozetės - apskriti spalvingi vitražai vakariniame, šiauriniame ir pietiniame fasaduose. Tarp joje saugomų neįkainojamų lobių yra krikščionių relikvija – Jėzaus erškėčių vainikas, kai kada rodomas viešai, įskaitant Gavėnios penktadienius.

Katedra buvo įamžinta 1831 metais išleistame Victoro Hugo romane „Paryžiaus katedra“ (Notre-Dame de Paris); ja jau seniai reiškiamas susižavėjimas populiariojoje kultūroje ir tradiciniame mene.

Prancūzų istorikas Camille'is Pascalis sakė BFM, kad katedrą apėmęs gaisras gali lemti „neįkainojamo paveldo sunaikinimą“.

„Jau 800 metų Katedra saugo Paryžių, – sakė C. Pascalis. – Šimtmečius laimingus įvykius ir nelaime žymėdavo Dievo Motinos katedros varpai.“

„Galime tik baisėtis tuo, ką matėme“, – pridūrė istorikas.


Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedra skendi liepsnose

Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje
+1