Teismo verdiktas: Kauno savivaldybė ne tik samdo prestižinę advokatų kontorą, bet ir permoka jai

Teisėjo vertinimu V. Matijošaičio vadovaujama savivaldybė stipriai permokėjo už advokatų paslaugas
Teisėjo vertinimu V. Matijošaičio vadovaujama savivaldybė stipriai permokėjo už advokatų paslaugas
  © Alfa.lt fotomontažas

Visvaldo Matijošaičio antrą kadenciją vadovaujama Kauno savivaldybė turi Teisės ir konsultavimo skyrių, kuriame dirba 22 specialistai, tačiau bylinėjantis savivaldybei arba savivaldybės administracijai dažnai atstovauja ne teisinį išsilavinimą turintys šio skyriaus darbuotojai.

Neretai Kauno savivaldybės atstovu teisme tampa garsi advokatų kontora „Ellex Valiunas“. Atstovauti savivaldybės ar jai pavaldžių juridinių asmenų interesams gali ir pačios savivaldybės atstovai – tokia praktika neretai taikoma Vilniaus savivaldybės ir kitų institucijų, tačiau laikinoji sostinė linkusi mokesčių mokėtojų pinigus leisti brangiai kainuojančios advokatų kontoros paslaugoms. Dar daugiau – Kauno apygardos teismas yra konstatavęs, kad už ir taip nepigias teisininkų konsultacijas yra permokama.

Kauno savivaldybė turi kontrargumentą: advokatų paslaugos – brangios, tačiau jų nesamdant ir pralaimint bylas ateityje tektų mokėti dar daugiau.

Teismas: už advokatų paslaugas stipriai permokėta

2019 m. vasario 18 d. Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą byloje, kurioje maisto produktus Kauno darželiams tiekianti bendrovė „Maistulis“ bandė įrodyti, kad Kauno savivaldybės administracijos surengti viešieji pirkimai yra neskaidrūs.

Anot bendrovės, nors pastaroji ir užėmė pirmąją vietą, konkurso sąlygos buvo neteisėtai pakeistos, patys viešieji pirkimai vykdyti siekiant apriboti konkurenciją. Kauno apygardos teismas „Maistulio“ ieškinį atmetė, tačiau bendrovė tokį sprendimą dabar yra apskundusi Lietuvos apeliaciniam teismui. Plačiau apie „Maistulio“ ir Kauno savivaldybės administracijos ginčą galite skaityti čia:

ŽUVIS KAUNO SAVIVALDYBEI PAKVIPO NEKAIP: VIEŠĄJĮ PIRKIMĄ LAIMĖJUSI BENDROVĖ MANO, KAD KONKURSAS BUVO NEŠVARUS

Kauno savivaldybei šioje byloje atstovavo „Ellex Valiunas“ teisininkai, tačiau už pergalę teko nemažai sumokėti – Alfa.lt turimi dokumentai rodo, kad už pasiruošimą ir atstovavimą byloje „Ellex Valiunas“ buvo sumokėti 5082 eurai. Pagal byloje suteiktą atstovavimo sutartį 4200 eurų yra mokestis advokatams, likę 882 eurai – pridėtinės vertės mokestis. Nurodoma, kad „prašomas priteisti išlaidas sudaro bylos medžiagos analizė, komunikacija su atsakovo atstovais dėl teismo proceso eigos, prašymo dėl termino atsiliepimui į ieškinį pateikti pratęsimo rengimas, atskirojo skundo dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo rengimas, atsiliepimo į ieškinį bei tripliko rengimas“.

Civilinėse bylose vyrauja įprasta praktika, kad besibylinėjančios pusės prašo sėkmės atveju priteisti joms iš pralaimėjusios pusės bylinėjimosi išlaidas – jei be reikalo kreipeisi į teismą ir teko leisti pinigus advokatams, būk mielas, atlygink patirtus nuostolius. Šios praktikos neatsisakė ir Kauno savivaldybė, prašiusi priteisti minėtus 5 tūkst. eurų, išleistų advokatams. Tačiau bylą išnagrinėjęs teisėjas nutarė, kad tokia suma negali būti priteista, nes paprasčiausiai nėra adekvati.

„Teismas nustatė, kad atsakovės prašomos priteisti 5082 eurų advokato išlaidos už nurodytų procesinių dokumentų parengimą viršija Lietuvos Respublikos teisingumo ministro (...) patvirtintose rekomendacijose (...) nustatytą dydį, todėl, atsižvelgiant į bylos sudėtingumą bei specialių žinių reikalingumą, mažintinos iki 3000 eurų“, – rašoma teisėjo Evaldo Burzdiko priimtame sprendime.

Nors sprendimas buvo apskųstas, juo nutarta Kauno savivaldybei iš „Maistulio“ priteisti tik minėtus 3 tūkst. eurų, konstatavus, kad už „Ellex Valiunas“ teisininkų paslaugas buvo permokėta kone dvigubai daugiau, nei diktuoja rinkos kainos.

Savivaldybė: daugiau laimėta, nei pralaimėta

Kodėl šiuo atveju savivaldybės interesus teisme gynė ne pačios savivaldybės teisininkai, o gerokai kainavę samdyti advokatai, Alfa.lt paklausė pačios Kauno savivaldybės. Buvo gautas minėto Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjos Rūtos Šimkaitytės-Kudarauskės atsakymas.

Anot R. Šimkaitytės-Kudarauskės, advokatų kontora šiuo atveju buvo samdyta dėl to, kad pačios savivaldybės teisininkai tiesiog nespėja susitvarkyti su užgriuvusiu skundų ir bylų srautu, o šiuo atveju brangios advokatų paslaugos pasiteisino – pralaimėjus bylą būtų tekę gerokai daugiau sumokėti skundą pateikusiai bendrovei.

„Advokatų kontora buvo pasirinkta pagal jos turimų teisininkų patirtį ir kvalifikaciją, kaip kontora, teikianti aukštos kokybės teisines paslaugas. Bylose atstovaujantys advokatai bei advokatų kontoros pasirenkami pasitikėjimo pagrindu.

Viešųjų pirkimų bylos yra sudėtingos, jose labai trumpi procesinių dokumentų parengimo terminai, todėl esant tokiai skundų gausai, kai kiekvienas jų savitas bei individualus, reikalinga kompetentinga, profesionali teisinė pagalba iš išorės. Dalį tokių bylų savivaldybės teisininkai vedė patys, bet prasidėjus nenutrūkstamam jų srautui į pagalbą pasitelkta ir advokatų kontora.

Galime užtikrinti, kad advokatai pasitelkiami tik išskirtinai reikšmingose miestui bylose. Būtent taip yra ir šiuo atveju, kai dėl centralizuotų maisto produktų pirkimų yra taupomos ženklios biudžeto lėšų sumos.

Svarbu pabrėžti, kad Teisės ir konsultavimo skyriuje dirbantys teisininkai greta atlieka ir kitas darbines funkcijas, taip pat atstovauja miestui daugiau kaip 300 bylų.

Atlygis už teisines paslaugas advokatams mokamas pagal nustatytus įkainius už dirbtų valandų skaičių, t. y. pagal atliktą darbą, kurio apimtis priklauso nuo reiškiamų reikalavimų kiekio“, – rašoma Alfa.lt pateiktame atsakyme.